Netflix’ten Yeni Bir Soluk: Barbarians İnceleme

Öncelikle belirtmem gerek ki çok fazla Netflix içeriği tüketen biri değilim. Genelde ‘’ana akım olan her şeyden kaçma huyum’’ Netflix’i de kapsar. Ancak geçen sefer denk geldiğim tam benlik bir dizi şaşırtıcı bir şekilde Netflix yapımıydı. Görür görmez de, bu içeriği tüketmek ve nasıl olduğunu incelemek adına ekranımın başına geçtim. Yazım spoiler içermeyecektir. Bu konuda kafasında soru işareti olanlar için bunu baştan söylemem faydalı olacaktır.

Dizi, tarihi bir konuyu ele almasıyla dikkatimi çekmişti. Normalde, Netflix veya diğer platformların ilgisini çeken ya da daha doğrusu ‘kar yaptıran’ bir konu değildir böyle konular. Bu konuda Netflix kendi gücünü ve bütçesini, Barbarians’ı güzel bir iş yapmak için kullanmış gibi gözüküyor.

Dizi, Romalıların Germania’daki (bugünkü haliyle Almanya) baskısını arttırdığı günlerde başlıyor. Bir tarihsever olarak bu konuyu ele almaları beni oldukça tatmin etti. Romalılar, her geçen gün Germania halkının sırtına daha da fazla yük bindirmeye, daha fazla vergi yüklemeye çalışıyor. O topraklara daha sonradan gelen Roma, gün geçtikçe Germania’nın kaderine karar verir hale geliyor. İstediğini kesiyor, istediğini asıyor.

Olaylar da burada patlak veriyor zaten. Bu olayların sonu günümüzde ünlü Teutoburg Ormanı Savaşı’na kadar varır. Bu savaş ve sonunda elde edilenler başta Almanlar’ın günümüze kadar uzanan varoluşlarından,  daha sonrası Avrupa Tarihi için kritik bir döneme sahip olmasına kadar uzanır. Yani kısaca tarih için oldukça can alıcı bir konudur.

Dizi bize Germania’nın Roma’ya karşı başkaldırışını resmetmekte oldukça başarılı bir iş çıkarıyor.

Oldukça kısa bir ilk sezon olmasına rağmen, hiçbir masraftan kaçınılmadığını görmekteyiz. Atmosfer, ortam ve günlük yaşam oldukça gerçekçi duruyor. Savaş sahnelerini izlemek dizi de belki de en çok keyif aldığım şey diyebilirim.

Dizinin belki de en dikkat çekici yönü, dizide Romalıların gerçekte de bir zamanlar konuştukları dil olan Latince’yi dizide de konuşması. Bu bahsettiğim tarih dizilerinde mümkün olan bir durum ancak genelde birkaç dize konuşma ile sınırla kalmaktadır. Barbarians dizisinin farkı, gerçek anlamda Romalıların baştan sona Latince konuşması. Bu benim için gerçekten çok garip bir durum oldu ancak inanılmaz keyif aldığım bir durum da oldu aynı zamanda. Size önerim, Latince konuşma ile diziyi tecrübe etmeniz. Pişman olmayacağınızdan eminim. Bunun dışında Alman temelli bir dizi olduğundan dizide -Romalılar hariç- Almanca konuşulmakta. Bu da sırf İngilizce olsun diye zorlama ya da uyumsuz olmasından kat kat güzel yakışmış diyebilirim. Altyazılı izlerken, Germania halkınında, Almanca konuşuyor olması sizi diziye bağlayacak bir diğer etmen olacaktır.

Oyunculuklar konusunda oldukça başarılı bir yapım Barbarians. Oyuncuların karakter gelişimleri oldukça doğal haliyle bırakılmış ve bu da dizinin ilk sezonu bazında oldukça başarılı kılıyor. Bu durum üstüne güzel oyunculuklarla birleşince gerçekten kaliteli bir yapım izlediğinizi hissediyorsunuz. Gerek iyi karakter, gerek kötü karakter oldukça iyi oynanmış.

Son olarak dizinin ilk sezonu o zamana kadar sizin izlediğiniz bütün savaşları unutacak bir savaşla sona eriyor. Savaşın adım adım başlaması, savaş içinde geçen olayları görebilmek oldukça güzel bir detay olmuş. O zamana kadar dizinin size neden son bölüme kadar getirdiğini o an anlıyorsunuz. Gerçekten siz de orda savaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Zaten bir dizi bunu yapabiliyorsa, birşeyleri başarmış demektir.

En yakın zamanda, yeni sezonunun gelmesini beklediğim diziler arasında birinci sıraya oturdu kendisi. Sizin de bu diziyi oldukça beğeneceğinizden eminim. Eğer benim gibi izleyecek ya da izlemeye değer bir şey bulamıyorsanız, Barbarians size ilaç gibi gelecektir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın …

Can Gulebaglan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aslında Kimiz?
Sonraki
~TAŞ~ Eşinin kışkırtmalarıyla,binbir eziyet edici sözler ve tavırlarla da evden!

~TAŞ~ Eşinin kışkırtmalarıyla,binbir eziyet edici sözler ve tavırlarla da evden!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.