ZEYTİN AĞACI DİZİSİ VE AİLE DİZİMİ

 

Geçtiğimiz haftalarda Netflix’e gelen Zeytin Ağacı dizisi üç yakın kız arkadaşın başından geçenleri anlatıyor.  

Ada (Tuba Büyüküstün), Sevgi (Boncuk Yılmaz) ve Leyla (Seda Bakan) üç yakın arkadaştır. Bu yakın arkadaşlar Sevgi’nin kanseri nüksettiğinde hastaneye yatmak yerine farklı bir yöntem denemek istemesiyle apar topar Ayvalık’a gider. Burada aile dizimi yapan bir adamdan (Fırat Tanış) tedavi bulmayı umarlar. Arkadaşlar arasında en gerçekçi olan Ada bu işe karşı çıksa da arkadaşını kıramaz. Fakat Ayvalık macerası hepsi için farklı şeyler getirecektir. 

 

 

Kadrosunda Tuba Büyüküstün Seda Bakan Boncuk Yılmaz Murat Boz Fırat Tanış Rıza Kocaoğlu Füsun Demirel Serkan Altunorak Umut Kurt gibi isimlerin bulunduğu dizinin senaryosunu Nuran Evren Şit kaleme almış. Yönetmen koltuğunda ise Burcu Alptekin’i görüyoruz.  

Zeytin Ağacı bize aynı zamanda aile dizimi ve köken aile açılımı hakkında da yeni bir kapı aralıyor. Özellikle dizinin çıkışıyla aile dizimine olan merak da gittikçe arttı. 

Peki Nedir Aile Dizimi?

“Aileden kaynaklı sorunların çözümüne ön ayak olan bir terapidir. Bu terapide kişinin iç dünyasına önem verilirken aile de konuya ortak olur. Ailede yaşanan çatışmalar, kişi üzerinde oluşturulan travmalar, kaoslar ve daha sayamayacağımız birçok problem kişi psikolojisine etki eder. Bu etkiler belirli davranışlarla ortaya çıkar ve bu terapi sayesinde çözüme kavuşturulur.” 

 

Kavram ilk olarak Alman psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya atılmıştır. Bir psikoterapi yöntemidir. Bu yönteme göre, hepimizi içine doğduğumuz ailenin köklerinden başlayarak günümüze gelene kadar yaşayan herkes ve yaşanan tüm olayların şekillendirdiği bir sistem var. Aile içinde olan her durum aile fertlerinin DNA’larına kazınmakta ve nesilden nesle aktarılmaktadır. 

Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Alman psikoterapist Bert Hellinger, Güney Afrika’ya misyoner olarak gidiyor. Çalışmalarına devam ederken yerli halkın kendilerini şamanik şifalandırma yöntemlerinden çok etkileniyor ve bu yöntemleri Batı’da kullanılan psikodrama yöntemi ile birleştirerek, 2. Dünya Savaşı sonrası ciddi travmalar yaşayan Alman ve Yahudi halkına uyguluyor ve büyük başarı elde ediyor. Şu anda Avrupa’da ve Güney Afrika’da sık sık uygulanan bu yöntem, aynı zamanda Amerika ve diğer ülkelerde de popüler olmaya başladı. Kuzey Amerika’da doğa için, hayvanlar için, hatta ağaçlar için bile yapılıyor. Ayrıca kurumsal şirketler için ‘Organizasyon Dizimi’ adını verilen bir yöntemi de uygulanıyor. Bu çalışmalar ile şirket sistemi içinde bozulmuş dengelerin tekrar yapılandırılması amaçlanıyor. 

 

Aile Dizimi Ne Değildir?

Tek başına bir tedavi yöntemi değildir, hastalıkların iyileşme sürecinde destekleyici bir terapi yöntemidir. 

 

Yalnızca Bir Film İzleyicisi Ve Sinema Sever Olarak Yorumlamaya Çalıştığım Bu Filmleri Beğendiyseniz Ve Devamının Gelmesini İsterseniz Yorumlarda Belirtebilirsiniz. İzlemiş Olduğunuz Filmler Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz. Yazımda Eksik Yanlış Gördüğünüz Noktalar Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz.  

İyi Seyirler! 

ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Başka bişey dilesene kız!
Sonraki
SEXLIFE-ALDATMAK NORMAL Mİ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.