Motivasyon Konuşmacıları Umut Tacirliği mi Yapıyor?

Motivasyon Konuşmacıları Umut Tacirliği mi Yapıyor?

Hepimizin özel hayatımızda, iş hayatınızda veya eğitim hayatımızda dibi gördüğümüz   ve kendimizi yeniden ayağa kaldırmak için telkine ihtiyaç duyduğu zamanlar olmuştur. Böyle zamanlarda insanın kendi aklı kendine yetmez. Birinin onu sakinleştirmesine, motive etmesine ihtiyaç duyar. Dışarıdan gelen ses insanın iç sesinden daha etkili ve harekete geçmesi için daha ateşleyicidir. Kendinizi bir durumu veya bir olaya ne kadar hazırlarsanız hazırlayın kendi kendinize “Yapabilirsin!” demenizdense birinin size inandığını ve güvendiğini dile getirmesi kesinlikle sizin için daha büyük bir motivasyon kaynağıdır. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve kendini kendini kanıtlama gibi bir ihtiyacı yoktur. Bir şeyleri yapabildiğini ve hayatta kıla bildiğini diğer insanlara göstermeye ve onlar tarafından taktir edilme arzusu içerisindedir. Bu sebeple harekete geçmek konusu olduğunda diğer insanların bize söylediği sözler her zaman daha doğru ve daha gerçekleştirilebilir gelir.

Birilerinin bizi motive etmesine öyle çok ihtiyaç duyarız ki, hayatımızın her noktasında bu desteği bulmayı arzularız. Ailemizin, arkadaşlarımızın ve hayatımızdaki özel insanın bize güvenmesini ve bize daima destek olmasını isteriz. Bu çok haklı bir taleptir. Fakat bazen düştüğümüz bu dipsiz kuyulardan bizi çıkaracak bir yakınınız olmayabilir. İşte böyle zamanlarda kitlelere hitap eden motivasyon konuşmacıları belki de hayatımızı kurtarabilir.

Motivasyon Konuşmacıları Umut Tacirliği mi Yapıyor?

Motivasyon Konuşmacıları Dürüst Mü?

Motivasyon konuşmaları genellikle başarı hikayeleri üzerine inşa edilir ve hayatta karşımıza çıkan her engele rağmen başarıya ulaşabileceğimize bizi ikna etmeyi amaçlar. Bu başarı hikayeleri genellikle motivasyon konuşmasını gerçekleştiren konuşmacının hikayeleridir. Ama nadir de olsa konuşmacı çevresinde gördüğü veya yaşandığına tanık olduğu olayları da anlatabilir. Bu başarılı bir hitabetin boşa gitmemesi için seçilmiş bir yoldur. En azından biz bunun böyle olduğuna inanırız. Çünkü istenilen şey bizde bir inanç doğurmaktadır.

İnancın olduğu yerde neredeyse imkansız diye bir şey yoktur. İşte motivasyon konuşmacıların amacı da kendileri dinleyenlerde bu inancı doğurmaktır. O zaman soruyu tekrar soruyorum: Motivasyon konuşmacıları dürüst mü? Hem evet, hem de hayır. Bunu bilmeye ihtiyacımız yok. Bir anahtar bir kapıyı açtıktan sonra o anahtarın gerçek anahtar mı yoksa yedek anahtar mı olduğunu sorgular mısınız? İşte motivasyon konuşmaları da bu anahtarlar gibidirler. Önemli olan sizin hayatınızda bir kapıyı açmanızı sağlamak ve içinde bulunduğunuz zor bir durumdan çıkmanıza yardımcı olmaktır. Bu konuşma size gerekli motivasyonu sağlıyorsa içeriğinin %100 dürüst olup olmadığı sizi ilgilendirmemeli.

Umut Tacirliği, Daha Beter Umutsuzluğa Sürükler Mi?

Motivasyon konuşmacıları birer umut taciri midir? Bu sorunun cevabı elbette evet. Bir insanı harekete geçiren şeyi umuttur. Geleceğe dair herhangi bir umudumuz yoksa harekete geçmek için bir motivasyona da sahip değiliz demektir. Motivasyon konuşmaları bizde işte bu umudu yeşertmeye odaklıdır. Motivasyon konuşması başladığında ilk olarak, motivasyon konuşmacısı umut doğmadan önce nasıl bir durumda olduğunu anlatır ve sizin bu hikayeyle kendi hikayeniz arasında bir ilişki kurmanızı sağlamaya çalışır. Siz bu hikayeyle kendi hikayeniz arasında bir ilişki kurmaya başladığınızda onun başarı öyküsü bir anda sizin de muhtemel başarı öykünüze dönüşüverir. Sizinle aynı durumda veya sizden daha kötü durumda olan biri ayak atmış ve başarıyı elde etmiştir. Bu sizin de başarıya ulaşabileceğiniz ve hayatınızı yeniden yoluna sokabileceğiniz ile alakalı size umut verir.

Eğer bir motivasyon konuşmacısı bir sahneye çıkıyor ve size inançla tedavisi olmayan hastalıkları bile yendiğini anlatıyorsa kolay olan ona inanmamayı seçmektir. Ama eğer ona inanmayı seçerseniz ve kendi sorunlarımızı çözmek için inancı kullanmaya başlarsınız motivasyon konuşmacısı size yalan söylemiş olsa bile inanın inanç gerçekten sorunlarınızı çözecektir. Bu yüzden anlattığı hikaye doğru da olsa yalan da olsa eğer sizde bir umudun yeşermesine vesile oluyorsa bu tacirlik değildir. Asıl umut tacirliği size pahalı ilaçlar ve tedaviler sunmaktır. Kendinize ve potansiyelinize olan inancınızı yok edip, dışarıdan bir desteğe muhtaç olduğunuza ikna etmeye çalışmaktır…

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Toron Karacaoğlu
Sonraki
Tarihte Şeytana Ruhunu Satan İlk İnsan’ın Adanalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.