Ormanlık Bir Arazide Bir Asker Gibi Koşarak Satranç Oynamak: Oryantiring

Ormanlık Bir Arazide Bir Asker Gibi Koşarak Satranç Oynamak: Oryantiring

Oryantiring, hem zihnin hem bedenin kullanıldığı harika bir spor. Her yaştan insana hitap eden bu spor ile siz de tüm aileyi bir araya getirerek eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. O halde bu sporu daha yakından tanıyalım.

Oryantiringin Kısa Tarihi

Oryantiring, kelimesinin aslı İsveççe olmakla birlikte dilimize İngilizce “orienteering” kelimesi aracılığıyla geçmiştir. Oryantiring, 19. yüzyılın sonlarında İsveç’te askeri bir eğitim uygulamasından ortaya çıkmıştır. İlk resmi faaliyet 1918 yılında İsveç’te Albay Ernst Killander tarafından yapılmıştır. O tarihten itibaren oryantiring, ülkedeki en yaygın spor haline gelmiştir. İsveç’te düzenlenen O-ringen faaliyeti her yıl büyük bir ilgiyle yapılmaktadır.

Oryantiring Nedir ve Nasıl Yapılır?

Oryantiring belirli bir hedefe en kısa zamanda ve yolla ulaşmanın amaçlandığı bir spordur. Şehir, ormanlık araziler gibi pek çok mekânda yapılabilmekle birlikte genellikle ormanlık araziler tercih edilmektedir. Oryantiringde başlangıç noktası, bitiş noktası ve kontrol noktaları bulunur. Yarışmacılar, yarış başlamadan önce kendilerine verilen kontrol kartlarını kullanarak kontrol noktalarından geçtiklerini kanıtlarlar. Kontrol noktaları turuncu-beyaz renkli bayraklarla gösterilir. Yarışmacılar, bayrakların yanında bulunan zımbaları kartlarına basarak kontrol işlemini gerçekleştirirler. Günümüzde bu işlem elektronik araçlarla yapılmaya başlamıştır.

Ormanlık Bir Arazide Bir Asker Gibi Koşarak Satranç Oynamak: Oryantiring

Oryantiring Türleri Nelerdir?

Oryantiring, Uluslararası Oryantiring Federasyonu tarafından belirlenen koşu, dağ bisikleti, kayak ve patika olmak üzere dört disiplin üzerinden çeşitlenmiştir.

Koşu, bu sporun en yaygın branşıdır. Yürüyerek veya koşarak yapılabilir. Dağ bisikleti, koşu oryantiringine benzer şekilde yapılmaktadır. Yarışmacı kontrol noktalarını dağ bisikleti ile geçerek yarışı tamamlar. Arazi bisiklet, kullanımına uygun olarak belirlenmektedir.

Önerilen İçerik: İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

Kayak, oryantiring branşları içinde en fazla fiziksel ve zihinsel performans gerektiren branştır. Yaz sezonunda yapılan diğer branşlarla benzer şekildedir. Patika, bu branşta harita okuma esastır. Fiziksel engeli olan veya olmayan bütün yarışmacılar için uygundur. Yürüyerek, tekerlekli sandalyeyle, koltuk değnekleriyle yapılabilir. Hedefler, tekerlekli sandalyenin geçebileceği şekilde yerleştirilir.

Ormanlık Bir Arazide Bir Asker Gibi Koşarak Satranç Oynamak: Oryantiring

 

Oryantiring İçin Gerekli Malzemeler

Harita: Sporun en temel malzemesi topografik haritadır. Yarış başlamadan önce yarışmacılara verilen haritada özel semboller bulunmaktadır. İç içe geçmiş daire sembolü bitiş noktasını, daire sembolleri kontrol noktalarını ve üçgen sembolü başlangıç noktasını gösterir. Haritalarda çitler, bitki örtüsü, özel nesneler, kaya grupları, yollar, enerji nakil hatları vb. arazide karşılaşılacak şeyler de yer almaktadır. Yarışmacılara verilen haritalarda önceden belirlenen hedefler yer alır veya koordinatlar verilerek yarışmacıların hedefleri kendileri bulmaları istenir.

Pusula: Pusulalar harita ile birlikte kullanılabilmesi için şeffaf şekilde tasarlanmıştır. Genellikle tercih edilse de kullanımı zorunlu değildir. Pusulalar, bu spor için kullanılan parmak pusulası ve izcilerin de kullandığı klasik pusulalar olmak üzere iki çeşittir.

Kontrol Kartı veya Yüzük: Geleneksel oryantiringde kontrol kartları kullanılırken günümüzde elektronik yüzüklerin kullanımı yaygınlaşmaktadır.

 

Ormanlık Bir Arazide Bir Asker Gibi Koşarak Satranç Oynamak: Oryantiring

Kıyafet ve Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Açık alanda yapılan sporlara uygun olarak sentetik kumaştan yapılan, çabuk kuruyan, rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Çizikleri engellemek ve hareketi kolaylaştırmak için sentetik taytlar en idealidir. Ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Ayak bileğini sarmayan, koşuya uygun ayakkabılar tercih edilmelidir. Ormanlık araziye uygun olarak tabanı toprakta ve ıslak zeminde kaymayan ayakkabılar en uygun olanıdır.

Türkiye’de ve Dünya’da Oryantiring

Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kurulmuştur. Türkiye’de faaliyetleri 1970’lı yıllarda başlamıştır. O yıllardan itibaren silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde gerçekleşmektedir. Resmi faaliyetler ise 2001 yılında başlamış, 2002 yılında Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur.

Siz de bu sporla ilgileniyorsanız şehrinizde bulunan kulüplere katılabilirsiniz. Şehrinizdeki kulüplerle ilgili gerekli bilgileri Türkiye Oryantiring Federasyonu resmi web sitesinden bulabilirsiniz. İstanbul’da ikamet ediyorsanız Oryantiring Akademi tarafından düzenlenen eğitimler bu sporu öğenmek için başvurulacak yerlerdendir. Bu eğitimler dört farklı seviyede düzenlenip hafta sonları Belgrad Ormanı’nda gerçekleşmektedir.

Önerilen İçerik: Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Nihal Zengin
İstanbul Üniversitesi TDE mezunu. Hâlihazırda yüksek lisans tezini tamamlamaya çalışıyor. Çok okur, çok yazar, az konuşur. Hoşgörünün dünyayı daha iyi bir yer yapabileceğine inanıyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
14 Bin Yıl Önceki Keşif Gezisi Teknoloji Sayesinde Macera Dolu Bir “Öyküye” Dönüştü
14 Bin Yıl Önceki Keşif Gezisi Teknoloji Sayesinde Macera Dolu Bir “Öyküye” Dönüştü

14 Bin Yıl Önceki Keşif Gezisi Teknoloji Sayesinde Macera Dolu Bir “Öyküye” Dönüştü

Sonraki
Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor
Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor

Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.