Siyasi Figüran!

Türk siyasi tarihi geçmişi boyunca çok sayıda ittifak ve koalisyon ile karşılaştı. İdeolojik olarak en karşıt siyasi partilerin dahi bir araya geldiği görüldü. Zaten siyaset, Türkiye’de çıkar ve rant ile eş anlamlı kullanılıyor. Lakin son 4 yıldır her zamankinden çok daha farklı ve enteresan bir ittifak var karşımızda: Cumhur İttifakı!

Haberin başındaki  fotoğraf yaklaşık 10 gün önce Kuzey Kıbrıs’da çekildi. Bayram namazı sonrası, Sayın Cumhurbaşkanı klasikleşen açıklamalarını yapıyordu. Fotoğrafın sağına baktığımda gözüme Devlet Bahçeli çarptı ve üzüldüm. Devlet Bahçeli geçmişte Başbakan yardımcılığı yapmış bir isim. Mhp ile muhalefet döneminde de Cumhurbaşkanına olan sert söylemlerini herkes gün gibi hatırlıyor. Peki neden Bahçeli bu hale geldi? Neden 70 küsur yaşında siyasi figüran olmayı seçti?  Ben bunu bir türlü kestiremiyorum. Cumhur ittifakı başladığından beri Bahçeli adeta Akp üyesi, Erdoğan’ın yardımcısı gibi bir hal içerisinde. Cumhurbaşkanını sonsuz bir inanç ile savunan söylemleri, muhalefete olan sert saldırıları düşüncemi kanıtlar nitelikte. Mhp’li hiçbir isim bakan olmadı. Mhp İstanbul’da sadece Silivri’ye sahip oldu. İttifaklar karşılıklı çıkar eşliğinde yapılan siyasi modellerdir. Bu ittifaktan somut şekilde hiçbir kar elde etmedi Sayın Bahçeli. Üstüne üstlük ideolojisinden saptığı ve iktidara bir ‘değnek’ durumuna geldiği için oyları hiç olmadığı kadar azaldı. Sayın Bahçeli bu ittifaka girerken ne hayal ediyordu ben bilmiyorum. Ama Cumhurbaşkanı’nın koruması gibi yanında gezmeyi planlamadığı kesin. 

Mhp’nin muhalefet partisi iken muhalifliği bırakan bir parti haline gelmesi de enteresan. Yani şuan ne iktidar ne de muhalefet Mhp. Sadece iktidarın kazanmasını sağlayan ama bu kazançtan kendine bir çıkar sağlayamayan parti konumunda. Mhp tabanı da bundan rahatsız. Yaptığım kamuoyu araştırmaları sonucu vatandaşlar Mhp’nin kendi değerlerini hiçe sayarak, Akp ile bu kadar yakınlaşmasını yanlış buluyor. Mhp’nin gittikçe eriyen oyları da beni destekler nitelikte. Mhp taraftarları madem partimiz Akp’yi sonsuz bir kudret ile destekliyor, o zaman bizde Akp’ye oy verelim anlayışına girdiler. Doğru düşünüyorlar. Mhp ve Bahçeli seçmen için hiçbir şey vadetmiyor. Muhaliflik yapmayan ama iktidar da olmayan bir partiye oy vermek için pek de sebep gerçekten yok. 

Sayın Bahçeli, Cumhur ittifakının devam edeceğini söylüyor. 2018 ve 2019 seçimlerinde ki gibi bir ittifak olursa Mhp yine kaybeden olacaktır. İttifak yapmasına rağmen hiçbir büyük şehir belediyesi bulunmayan Mhp, bu tek yanlı ittifaka ne kadar daha devam diyecek merak konusu. Olası bir iktidar değişiminde Mhp’nin hangi role bürüneceği de bilinmiyor. Ancak şunu  kesin söyleyebiliriz ki; Sayın Bahçeli bu tek taraflı ittifaka devam edip, Cumhurbaşkanı’nın yardımcısı gibi davranırsa ortada Milliyetçi Hareket Partisi kalmayabilir!

Genç Siyaset
22 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Ekonomi, İstanbul Üniversitesi Siyaset bilimi öğrencisiyim. Ekonomi ve siyaset alanında gündeme ilişkin yazılar yazıyorum. İlginiz için teşekkürler...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
UYUMAYA ÇALIŞIRKEN ÇARESİZ HİSSETMEK

UYUMAYA ÇALIŞIRKEN ÇARESİZ HİSSETMEK

Sonraki
Başlık bulamadım.

Başlık bulamadım.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.