Sarsılır Ama Asla Batmaz Diyeceğimiz 10 Şirket

iş insanları toplantı yapıyor

Dünyaca ünlü bazı şirketler, biz farkında olmasak bile hayatımızın merkezinde yer alıyor. Dünyaya neredeyse “hükmeden” bu şirketlerin bazılarının ürünlerini veya hizmetlerini belki de her gün istikrarlı bir şekilde kullanıyoruz. Ben de bu şirketlerle ilgili ilginç bilgileri de ekleyerek bir liste hazırladım. İşte karşınızda sarsılır ama asla batmaz diyeceğimiz 10 şirket…

iş insanları toplantı yapıyor

1. Amazon

amazon

ABD’nin en popüler şirketlerinden olan Amazon, e-ticaret kavramını tüm dünyaya duyurmuş, bu alanda öncü bir şirket. Dünya genelinde e-ticarette büyük bir pay sahibi olan Amazon, 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Amazon’un piyasadaki, gücü şöyle açıklanabilir: Geçen yıl ABD’deki e-ticaret satışlarının yarısı Amazon üzerinden gerçekleşti. BrandFinance Global 500’e göre de Amazon, Apple ve Google’ı geride bırakarak dünyanın en değerli markası olmuştu. Apple’dan sonra piyasa değerinde 1 trilyon dolar sınırını aşan ikinci şirket olma unvanını da alan Amazon’un bir kale gibi olduğu ve asla batmayacağı düşünülüyor.

2. Apple

apple

ABD’li teknoloji devi Apple, Bize Mac, iPhone ve iPad gibi ürünleri kazandırarak dünyada bambaşka bir devir başlattı. Daha önce iflasın eşiğine gelmiş olsa da bir şekilde bu krizden sıyrılan Apple’ın piyasa değeri 2018’de 1 trilyon doları buldu. Böylece 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk teknoloji şirketi olma unvanını da kazandı. Apple, teknoloji yarışında pek çok rakibini önde bırakmış bir şirket. Bu nedenle sarsılır ama batmaz diyeceğimiz şirketlerin başında geliyor.

3. Google

google

Arama motoru Google’ın dünyayı fethettiği ve yaşamın her alanına sirayet ettiğini söyleyebiliriz. Popüler kültürün merkezine yerleşen Google, dünya için o kadar önemli ki insanların bilgiyi tüketme, paylaşma ve olaylara tepki gösterme biçimini bile değiştirdi.  Hatta insanlar Google’ı kendi dillerine katarak bir fiil olarak Google’lamak şeklinde kullanmaya bile başladı. Google sadece arama motoru olmakla kalmayıp bulut depolamadan, ciddi para üreten sosyal medyaya kadar bir dizi ürüne ve hizmete de eklendi. Ayrıca YouTube ve Jigsaw’a da (Google Ideas olarak da bilinir) sahip olan Google’ın ana şirketi Alphabet Inc, geçen yıl 110,9 milyar dolar gelir elde etti. Kısacası “her şeyimiz” olan Google’ı yıkmak artık mümkün gibi görünmüyor.

4. Samsung

samsung

Güney Koreli holding şirketi elektronik ürünleri, gemi ve otomobil üretmektedir. Grup ayrıca tema parkları işletmekte, sigorta hizmeti sunmaktadır ve hatta kendi reklam ajansına bile sahiptir. Samsung markasının dünya çapında tanınması ve Apple’ın en yakın rakibi olacak kadar iyi ürünler ortaya koyması da çok para kazanmasının en büyük sebeplerinden. Şirket, geçen yıl dev gelirini 305 milyar dolar olarak açıklamıştı. Birden fazla alanda faaliyet gösteren Samsung’un mevcut piyasa gücüne baktığımızda ekonomik krizlere girse de sarsılsa da kolay kolay batmayacağı bir gerçek.

5. Facebook

facebook

Sosyal medya devi Facebook’u bu listeye almasak olmazdı. Facebook’un başına bugüne kadar pek çok olay geldi. Sahte haber içeriğinin yaygınlığından Cambridge Analytica veri skandalına kadar bir dizi olumsuzluğun hedefi oldu. Ancak bunlar bile Facebook’u bırakın batırmayı sarsmadı bile! Uzun zamandır dünyanın en popüler sosyal medya sitesi olan Facebook’un şu an 2,3 milyar aktif kullanıcısı var. Bu rakam her geçen gün artıyor. Ülkelerden bile kalabalık olan ve bu mecrada yıllardır dimdik duran Facebook’un kolay kolay devrileceği de tahmin edilmiyor.

