5 Madde ile Neden Kadınlar Erkeklerden Daha Fazla Uyumalı?

5 Madde ile Neden Kadınlar Erkeklerden Daha Fazla Uyumalı?

Yapılan araştırmalara göre kadınların erkeklerden daha fazla uyuması gerektiği ortaya çıktı. Sebebi ise kadınların beyin yapısının farklı olması ve gün içerisinde beyinlerini daha fazla kullanmaları olduğu ortaya çıktı. Uyku halinde beynimiz yaşam fonksiyonlarını minimuma indirir ve yenilenme evresine geçer. Görünen o ki kadınlar, erkeklere göre bu evreye daha çok ihtiyacı duyarlar.

1. Araştırmaya göre kadınlar 20 dakika daha fazla uyumalı

Loughborough Üniversitesi’nin Uyku Araştırmaları Bölümü yaptığı araştırmaya göre kadınların erkeklere göre 20 dakika daha fazla uyuması gerektiği ortaya çıktı. 210 orta yaşlı kadın ve erkek incelendiği araştırmanın yöneticisi Jim Horne,  “Kadınların beyin yapısı daha farklı. Bu yüzden de uykuya duydukları ihtiyaç daha fazla.” açıklamasını yaptı. Kadınların uykuya ihtiyaç duymasını yavaş dalga uykusu ile açıklayan Horne, kadınların beyninin daha büyük bir yenilenme haline girdiğini de sözlerine ekledi.

2. Tek seferde çok iş yapmaları kadınları yoruyor

Kadınlar erkeklere göre birden fazla işi aynı anda yapabiliyorlar. Bu durum kadınlarını beynini daha fazla kullanmalarına sebep oluyor. Bunu telafi etmek için de daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyorlar.

Tabi bu durum karışık işlerde çalışan erkekler için de geçerli. Eğer gün için de birden fazla karar vermesi gereken bir işte çalışan erkeklerinde diğer erkeklerden daha fazla uyuması gerekir. Fakat kadınlar kadar değil…

5 Madde ile Neden Kadınlar Erkeklerden Daha Fazla Uyumalı?

3. Yetersiz uyku kadınları psikolojik olarak daha çok etkiliyor

Kadınlar da yeteri kadar uyumamaları durumunda psikolojik sıkıntıların, depresyon ve öfke problemlerinin daha çok olduğu ortaya çıktı. Horne’ya göre bu durum erkekler için aynı değil.

Tabi, herkes için 8 saat uyuma modeli uygun değildir. İnsanların ortalama olarak 7-9 saat uyumaları gerekiyor. Genel olarak bireyler iş hayatı ve günlük hayatın yoğunluğundan dolayı 6 saat uyuyor ve bu durum bilişsel işlevlerde aksama, depresyon ve huzursuzluklara sebep oluyor.

4. Kişilerde uyku ve diyabet arasındaki ilişki

Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre kadınlarda uzun uyku diyabet riskini azaltıyor. Benzer bir araştırma Amsterdam’daki VU Tıp Merkezi’ndeki Dr Femke Rutters tarafından da yapıldı.800 sağlıklı insandan oluşan bir grupta uyku süresi ve glikoz metabolizması arasındaki ilişkiler incelendi. Burada çıkan sonuçlarda ise erkeklerde fazla veya az uykunun gelecekte diyabet hastası olma riskini arttırdığı ortaya çıktı.

5. Kadınlar uyku bozukluğuna daha yatkın

 National Sleep Foundation’ın araştırmasına göre kadınlar uyku bozukluğu durumunu daha çok yaşıyor. Sebebi ise kadınların daha aktif bir zihin yapısına sahip olmasıdır. Kadınların yaşadığı bazı dönemler de uyku bozukluğuna sebep oluyor. Mesela hamilelik döneminde kilo artışı ve bebeğin karındaki pozisyonu uyku kalitesini bozuyor. Menopoz döneminde olan fizyolojik değişimlerde uyku bozukluğuna yol açar.

Surrey Üniversitesi’ndeki başka bir araştırmaya göre kadınların %18 i, erkeklerin %8 i haftanın en az beş günü uykusuzluk problemi çekiyor.

Araştırmanın sonunda Profesör John Horne sözlerine bunun evrensel bir kural olmadığını ekliyor. Kadınların ortalama 20 dakika uyumaya ihtiyaç duyması kişiden kişiye değişkenlik gösterebilecek bir durumdur. Bazı kadınlar daha fazlasına ihtiyaç duyarken bazı kadınlar daha azına ihtiyaç duyabilir.

Önerilen İçerik: Sabah Uyandığınızda Kendinizi Yorgun ve Halsiz mi Hissediyorsunuz? Fibromiyalji Nedir?

Uyarı: En doğru bilgi için doktorunuza danışın.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kayıp Şehir’de Nesli Tükenmiş Hayvanlardan Oluşan Bir Ekosistem Keşfedildi
Kayıp Şehir'de Nesli Tükenmiş Hayvanlardan Oluşan Bir Ekosistem Keşfedildi

Kayıp Şehir’de Nesli Tükenmiş Hayvanlardan Oluşan Bir Ekosistem Keşfedildi

Sonraki
Sherlock’un Yaratıcılarından Vampir Dizisi Dracula’nın İlk Görseli Geldi
Sherlock’un Yaratıcılarından Vampir Dizisi Dracula’nın İlk Görseli Geldi

Sherlock’un Yaratıcılarından Vampir Dizisi Dracula’nın İlk Görseli Geldi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.