Hayat Dersi Veren Kitaplar: Birbirinden Etkileyici 5 Kitap Önerisi

Hayat Dersi Veren Kitaplar

Hayat Dersi Veren Kitaplar Önerilerim

Bazı kitaplar hayat dersleri verip dünya görüşünüzü kökten değiştirebilir. Sizin için, etkileyici ve hayat dersi veren kitaplar derledik.

1. Körlük – José Saramago

Bir şehirde bir anda bir kişinin görme yetisini aniden kaybetmesiyle ortaya çıkan körlük salgını baş verir. Nasıl bulaştığı bilinmeyen bu salgında insanlar bembeyaz bir görüntüden başka bir şey göremezler. Salgın olduğundan devlet kör olanları boş bir hastaneye kapatır. Aslında bütün hikayemiz bu hastanenin içinde kör insanların yaşadıklarıyla ilgilidir. Müthiş siyasi mesajlar ve yaşama dair eleştiriler içeren kitap pek çok şeye karşı olan bakış açınızı değiştirecek.

Okurken Kendinizi Bulabileceğiniz, Hayat Dersi Veren 5 Etkileyici Kitap

2. Simyacı-Paulo Coelho

Kitap, Endülüslü genç çoban Santiago’nun İspanya’dan Mısır Piramitlerine olan yolculuğunu ve bu seyahat boyunca başına gelenleri konu alır. Çoban aslında bir hazinenin peşindedir. Ancak bu seyahat boyunca çobanın başına gelenler birer sınavdır ve okuyuca büyük bir felsefi görüşü anlatmaya çalışmaktadır. Kitap bitikten sonra kesinlikle siz, aynı siz olmayacaksınız.

Okurken Kendinizi Bulabileceğiniz, Hayat Dersi Veren 5 Etkileyici Kitap

3. Zorba – Nikos Kazancakis

Hayata karşı umutsuz olan ve yaşamında mutsuz olan bir entelektüel yazarın bir süreliğine Yunanistan’ın Girit adasına gelmesiyle olaylar başlar.

Yazar burada yaşlı Alexis Zorba ile tanışır. Bu adam çevresinde aşırı davranışları olan, kaba ama hayata bağlı biri olarak bilinir. Kitap hayattan hiçbir beklentisi olmayan bu yazarı derinden etkileyen Zorba’nın yaşam felsefesini anlatmaktadır.

Nikos Kazancakis - Zorba

4. Oliver Twist – Charles Dickens

Oliver Twist, düşkünler evinde dünyaya gelmiş ve yetim kalmış bir çocuktur. Daha fazla yemek istediği için düşkünler evinden kovulur ve bir cenaze levazımatçısının yanında çalışmaya başlar. Orada da kötü muamele görünce kaçar. Ancak bu kez de yankesici Fagin ve çetesinin eline düşer. Yeraltı dünyasının acımasız ortamından kaçmak için inanılmaz bir yaşam serüvenine atılır. Oliver’ın bu serüveni okuyucuya etkileyi hayat dersleri verdiği için kitap mutlaka okunması gereken klasikler arasındadır.

5. Uçurtma Avcısı – Halit Hüseyni

Kitap, günümüzün sömürgecilik dönemini, küreselleşmeyi, ırkçılığı, savaşları ve göçün karanlık yüzünü çarpıcı bir şekilde anlatmaktadır. Günümüzün dünyasını anlamak için etkileyici bir kitap olan Uçurtma Avcısı’nın verdiği mesajlar çok önemlidir. Kitabı bitirdiğinizde göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.

Uçurtma Avcısı

Hayat Dersi Veren Kitaplar konulu yazımın burada sonuna geliyorum. Diğer yazılarda görüşmek üzere. İyi okumalar 🙂

 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aşk ve Nefret
Sonraki
Gazeteciliğin Olmaz ise Olmazları: Bağımsızlık ve Tarafsızlık
Gazeteciliğin Olmaz ise Olmazları: Bağımsızlık ve Tarafsızlık

Gazeteciliğin Olmaz ise Olmazları: Bağımsızlık ve Tarafsızlık

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.