Penguen Atlası Bölüm 1: Mavi Penguenler

mavi penguenler

Merhaba Penguen atlasının ilk bölümüyle karşınızdayım bunun bir seri olmasını ve seri içerisinde tüm penguenlere ayrı bir bölüm açmak istiyorum. Neden mi? Çünkü penguenler çok havalı. Gerek davranışsal olarak insanlara benzemeleriyle gerek tatlılıklarıyle gerek güçleriyle penguenler en havalı hayvanlardır. Atlasın ilk bölümünde ise en küçük penguen türü olan Mavi (little) Penguenlerden bahsedicem.

Yaygın bir inanışın aksine penguenler sadece kutuplarda yaşamazlar. Bir çok penguen türü dünyanın farklı yerlerinde yaşamaktadır. Mavi Penguenler ise  Yeni Zelanda’ da yaşarlar. Dünyanın en küçük penguenleri olan mavi penguenler 33 cm ile 43 cm arası boylara sahipler yani yetişkin mavi penguenler, imparator penguenlerin yavrularından bile küçükler.

mavi penguenler

Küçük olmaları sevimliliklerini %1000000 arttırıyor. Fakat ne kadar tatlı olsalar da aslında gece kuşlarıdırlar. Çoğu işlerini gece yaparlar ve sabahları dinlenirler. Doğal olarak geceleri çok gürültücülerdir ve kendilerini kalabalıktan ayırmak için eşsiz sesleri vardır. Ve bu cep boy penguenler çok agresiflerdir. Tutmayın küçük enişteleri zira tutarsanız kanatları ve gagalarıyla doğduğunuza pişman edebilirler.

Kendilerini kanlı canlı görmek isterseniz tatilde Yeni Zelanda’ da ki Oamaru Kasabasına gitmenizi öneririm. Viktoryan dönemi kıyafetlerinden kültürlerine kadar yaşatan kasaba, antika dükkânları, eski tarihi arabaları, sanat galerileri ve sürekli düzenlenen festivalleri ile yıl boyunca pek çok misafir ağırlıyor. Ayrıca, geceleri kasabada dolaşırken penguenlerin etrafta dolaştığını görmek ise paha biçilemez. Ama sakın yavru penguenlerle karıştırmayın.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.