6. Microsoft

microsoft

Microsoft, dünyanın en büyük yazılım şirketi ve önde gelen bir donanım üreticisi. Windows ve Office’ten Internet explorer ve Xbox’a kadar olan ürünleri, birçok insan için günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Linkedin ve Skype gibi büyük şirketlerin de sahibi olan Washington merkezli teknoloji devi, geçen yıl 90 milyar doların altında bir gelir elde ettiğini bildirdi. Buna rağmen dünyanın en önemli şirketlerin başında geliyor çünkü teknoloji dünyası Microsoft’suz düşünülemez.

7. Mercedes-Benz

mercedes-benz

Mercedes-Benz dünyadaki en güçlü otomobil markasıdır ve itibarı rakipsizdir. Stuttgart merkezli Daimler AG grubunun bir parçası olan Mercedes-Benz, Alman marketindeki rakibi BMW’den bile daha prestijli olarak kabul ediliyor. 1926’da kurulan marka, üç köşeli yıldız logosuyla da ikonik. Geçen yıl, Daimler AG’nin gelirleri 202 milyar doların üzerindeydi. Mercedes-Benz, otomobil endüstrisindeki yeri ve prestiji sayesinde asla batmaz gibi görünen bir diğer şirket.

8. The Walt Disney Company

walt disney şirketi

Walt Disney Company, eğlence sektöründe dünyanın en büyük medya şirketidir. 1923’te mütevazı bir şirket olarak kurulan Walt Disney Company’nin filmlerini izleyerek dünyanın dört bir yanında sayısız çocuk büyüdü.  Filmlere ek olarak, Disney kanalı ve ünlü tema parkları da şirkete servet kazandırıyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından çok sevilen Amerikan markası, geçen yıl BrandFinace Global 500’de bir AAA + marka değerine sahip şirket olarak seçildi. Walt Disney Şirketi 55,1 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca oyuncak endüstrisinde de büyük telif haklarına sahip olan şirket ölümsüzlüğünü ilan etmiş gibi görünüyor.

9. McDonald’s

mc donald's logo

Dünyanın en güçlü fast-food markası olan McDonald’s, 101 ülkede 36 bin şubeye sahip ve günde 69 milyon müşteriyi ağırlıyor. Şirket,  fast-food anlayışını popüler kültüre yerleştirerek özellikle 21. yüzyıla damga vurdu. McDonald’s’ın dünya çağında öyle bir şöhreti var ki “altın kemer” olarak anılan şirketin ünlü sarı simgesinin Hıristiyan haçından daha fazla tanındığı gibi söylemler bile bulunuyor. Geçtiğimiz yıl ABD merkezli şirket, diğer fast food işletmelerini geçerek, 22,8 milyar dolarlık gelir elde etti. Hal böyle olunca hangi kriz McDonald’s’ı batırmaya yetebilir ki?

10. Starbucks

starbucks logo

ABD’li ünlü kahve zinciri Starbucks, 78 ülkede 27 bin 340 şubeye sahip dev bir şirket. Dünyanın en büyük kahve zinciri olarak kabul edilen Starbucks dünya genelinde kahve tüketimini artıran, popüler kültürü etkileyen bir şirket. Pek çok kahve zincirinin esin kaynağı olan Starbucks’ın amblemi de tıpkı McDonald’s gibi çok popüler. Yeşil denizkızının yer aldığı ikonik simgeyi moda dünyası bile kullanıyor, telefon kılıflarının tasarımında dahi logoyu görmek mümkün. Starbucks’ın dünyadaki en büyük kahve zinciri haline gelmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu popülaritedir. Öte yandan,  şirket geçen yıl 24,7 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu sebeple, Starbucks, itibarı sarsılmaz şirketler arasına girmeyi çoktan hak etti.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yıla Damgasını Vuran Film: JOKER
joker filmi

Yıla Damgasını Vuran Film: JOKER

Sonraki
Sabıkalı Bir Şoförün Cinneti: Türkiye’de Otobüs Beklerken Bile Ölebilirsin
beşiktaş otobüs durağı ambulans insanlar

Sabıkalı Bir Şoförün Cinneti: Türkiye’de Otobüs Beklerken Bile Ölebilirsin

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.