Tanr;-tabiat yoksa Tanrı-insan

İnananlara göre insan Allah’ı tanımak ve yüceltmek için yaratılmıştır ve bir diğer yaygın cevap ise içinde yaşadığımız dünyanın bir sınav olduğu ve sonucunun doğru ya da yanlış seçimlerimizle belirleneceğidir. Öncelikle bu imtihan kriterlerinin Allah tarafından değil, insanlar tarafından yaratıldığını vurgulayalım.

Kuran’da “Yeryüzündeki her şeyi sizin için yarattım” diye bir bölüm var. “Seni kendim için yarattım.” Anlaşılır bir şekilde, sen ve siz derken insanlardan bahsediyoruz. İnsanlar 4,543E9 yaşında. Ve ilk insan olan insan 6 milyon yıl önce ortaya çıkmaya başladı. Dünya bizden önce de vardı ve neslimiz tükendiğinde de öyle olmaya devam edecek. Bu dünyada insanlarla birlikte 8.7 milyon tür yaşıyor. Ama en bilinçli görünen biziz ve her şeyin bizim için yaratıldığını düşünüyoruz. Yavaş yavaş, insanlar yarattıklarını gerçekten yaratılanlarla karıştırıyor. Doğru, hiçbir hayvan bizim dışımızda 12 yıl okula gitmiyor, 4 yıl üniversiteye gitmiyor, kısa çarpma formüllerini ezberlemiyor ve prizmaların alanını bulmayı öğrenmiyor. Ancak doğaya bakarsak, doğal varlıkların onlara ihtiyaç duymadan yaşamaya devam ettiğini görebiliriz.

İyiliğin, nezaketin, adaletin, gururun, onurun… bu tür olumlu niteliklerin ve buna göre seçimlerin bizi sonsuz mutluluğa – cennete ulaştıracağına inanılır. Ancak, ilk insanın yaratılışından önce var olan dünyada, hatta günümüzde bile insan dışındaki canlılarda bu nitelikleri göremeyiz. Örneğin, bizden sonraki nispeten bilinçli varlıkları, hayvanları ele alın. Bir aslanın başka bir aslanı öldürmesi suç değildir, kötülük, intikam, zulüm veya sahtekârlık değildir. Bu doğanın kendisi. Ölürler, öldürürler. Ancak insan bilincine eşlik eden bu olumlu nitelikler onu doğadan uzaklaştırır. Bu niteliklerin ilk insanlarda bulunmadığı düşünülürse. İnsan beyni geliştikçe, onunla birlikte yeni nitelikler de icat etti. Merhamet bir insan icadıdır. Kimseye nefes almayı veya su içmeyi öğretmiyorsunuz. Ancak bir kişinin “iyi” bir insan olması için, ona çocukluktan itibaren olumlu nitelikler aşılamanız gerekir.

Ancak olumsuz niteliklerde konu biraz farklıdır. İntikam İslam’da normal bir şey olarak gösterilirken, Hıristiyanlıkta bunun yanlış olduğu vurgulanmaktadır. Bu arada doğanın intikamı gibi bir tabiri de sıklıkla kullanırız. Örnek olarak heyelanları gösterebiliriz. Ağaçları kesmekle birlikte heyelanların önlenmesinde rol oynayan ağaç köklerini de kesiyoruz. Bunun sonucunda toprak kaymaları meydana gelir, yüzlerce insan yaralanır ve insan yapıları çöker. Arı kovanına çöp atmazlar denir. Bir sokanı sokmak ne kadar mantıklı görünse de, biz bilinçli insanlar için bir sokanı sokmanın acımızı dindirmeyeceğini anlamak çok kolaydır. Elbette böyle bir insan olarak birkaç çelişkili fikir öne sürerek her birine ayrı ayrı yazabilirim.

En basit dilde söyleyeceğim. Diyelim ki bir canlı türü yarattınız, onları yaratma ve yok etme gücünüz var, onların zayıflıklarından yararlanmayı, yüceltilmeyi, tanınmayı ve bazı manevi ihtiyaçlarınızı karşılamayı seçer miydiniz? Çoğunuz evet diyecektir, çünki bu bir insan mantığı. Ne kadar iyi bir insan olsanız da dünya çapındaki deneylerden de göre bileceğiniz gibi insanlar kendinden zayıf birini ezebildikleri an fırsatı kullanıyorlar. Amma Allah mı dersiniz Tanrı mı dersiniz, din kitaplarında bildirdiği gibi insanları imtihan edecek, doğruyu yanlışı sayarak iyi yere gönderecek, insanların yalvaran dualarını dinleyecek ve istediği zaman, uygun bulduğu zaman yerine getirecek kadar bilinçliyse, buna neden ihtiyacı var? ? Evet, ihtiyaçtan bahsediyoruz. İhtiyaç bir zayıflıktı, bir tür kusurdu. Birine karşı güç kazanmak istiyorsanız, önce ihtiyaçlarını ve zayıf yönlerini öğrenmelisiniz. İnsanı Tanrı ile karşılaştırmamam gerektiğini söylüyorlar. Gerçek tabiat tanrısını küçük düşüren, bilinci olsa bile onu bilinçsiz kılan ve onu insan icadı olan iyilik ve kötülük gibi kavramlarla, birbirini imtihan etme, düzen kurma gibi ifadelerle karşılaştıran din adamlarıdır.  İnsanın kendisi bir yaratıcıdır. Teknoloji yardımıyla canlı hücreler oluşturabilen bir insan neden başka bir yaratan varlıkla kıyaslanmasın?

Dünya kendini bilinçli sanan varlıklarla dolu. Herkesin bireysel bir bilinci vardır ve bireysel bilincin her zaman gelişmesi gerekir. “Bilmiyorum” demekten korkmayın. Milyonlarca insanın inandığı tanrı, aslında inanmak istedikleri, ihtiyaç duydukları tanrıdır. Bu görüşe katılmak istemeyebilirsiniz ama bir şeyler okuduğunuzda (dini kitapları da buna dahil) karşıt görüşü araştırırsınız. 12 kişiden 11’i bunun doğru olduğunu söylese bile, yanlış olduğundan şüphelenin. Bazen gerçekler kabul edilemez derecede acı vericidir. Ama konuyla ilgili bu yarım yamalak bilgiye cevap bulamadığınız için inanmak yanlıştı. 

Hayvanlar, bitkiler veya mantarlar için cennet veya cehennem yoktur. Demek istediğim, sağlık sorunları olan hayvanlar gibi bilinçsiz veya vahşi insanlar ve bitkiler gibi düşünemeyen veya hareket edemeyen insanlar var. Onları sınamak için doğa tarafından yaratılmış bir tanrı yoktur. Bu düşüncelerden bıkıp insanlara ne düşündüğümü açıklamak için zaman harcamaya hiç niyetim yok. Biraz şüphecilik beni bu cümleleri yazmaya yöneltti. Şüphelenmekten korkmamalıyız. İlahi gerçek diye bir şey yoktur. Bildiğim 2 tanrı kavramı var:

“Tanrı – doğa” insanı yaratan Tanrı’dır.
Ve
“Tanrı – insan”, insan tarafından yaratılmış bir Tanrı’dır.

okur

Yazar: Selcan-S.

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.