Tarihte Şeytana Ruhunu Satan İlk İnsan’ın Adanalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Tarihte Şeytana Ruhunu Satan İlk İnsan'ın Adanalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Çoğuları, Adananın Aziz Theophilus’unu (aynı zamanda Aziz Tövbekar Theophilus olarak da bilinir) sosyal veya politik terfi karşılığında ruhunu Şeytana satan ilk insan olarak kabul eder. Hikayeye göre, Theophilus 6. yüzyılda piskoposluk için oy birliğiyle seçildi. O ise bu teklifi tevazudan ötürü reddetti. Bir başka adam pozisyonu kabul etti ve derhal Theophilus’un hayatını zindana çevirdi. Verdiği karardan pişman olan Theophilus, Şeytanla irtibat kurmasına yardım edecek bir büyücü çağırdı. Şeytan durumu açıklamaktan mutluluktan fazlasını duydu; rahibin hece hece kendi kanıyla yazılacak bir kontratta İsa’yı ve Bakire Meryem’i reddetmesi gerekiyordu. Theophilus talepleri kabul etti,anlaşmayı imzaladı ve kendisine önceden vaat edilen unvanın tahtına kuruldu. Fakat yıllar geçtikçe şüphe gölge gibi içine sızdı. Theophilus Bakire Meryem’e affı için yalvardı. Söylenene göre sonrasında Meryem’in geleceği ve onu yaptıklarından ötürü azarlayacağı 40 gün boyunca oruç tuttu, merhamet diledi ve Meryem, Tanrıyla Theophilus adına konuşacağı sözünü vererek gitti. Theophilus bir 30 gün daha oruç tuttuktan sonra Bakire Meryem,Tanrının Onu affettiği mesajıyla geri döndü.

Tarihte Şeytana Ruhunu Satan İlk İnsan'ın Adanalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Ancak 3 gün sonra, Theophilus göğsünün üstünde kanlı kontratı buldu ve durumu anladı. Şeytan,rahibin ruhunu elinde tutmaktan vazgeçmeyi reddediyordu. Dehşete düşen Theophilus bir başka piskoposa akıl danıştı.Piskopos kontratı yaktı ve Onu cehennemî anlaşmadan özgür kıldı. Özgür kalmış olmaktan sevince boğulan Theophilus oracıkta öldü.

Adana Dayanışma Ağı
A’D’A hayalimizin kurucu ekibi olarak, yola çıkıyoruz. Kentimizde özellikle son yirmi yıldır, gün geçtikçe ağırlaşan sorunlara; başta da genç işsizlik sorununa çözümler bulunmasına katkı sağlamak amacındayız. Zaman içinde unutulan ve çürümeye yüz tutan dayanışma kültürümüzü, geçici yardımlardansa daha sürdürülebilir, dayanışmacı, kolektif iş modelleriyle tanıştırmak öncelikli hedefiyle harekete geçiyoruz.
Önceki
Motivasyon Konuşmacıları Umut Tacirliği mi Yapıyor?
Sonraki
Bir Yalanı Yaşadığınızı Gösteren 5 Can Sıkıcı Detay
Bir Yalanı Yaşadığınızı Gösteren 5 Can Sıkıcı Detay

Bir Yalanı Yaşadığınızı Gösteren 5 Can Sıkıcı Detay

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.