Pandalar ve Nasıl Beslendikleri

Merhaba; 

Tatlı ve uykucu pandaları sevmeyenimiz yoktur değil mi ? 

Görünümleri bir ayıyı andırsa da aslında ayılardan çok farklı hayvanlardırlar . Onları biraz yakından tanımaya ve ilginizi arttırmaya ne dersiniz ?

Öyleyse hemen başlayalım . 

Pandalar küçük ayıgiller familyasındandırlar . Beyaz postları üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri vardır . Gövdelerindeki tüyler beyaz ve sarımsıdır . Kol , bacak , omuz , kulak ve göz çevresindeki tüyleri ise siyah renklidir . 

İlk bakışta ayıyı andırsalar da aslında en çok rakunlarla benzerlik gösterirler . Şişman yapısından da anlaşıldığı gibi iskeletleri son derece iridir ve kafalarını taşıyabilecek kadar da ağırdır . Beslenme tarzının değişmesiyle farklılaşan azı dişleri geniş ve düzdür . Kafatasları ayınınkinden de geniştir . Midesi ise kaslı , sert ve dayanıklıdır . Tıpkı bir tavuk taşlığı gibi . 

Pandalar yaklaşık 75-180 kg ağırlığına sahiptir . Kuyruğu ile birlikte yaklaşık 1-1,6 metre uzunluğundadır . Bir panda gününün yaklaşık 12-13 saatini yemek yiyerek geçirir . Çok hızlı yerler ve genellikle bambu ağacı ile beslendiklerinden dolayı dişleri çok güçlüdür . 

Etçil olmalarına rağmen yedikleri yemeklerin tamamı bambu filizleridir . Günlerinin yarıdan çoğunu bambu filizi aramakla geçirirler . 

Bambu ağaçlarının besin değeri çok düşüktür . Bu yüzden bir panda günlük ortalama 20- 30 kilo arası bambu tüketmektedir . Ancak bu durum bambu yemezse yaşayamayacağı anlamına gelmiyor . Sulu bitkiler veya pişmiş et de yiyebiliyor . 

mozaik pasta
10 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dün nasıldı, yarın nasıl olacak?
Sonraki
Her Şey O Güzel Ellerinde

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.