Nobel Edebiyat Ödüleri Açıklandı

     Bugün Nobel edebiyat ödülleri açıklandı. Ve Amerikan edebiyatının çağdaş şairi Louis Glück ödülün bu sene ki sahibi oldu. Erkeklerin egemen olduğu edebiyat dünyasında bi’kadının ödül alması, beni fazlasıyla sevindirdi.  Benim favorim “ Varoluşun  dayanılmaz hafifliği”   kitabın yazarı Milani Kundera idi. Siz de favoriniz kim olduğunu yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Ben şimdi çiçeği burnunda Nobel ödülü yazar Louis Glück’ den bahsedeyim.

      Amerikalı şair ve denemeci olan Louise Glück 22 Nisan 1943 yılında dünyaya geldi. Edebiyat alanında birçok ödülün sahibi oldu .Louise Elisabeth Glück 22 Nisan 1943 doğumlu Amerikalı şair ve denemecidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası, Pulitzer Ödülü, Ulusal Kitap Ödülü, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Bollingen Ödülü gibi birçok büyük edebiyat ödülü kazandı. Ve en sonunda “sade güzellikle bireysel varoluşu evrensel kılan kusursuz şiirsel sesiyle” Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü

      Yapıtlarında acının, travmanın, arzunun ve doğanın insan ruhunu aydınlatıcı yönlerine odaklanan Glück’ün, hüznün ve yalıtılmışlığın içten anlatımı olan bir dil oluşturduğu vurgulayan edebiyat eleştirmenleri, onun şiir kişiliklerini inşa etmekteki başarısı ile öz yaşam öyküsü ve mitler arasında kurduğu bağlantıya dikkati çektiler.

     Glück, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan 16’ncı kadın yazar oldu.

      77 yaşındaki yazar, ödülün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (1,1 milyon dolar) para armağanın da sahibi olacak.

yazar

Yazar: Canan...

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.