Neden ve nasıl hedef belirlemeliyiz?

Herkesin kendi dünyasında kurduğu bir hayal vardır. Kimisi çok zengin olmayı, kimisi işinde en yüksek mertebeye ulaşmayı, kimisi de mutlu bir aile kurmayı hayal eder. Ve kurduğumuz bu hayallerin gerçek olmasını istiyorsak eger sadece istemek ve hayal etmekle kalmamak aynı zamanda kendimize hedefler koymamız gerekir. 

Bu hedefleri koyarken kendimize sormamiz gereken bir sürü soru vardır. Örneğin;
Ben koyduğum hedeflere uyabilicek miyim?
Ben bunu gerçekten istiyor muyum?
Hedeflerimde başarılı olduğum zaman mutlu olacak mıyım?
Bu gittikçe uzar ama kendimize bir yol çizerken en çok dikkat etmemiz gereken şeyin kendi istedigimiz şeylerin olması gerektiğini unutmamamız gerekir. Çünkü bu bizim hayatımız ve bizden başkası karışamaz. 

Hedef belirlemek neden önemli? 

Gelelim hedef belirlemenin asıl önemine hedeflerimiz her defasında bize ne istediğimizi hatırlatır ne için mücadele verdigimizi ve onu ne kadar çok istediğimizi. Aslında hedefleri günlük hayatımızla bağlaştıracak olursak bir Navigator gibi düşünebiliriz nereye gideceğimizi biz belirliyoruz ama yolu bize o tarif ediyor.  Ve onun sayesinde daha önce hiç gitmedigimiz yere kolayca varmamızı sağlıyor. Yani hedefler bize yol gösterir. Kolaylık sağlar. En önemlisi de ne istediğimizi anlamamızı sağlar. 

Kendime nasıl hedefler koymalıyım?

Aslında büyük hedefler koymak için önce küçük hedefler koymalıyız kendimize.  Asıl hedefe ulaşmak için küçük hedefleri geçmemiz gerekir. Örneğin senin hedefin doktorluksa o hedefe ulaşmak için kendine küçük hedefler koyman gerekir. Önce asistan yardımcısı sonra asistan biraz daha çabalayarak baş asistan gibi küçük hedeflerden başlayip daha çok çalışarak asıl hedefe ulaşmak gerekir. Ve her başardığın küçük hedefte asıl hedefe bir adım daha yaklaşmanın verdiği gurur, mutluluk ve motivasyon asıl hedef için daha çok çalışmana onun için daha çok çaba göstermene yarayacaktır. Hiçbir zaman isteklerimizi, hedeflerimizi  kolayca elde edemeyiz. Hele ki bunlar geleceğimizle ilgili şeylerse. Yani bunu açıklamak gerekirse o koydugumuz küçük hedeflerde yeri gelecek zorlanacaz yeri gelecek, sıkılacaz, öyle bir gün gelecek ki ben yapamıyorum diyip bırakmak isteyeceğiz. İşte o zaman kurduğumuz o hayalleri düşüneceğiz. İlerde kurduğumuz hayalleri gerçekleştirince ne kadar mutlu olacağımızı, onu ne kadar çok istediğimizi düşünüp koyduğumuz hedeflerde asla pes etmemeyi öğrenecegiz. 

Kendime hedef belirlemezsem ne olur ki?

Diye düşünüyorsundur belki, ben sana söyleyeyim. Kendine hedef belirlememek nereye gittiğini bilmeden yürümeye benzer. Yol seni nereye götürürse oraya gidersin niye gittiğini bilmeden ve bu seni mutlu etmez çünkü sen kendi istediğin yerden değil yolun seni götürdüğü yerden gitmiş olursun. Hedef belirlemekte bununla aynıdır. Kendi isteklerini değil başkalarının istediklerini yapmış olursun, kendi hayallerini değil başkalarının hayalini yaşamış olursun. Dünyanın en zengini de olsan, işinde en üst mertebeye de ulaşsan mutlu olamazsın çünkü o senin değil başkasının hayali başkasının istegidir. Unutma bu hayat senin kendi hedefini kendi hayalini kendin belirle ve asla onlardan vazgeçme. Çünkü şu hayatta istediğin bir şeyleri başarmanın verdiği mutluluğu ve gururu sana hiçbir şey veremez.

Ceren Palamut
Subscribe
Bildir
10 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Koronavirüs Ne Durumda?
Sonraki
BEN

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.