Verimli Ders Çalışmanın En Önemli 6 Yolu

Verimli Ders Çalışmanın En Önemli 6 Yolu

Dersi derste dinlemek tabii ki en iyi öğrenme şekli. Fakat okul dışında da tekrar yapmak ve düzenli çalışmak başarıya giden yolda temponuzu artıracak en önemli unsurlar. Çalışırken en önemli nokta ise alınacak olan verim. Saatler boyu verimsiz şekillerde çalışmak yerine doğru bir çalışma şekli bulabilirseniz tüm gününüzü harcamak yerine birkaç saatte birkaç günlük hedefinizi tutturmanız mümkün! Peki nasıl alınacak bu verim?

İlk adım: hedef belirleyin

Sadece ders değil herhangi bir şey için çalışırken de en büyük motivasyonlardan biri bir hedefinizin olmasıdır. Bu yüzden kendinize hedefler belirlemeniz çok önemli. “Asla ulaşamam” diye düşüneceğiniz bir hedefi en başa koymak tabii ki moral bozucu olacaktır. Bu yüzden basit hedefler koymak ilk adımda en iyisi. Hatta iki aşamalı bir hedef tablosu da yapabilirsiniz. Yakın ve uzak olarak belirleyeceğiniz hedefler doğrultusunda hazırlayacağınız bir çalışma planı çok daha verimli olacaktır. Örneğin uzak hedefiniz bir üniversiteyi kazanmaksa yakın hedefiniz bir sonraki sınavınızda ulaşmak istediğiniz notu belirlemek olabilir.

Verimli Ders Çalışmanın En Önemli 6 Yolu

Planlı çalışma hayat kurtarır

Aynı anda birçok ders ve konu çalışmanız gerekebilir. Hangisine daha önce başlamak gerektiğine karar vermek ise oldukça zor olabilir. Bu karmaşanın önüne bir çizelge hazırlayarak geçebilirsiniz. Hazırlayacağınız çizelgeye ders programınızla da doğru orantılı olacak şekilde hangi gün ve saatte hangi derse çalışacağınızı belirleyerek başlayabilirsiniz. Ayrıca ödevlere ayıracağınız zamanı da belirlemeniz gerekir. Sınav tarihleriniz hazırlayacağınız çizelge için size yardımcı olacaktır. Çizelgede göz ardı etmemeniz gereken nokta ise günlük aktiviteleriniz, okulda geçirdiğiniz zaman. Ayrıca kendinize boş vakit ayırmayı da unutmayın.

Kaynağınızı bol tutun

Kaynaklarınız ne kadar çeşitli olursa bir konuyu anlama ve farklı açılardan değerlendirme şansınız da o kadar yüksek olur. Bir konu hakkında yeterli olmadığını düşündüğünüz bilgileri bir başka kaynakta bulabilirsiniz. Ayrıca anlamakta güçlük çektiğiniz bir konu olursa hem anlatım dili hem de konuya yaklaşım açısından farklı olacağından birden fazla kaynakla çalışmak faydalı olacaktır.

Verimli Ders Çalışmanın En Önemli 6 Yolu

Ezberlemek unutturabilir!

Hangi konu olursa olsun ezberlemekten kaçınmalısınız. Çünkü ezberlenen şeyler aynı şekilde unutulabilir. Bir konu hakkında yorum yapabiliyor, bağlantı kurabiliyor, ana fikri bulabiliyor ve sebep sonuç ilişkisini görebiliyorsanız aklınızdan çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Bu yüzden konunun mantığını anlamak önemlidir. Böylece hem ezberlemek zorunda kalmazsınız hem de sahip olduğunuz bilgiyi doğru şekilde kullanabilirsiniz.

Verimli Ders Çalışmanın En Önemli 6 Yolu

Kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın!

Tüm bu çalışmalarınız sonucunda hedefinizi tutturduğunuzda kendinize ufak da olsa mutlaka bir ödül verin. Hem motivasyonunuz yükselir hem de kendinize keyifle vakit geçirebileceğiniz bir alan tanımış olursunuz. Böylece bir sonraki çalışma seansınıza da hazırlanmış olursunuz.

Çalışma arkadaşı seçin!

Çalışmanızı kolaylaştıracak bir arkadaş ile çok daha keyifli ve verimli şekilde ders çalışabilirsiniz. Şimdiye kadarki en gelişmiş Samsung Galaxy Tab S7 FE tablet ile çalışma şeklinize yeni bir soluk getirebilirsiniz! Klavye tıkırtısıyla bilgisayarımsı bir deneyim yaşayabilir ya da ultra düşük gecikme süresine sahip S Pen’i kullanarak daha önce hiç yaşamadığınız bir yazma deneyimi yaşayabilirsiniz.

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
PONDEUSE A PARPAING OCCASION
Sonraki
Tarzınızı Bir Adım Daha İleri Taşıyacak 5 Kombin Önerisi
Tarzınızı Bir Adım Daha İleri Taşıyacak 5 Kombin Önerisi

Tarzınızı Bir Adım Daha İleri Taşıyacak 5 Kombin Önerisi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.