Özgür Müyüz?

Özgürlük nedir, tamamen özgür müyüz? 

Özgürlük kısaca, birinin engellenmeden ya da herhangi bir baskı, sınırlandırma olmadan istediğini söyleyebilmesi, yapabilmesi, hareket edebilmesidir. Politikaya göre özgürlük ise hükümet bağımsızlığıdır. Bu yazıya devam etmeden önce kendi kendime acaba istediklerimi, kimseye zararı olmasa da, yapabiliyor muyum diye düşündüm. Ve maalesef cevabım net bir hayır oldu. Ne yazık ki hepimiz başka insanların olmamızı istediği, bizim için yaşamamızı uygu gördüğü hayatları yaşayıp ne olursa olsun mutlu olmaya çalışıyoruz.

 Ben kimsenin gerçek mutluluğu bilmediğini ve herkesin kendi kafasında yaşanan bazı olaylara mutluluk dediğine inanıyorum bazen. Çünkü mutlu olmaktan beklentim her zaman aynı olmuyor. Olumlu hissettiğimiz her şeyin adına mutluluk diyoruz ve neyi görmediğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yok. Dört milyar yıllık dünyada, yüz elli bin yıldır yaşadığımız bu topraklarda bizden sonra yaşayan tek şeyin dünya olduğunu hala anlayamıyoruz ve gereksiz kavgalarımıza devam ediyoruz. Birilerini devamlı üzüyoruz ya da öldürüyoruz ya da hayatını mahvediyoruz ya da en basitinden binlerce insanın hayalleri gibi bir hayat yaşayamaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

 Yaşıyoruz, mutlu olmaya çalışıyoruz ama bu kadar zor şartlarda hayatta kalmak, en azından iyi bir şekilde o kadar zor ve gergin ki. Herkes çok gergin, çok sinirli, kimse mutlu değil çünkü kimse memnun değil, hem de hiçbir şeyden. Yaşadıkları hayattan, oturdukları evden, çevresindeki insanlardan, çocuklarından, ebeveynlerinden, telefonlarından, isteyip de yapamadıkları her şeyden o kadar memnuniyetsizler ki, bu zorlu süreç bu zorlu istekleri yapabilme serüveni herkesi çok yoruyor ve çok fazla geriyor. İnsanların hiçbir şeye tahammülü kalmıyor. Trafikte hata yapan araç sürücüsüne, markette teknik bir arıza yüzünden kendisini bekleten kasiyere, evde konuşulan herhangi bir farklı görüşe. İnsanların, ne insanlara ne de hayatın önlerine çıkardığı çok basit bir olumsuzluğa karşı hatta bazen kendilerine karşı bile tahammülü kalmıyor.

Kendi geleceğim için dilediğim tek şey isteklerimi yapabilecek bir hayat yaşamak ve güzel hayalleri olan insanların da istediklerini yapabilmelerini sağlamaya yardımcı olmak. İlerde kendimden tek beklentim, mutlu olmak ve mutlu etmek. Beni tanıyan ya da tanımayan insanları bir şekilde gülümsetmek ve seksen yıl yaşadığım bu dünyadan hiçbir şeyi değiştiremesem bile kendi hayatımı değiştirdiğim ve bu iğrenç düzene karşı her zaman kendi yanımda olduğum için içim rahat uyumak istiyorum. Bence bir insanın kendi için yapabileceği en özel şey hayatını değiştirmek ve istediklerini yapmak için ne pahasına olursa olsun çabalamasıdır. Herkesin dilediği gibi bir hayat yaşaması dileği ile…

Aerosmith – Dream On

Esra Aksoy
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sosyal Medyanın Eğitim Hayatı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sosyal Medyanın Eğitim Hayatı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sonraki
Boşuna

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.