TEMİZLİK SİMGESİDİR

Birçoğumuz kedilerin nankör olduğunu savunuruz bu ne kadar doğrudur ne kadar değildir hiç tartıştınız mı.? Elhamdülillah Müslüman olduğumuzu söyleriz her seferinde ama kedilerin İslam’daki   yerini kaçımız araştırdık kaçımız biliyoruz da kedilere nankör diyoruz aslında sorgulanması gereken bu hadi o zaman insanoğlu olarak sorgulayalım

Bir kedi sahibi olarak sorgulamam gerekirse hiçbir zaman kedilerin nankör olduğunu düşünmedim. Çocukluğumdan bu yana evimizde bir kedi olmuştur. Kedinin dinimizde de yeri apayrıdır. Kedi İslamiyet’te kediler temizlik ile simgelenmiş ve saygın bir yer edinmiştir. Biz Müslümanlar için de Hz. Muhammed’in bir kedi dostu olması  övünç kaynağıdır.

KEDİ BESLEMEK NANKÖRE KAPI AÇMAK DEĞİL PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETİNİ YERİNE GETİRMEKTİR

İslamiyet’te kedi beslemek sünnettir. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Uhud seferi sırasında güzergah üzerinde yavrularını emziren kedi görmesi üzerine kedinin başına bir nöbetçi dikmiş rahatsız olmasın ezilmesin diye orduyu kedinin sağından ve solundan geçirmiştir sonrasında ise sefer dönüşü o kediyi sahiplenmiştir.  Peygamber efendimizin kedisinin ismi  Müezza cinsi ise siyah beyaz bir Habeş kedisidir. Habeş kedisinin üst damağında siyah lekeler yer alırmış günümüzde ise bu lekelere sahip kediler peygamber efendimizin sahiplendiği kedinin soyundan geldiği kabul edilir.

Hz. Muhammed kedisi Müezza`yı o kadar çok severmiş ki Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammed`in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz. Muhammed Müezza`yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş.

EN TEMİZ AĞIZA SAHİP VARLIKLAR KEDİLERDİR

Kediler temizlik timsalidir. Öyle köpek ve ya başka bir hayvana benzemezler kendimden de bildiğim üzere tuvalet alışkanlıklarını kimsenin görmeyeceği bir şekilde yapar ve örter. Bunu başka bir hayvanda göremezsiniz. Günün her saatti kendilerini  yalayarak temizlerler dillerindeki  yapı doğal dezenfekte salgısı içerir öyle muazzam bir anatomiye sahiplerdir. İslam’da da peygamber efendimiz kedilerin ne denli temiz olduklarını şu ifadelerle yer veriyor. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu Nuaym “Ya Resul o sudan kedi içti” deyince, Resulullah “Onlar en temiz ağıza sahiptirler.” buyurmuş ve abdest almıştır.  Bu ifadelerle kedilerin dinimizce ne kadar temiz oldukları bir kez daha  kanıtlanmış oldu. Diyeceğim odur ki  böylesine güzel bir varlık nasıl olurda nankör olabilir. Asıl nankörlük biz insanlara has bir eylem ve duygudur.

Selçuk AYDIN
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Perdenin Arkasındaki Kişi Bölüm 13
Sonraki
Let's Learn Web 2.0 With Fun

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.