Motosiklete Başlangıç ve Ehliyet

Motosiklet.. Kimine göre yalnızca bir ulaşım aracı, kimine göre ise hayatının vazgeçilmezi. Kimilerine göre de tehlike. Benim hayatım boyunca özendiğim bir şeydi motosiklet. Sonra dedim ki niye bekliyosun. Size neler yaşadığımı ve eğer sizde yeni başlayacaksanız neler yaşayabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Eğer benim gibi daha önceden hiç motor deneyiminiz yoksa yalnızca bisiklet sürmeyi biliyorsanız kesinlikle çok büyük bir motorla başlamamanızı tavsiye ederim. 150cc bence en doğru başlangıç. Hem görünüş olarak hem de güç olarak sizi kesinlikle tatmin edicektir. Düşünüldüğü kadar zor değil motosiklet kullanmak. Hele ki araba kullanmayı biliyorsanız çok zorlanmayacaksınızdır. Ama ben bir kadın olarak 17 yaşında araba bile bilmeden ilk motorumu aldım. Ve trafiğe kapalı alanlarda kendi kendime çalışa çalışa öğrendim. Yani demem o ki istiyorsanız kesinlikle yaparsınız.

Evet kendinize güven olayını hallettiyseniz birazda başka konulara değinelim. Mesela ehliyet.. Ehliyetinizi almadan ya da tam çıkartmadan trafiğe çıkmak yapacağınız en büyük hatadır. Çünkü motosiklet çok küçük hataları bile kabul etmez. Trafikte başınıza ne zaman bir şey geleceği belli olmaz. Ve eğer ehliyetsiz iseniz hiçbir kabahatiniz olmasa bile siz suçlu sayılırsınız. Bu nedenle ilk işiniz ehliyetinizi çıkarmak olsun. Ehliyet için biliyorsunuz ki teorik ve pratik kısım oluyor. Teorik kısım araba ehliyeti için olan ile aynı. Yani araba ehliyetiniz var ise tekrar teorik sınava girmenize gerek yok. Pratik kısımda ise sizi bir sınava tabi tutuyorlar. Bunun iki aşaması var. İlk olarak parkura gidiyorsunuz. Parkurda sırayla 10 engel arasında slalom yapma, 8 çizme, düz çizgide gidip ani manevra yapma, hızlanma ve ani fren yapma mevcut. Bu parkuru ayağını hiç yere koymadan bitirmeniz gerekiyor. Ayağınızı indirirseniz eleniyorsunuz. Bu turu geçince size bir kulaklık takıyorlar ve trafiğe çıkıyorsunuz. Arkanızda araba takibiyle önceden gösterilen güzergahı tamamlamaya çalışıyorsunuz. Bu tur boyunca ise yalnızca bir kez stop ettirme hakkınız var. İkinci stopta eleniyorsunuz. Ehliyet sınavı bu şekilde. Gözünüzde büyütmenize gerek yok. Ben üç haftalık motor tecrübem ile ilk girişimde geçmiştim. Tabi bu arada pratik sınava kendi motorunuz ile katılamıyorsunuz. Bu nedenle sınavdan önce kullanacağınız motoru denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bunu söylemeden de geçmeyeyim.

Ve tabi ki en önemlisi. Ekipman… Size son tavsiyem kesinlikle ekipmana çok önem vermeniz olucaktır. Çünkü dediğim gibi ne kadar iyi ya da ne kadar dikkatli kullandığınızın bir önemi yok. Motosiklet en ufak hatayı kabul etmez. Küçük bir kaza bile yaşasanız yaralanma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu nedenle en önemlisi kask ve tabi ki onun kadar önemli mont ve eldiveninizi kesinlikle eksik etmeyin. Kısa mesafe bile gidecek olsanız üşenmeyin. Hepsini giyin. Unutmayın amacımız bilinçli bir motorcu olmak ve bunu yaygınlaştırmak. 

Benim deneyimlediklerim ve size aktarmak istediklerim bunlar. Umarım aklınızda bir şeyler oluşturmaya yetmiştir. Son olarak demek istediğim burda bu yazıyı okuyorsanız ve aklınızdan motorla ilgili ufacık bile bir şey geçiyorsa kesinlikle düşünmeyin, hemen başlayın. Sorularınız olursa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Çağla
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bu bir herkese merhaba yazısıdır…

Bu bir herkese merhaba yazısıdır…

Sonraki
Bir Süper Güç: İşte Eristik Diyalektik Sanatı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.