Okuma Sırasında Yapmamanız Gereken Hatalar

kitap ve gözlük

kitap ve gözlük

Okuma Sırasında Yapmamanız Gereken Hatalar

Bir önceki yazımda Etkili Kitap Okuma Yöntemleri konusuna giriş yapmıştım. Etkili olarak kitap okuyabilmek için sıkça yapılan hataları bilmeniz ve bu hataları yapmamanız gerekmektedir. Belirtilen hataları yapmamanız durumunda hızlı ve etkili bir şekilde okumanız mümkün olacaktır. Hatalar konusuna geçelim;

Sıkça Yapılan Kitap Okuma Hataları

  • Tekrar okumak için başa dönme: Okuduğunuzu anlamadığınız zaman en fazla yapılan hatalardan biri, anlaşılmayan bölümü tekrarlamak için başa dönme ihtiyacıdır. Bu metot zaman kaybına yol açtığı için hatalıdır. Hızlı okumak istiyorsanız başa dönmemelisiniz
  • Kelime kelime okuma: Hızlı okuyabilmenin önündeki en önemli engellerden biri bu hatalı okuma yöntemidir. Tek tek kelimeleri okuma yerine 2-3 kelime grubunu bir seferde okumak, okuma hızını arttırır. Kelimeleri grup halinde okumaya çalışmak, okuma hızınızı arttırır.
  • Parmak işaretiyle ya da sesle işaretleyip okuma: Okuduğunuz kısımları parmakla izlemek yerine, göz ile takip etmeye çalışmak okuma hızınızı önemli ölçüde artacaktır.

KONUN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Takipte Kalın Haberiniz Olsun..

yazar

Yazar: Orhan

İnternet üzerinde araştırma yapmayı seven ve teknoloji ile yakından ilgilenen , geçen zaman içinde sahip olduğum bilgi birikimini paylaşabilmek için yazmayı seçen biriyim.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.