Öğrencilik Döneminde Staj Yapmanın Hayatınıza Kattığı 5 Fayda

Öğrencilik Döneminde Staj Yapmanın Hayatınıza Kattığı 5 Fayda

Üniversite zordur. Vizeleriyle, finalleriyle, projeleriyle dört bir yanımızı sardığı anlar olur. Bir de bunu yanında staj yapmamız beklenir ve artık işin içinden çıkamayacağımızı düşünürüz. Her ne kadar okul yükünün yanında staj ekstra bir yükmüş olarak size gözükse de öğrencilik dönemizde yaptığınız stajların gelecekteki kariyer yolunuza ve hayatınıza birçok faydası ve pozitif etkisi vardır.

Biz de bugün bunlardan 5 tanesini sizin için derledik.

İyi okumalar!

Öğrencilik Döneminde Staj Yapmanın Hayatınıza Kattığı 5 Fayda

1) Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi aslında sadece öğrenci ve çalışanlar için değil, herkes için önemli bir beceridir. Şu anda her ne kadar okul hayatıyla iş hayatını bir arada götürmek zor gibi görünse de staj yapmaya başladığımızda iki işi bir arada götürebilmek için zamanı daha kontrollü kullanmayı öğrenmeye başlarız. Aynı hafta hem stajda hem de okulda yapmamız gereken sorumluluklar olduğunda düzenli bir program yapıp bütün işleri zamanında ve etkili bir biçimde yapmayı, yaşayarak tecrübe etmiş oluruz.

2) Kriz Yönetimi

Zaman yönetiminin yanında kriz yönetimi de bir insanın hayatında kazanması gereken en elzem becerilerden biridir. Hayatımızda her zaman, her şey planladığımız gibi gitmeyebilir. Böyle durumlarda ise yapmamız gereken ilk şey sakin kalıp yaşadığımız durumu olabildiğince farklı açılardan değerlendirerek bunlara uygun kararlar vermektir. Öğrencilik hayatımızda yaptığımız stajlar ise yaşadığımız kriz anlarında bu durumları en etkili bir biçimde çözmeyi bize yaşayarak öğretir.

Öğrencilik Döneminde Staj Yapmanın Hayatınıza Kattığı 5 Fayda

3) Networking

Öğrenciyken staj yapmanın kattığı en güzel avantajlarından biri çevremizin genişlemesidir. Networking hem çevremizdeki insanlardan yeni şeyler öğrenmemizi sağlar hem de bize farklı bir sosyal çevre oluşturur. Üniversite okurken ise genelde çevremiz genellikle okuldaki tanıdıklarımız olurken, yaptığımız stajlar sayesinde başka çevrelerden ve başka okullardan insanlarla da tanışmış ve vakit geçirmiş oluruz, böylece kendimizi hem sosyal anlamda hem de deneyim anlamında geliştirmiş oluruz.

Öğrencilik Döneminde Staj Yapmanın Hayatınıza Kattığı 5 Fayda

4) Farklı Bakış Açılarını Görebilme

Stajyerlerin diğer çalışanlardan farklı kılan en önemli özelliklerinden biri yaptığı işi hem bir öğrenci açısından hem de bir çalışan açısından görmesidir. Ürettiğimiz bir ürünü hem onu yaratan hem de onu kullanan perspektifinden görmek ise bizi bilişsel olarak geliştiren bir yetenektir. Bu sayede empati becerimizi geliştirir ve bu bizim gelecekte daha iyi bir insan, daha iyi bir lider olmamızı sağlar.

Öğrencilik Döneminde Staj Yapmanın Hayatınıza Kattığı 5 Fayda

5) İletişim Becerileri

Geçmişten günümüze insanoğlunun her zaman iletişim kurma ihtiyacı olmuştur ve iletişim kurabilme yeteneğimiz sayesinde kendimizi geliştirebilmişizdir. Her ne kadar hepimiz insanlarla iletişim kurmayı bilsek de kurumsal anlamda iletişim kurma becerisi günlük hayatta her zaman deneyimleyebildiğimiz bir şey değildir ve bunu ise stajlara katılarak geliştirebiliriz. Bir stajda çalışarak kurumsal kültürün ne olduğunu yaşayarak öğrenip kendimizi bu şekilde geleceğe hazırlayabiliriz.

Eğer sen de öğrenciyken staj yaparak kendini geliştirmek istiyorsan, hemen youthall.com’a gir ve profilini oluştur, kariyerin için ilk adımı at!

okur

Yazar: Youthall

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.