Müşteri Gözünden Sosyal Medya Pazarlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Fotoğraf sahibi: Magnus Mueller (@Magnus Mueller on Pexels)

   Sosyal medyanın, firmaların reklamları için ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü?

Geçenlerde dikkatimi çeken bir firmanın, sektöründe başarılı olduğunu ama hep aynı kitleye hitap ettiğini fark ettim ve kısa bir araştırma yaptım.

Sürekli aynı kitleye hitap eden bir ürün veya hizmet düşünelim. Pazarda kendi yağında kavrulan gerektiği kadar kazanan bir firma,peki ya daha fazlasını hedefleyerek kazancını genişletsek nasıl olurdu?

İşte bu aşamada direkt aklımıza gelen şey reklam olmalı. Verilen hizmetin veya çıkarılan ürünün gerekli kitlelere ulaşım sağlanması konusunda firma kendini geliştirmeli diye düşünüyorum.

   Uygun maliyetlerle bunu yapmak aslında mümkün. Ben bir tüketici gözü ile baktığımda o firmanın logosunu,internet sitesini,sosyal medya hesaplarını,sloganını,pazardaki başarısını,müşteri ilişkilerini incelerim. Logosu ve sloganı ne derecede müşterinin aklında kalıcı ve cezbedici buna bakarım. Ardından müşteriler ile ilişkileri nasıl olduğunu anlamaya çalışırım bu eğer bir ürünse yorumlarını dikkate alırım.  Rakiplerinden kendini hangi özellikleriyle ayırmış bunun analizini yaparım.

Müşteri gözü ile bakıldığında bu saydıklarım muhakkak ki herkesin ilgisini çeken detaylardır.

Günümüzün en önemli haberleşme ve reklam yapılabilecek platformları elbette;İnstagram,Facebook,Twitter,LinkedIn ben aktif olarak kullandığım için önceliği bu platformlara verdim.

Müşteri verilen reklamlarda bilgilerin güncel olmasını bekler ki bu hizmete veya ürüne kolayca ulaşım sağlayabilsin. Peki ya en ufak bir eski veri müşteri kaybetmemize yol açarsa? Örneğin:İnternet sitesinde ki adres bilgileri güncel değil ve müşteri bize ulaşmak için eski adrese gidiyor ve firmanın buradan taşındağı bilgisini alıyor. Bu eksiklik müşteri için zaman,firma için maddi bir kayıptır. Bu şekilde bir firma aslında en ufak bir adres güncellenmeyişi yüzünden kötü izlenim bırakmış oluyor.

   Kısacası aktif sosyal medya kullanımı,her firma için yeni bir müşteri ve gelir kaynağıdır.

Yukarıda belirttiğim kriterlere uyan firmalarımız da günümüzde pazarda yerini kaptırmayan hırslı ve güçlü firmalardır.

Firmanızı bir üst seviyeye taşımak ve kitlenizi geniş çaplı büyütmek istiyorsanız aktif olarak günlük veri girişi yapmalısınız. Tasarım konusunda Canva programını öneriyorum her türlü şablona ulaşmanız mümkün. Her yaptığınız şablonu firmanıza uyarlayıp düzenlemeler yapabilirsiniz.

Özetle;özenle yapılan her iş karşılığını fazlasıyla alacaktır. Siz ne kadar özenip müşterinin ilgisini çekmeyi başarırsanız o kadar akılda kalıcı yani sürdürülebilir olursunuz.

 

 

Aleyna
İstanbul,Turkey
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KADINA PSİKOLOJİK ŞİDDET
Sonraki
KÖTÜLÜK PROBLEMİNİN GÖLGESİNDE

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.