Lut Kavmi Neden Helak Oldu? Lut Kavmi Nerede Yer Almaktadır?

lut kavmi

Lut Kavmi, dört kutsal kitaptan ikisi olan Kur’an ve Tevrat’ta bahsedilen MÖ 1900’lü yıllarda yaşadığı söylenen bir topluluktur. Bu topluluk içlerinde fuhuşu ve azgınlığı yaymış ve taciz vakaları oldukça yükselmiştir. Bölgede yaşayan erkekler eşleri hariç herkes ile ilişkiye girmişlerdir. Eşcinsel ve ensest denilen aile içi cinsel ilişkilerde oldukça yaygın bir hal almıştır. Dini anlatılara göre kavmin içinde yaşayan insanlara ilahi bir uyarı yapılmasına rağmen insanlar bu eylemlerinden vazgeçmemişler aksine bu alışkanlıkları aralarında yayarak çoğaltmışlardır.

lut kavmi

Lut Kavmi Nerede

lut kavmi nerededir

Kavmin yaşam sürdüğü bölge ise bugün Ürdün-İsrail sınırında bulunan Lût Gölü çevresi olduğu ileri sürülmüştür. Bu düşüncede o bölgede gerçekleştiren arkeolojik kazılar sonucu elde edilen bulguların etkisi vardır. Ayrıca yine bu kazılar ışığında Lût Kavmi’nin Museviliğin kutsal metinlerinden olan Eski Ahit‘te adına rastlanan Sodom şehri olduğu kesinleşmektedir.

Lut Kavmi’nin yaşadığı yer ile alakalı bir başka güçlü kanıt ise Lut Gölü’nün deniz seviyesinden 794 metre aşağıda olması ve bu bölgede bir çöküş olduğudur. Bu çöküşün o çevrede yaşanan bir afet sonucu oluştuğu ve bu afette bölgede yaşayan sapkın kavmin yok olmasına sebep verdiği söylenir. Kur’an ve Tevrat’ta da Sodom şehrinin helak oluşu ile ilgili yazılı olan anlatılar birbirleri ile örtüşmektedir.

Lut Kavmi Helakı Nasıl Oldu?

Lut kavminin helakı Kuran ve Tevrat’ta farklı şekillerde anlatılmaktadır. Bunların haricinde olayın birde bilimsel olarak açıklaması vardır.

Lut Kavmi Kıssası Kur’an’da Nasıl Geçmektedir?

Lut Kavmi Kur’an‘da da geçen bir hadisedir. Kavmin helakı ile ilgili olarak Kuran’da kavmi uyarmak adına Lut peygamber gönderilmiştir. Ancak kavmi Lut’u dinlemez ve sapkın eylemlerine devam eder ve sonucunda ise büyük bir azap ile karşı karşıya kalır. Kavmin erkekleri kadınları bırakıp birbirleriyle ile cinsi münasebete girmişlerdir. Ve bu durum onlara Allah’ın gazabına uğramalarına sebebiyet vermiştir. Lut peygamberin karısı dahi bu azaba uğramış ve sapkın kavim sakinleri ile beraber helak olmuştur. Kuran’da yaşanan bu hadise ile ilgili ayetler ise şu şekildedir:

Lut’u da (kavmine gönderdik.) Hani (Lut) kavmine: “Sizden önce âlemlerden hiç kimsenin yapmadığı bir fuhşiyatı mı yapıyorsunuz?” demişti. (7/A’râf 80)

Onların üzerine bir (azap) yağmuru yağdırmıştık. Suçlu günahkârların akıbetinin nasıl olduğuna bir bak! (7/A’râf 84)

“(Lut’un) karısı hariç. Onun geride kalanlardan olmasını takdir ettik.” (15/Hicr 60)

Kuran’da yer alan kavramlara baktığımızda, Lut Kavmi’nin helakıyla ilgili şu kavramları da görüyoruz:

“Azap sağnağı”, “sayha(ses)”, “taşlar yağdırdık”, “üstünü altına çevirdik”, “helak taşları”, “yağmur yağdırdık”, “gökten kötü bir azap indireceğiz “, “Altı üstüne gelen (Lut Kavmi’ni) de, o(Şi’ra) yerin dibine geçirdi. Örten, (Lut Kavmi’ni) örttü-kapladı.”, “taş-dolu kasırgası gönderdik.”

Kuran’daki bu ifadeler, kavmin helak olma şekline dair bilgiler vermektedir.

Lut Kavmi Kıssası Tevrat’ta Nasıl Geçmektedir?

Tevrat’ta Sodom ve Gomora şehirleri olarak adlandırılan kavmin helakı ile ilgili anlatılar ise şu şekildedir:

 “Ve Rab, Sodom ve Gomorra üzerine, göklerden kükürt ve ateş yağdırdı. Ve o şehirleri, ve bütün havzayı, şehirlerde oturanların hepsini ve toprağın nebatını altüst etti” ifadesi aynı senaryoyu çok kısa özetlemektedir.”Yurtlarını, kuyruklu yıldız vurmuş; arkasından ortaya çıkan büyük bir deprem, şehirleri altüst ederek yutmuş. Tetiklenen volkanik patlamalarla, üzerlerine, kükürtlü (sülfürlü)-ateşli küller ve asitli yağmurlar yağmış. Depremlerle yutulan ve çöken şehirlerin üzerini, kuzeyden taşan Lut Gölü suları kaplamış. Volkan artığı kükürt ve şiddetli yağmurlar Lut Gölü’nün asidik hale getirmiş ve içindeki canlıları yok ederek, Ölü Deniz’e dönüştürmüş. Zamanla asit, tuza dönüşerek; Dünya’nın en tuzlu denizi ortaya çıkmıştır. Bugün, Ölü Deniz’in tuzluluk oranı, %30 civarındadır ve içinde hiçbir canlı yaşamamaktadır.”

Bilimsel Açıdan Lut Kavmi’nin Helakı

Kavmin yaşam sürmüş olduğu bölgede yapılan jeolojik araştırmalar helakın gerçekleşme şeklinede ışık tutmaktadır. Bu bölgede yaşanan çöküntünün 3700 yıl önce yaşanmış olan bir meteor yağmurunun etkisi ile olduğu söylenmektedir. Kitabı Mukaddes‘te sözü edilen kükürt ve ateşin ise bölgenin jeolojik yapısında bulunan ve yaşanan depremle alt üst olup infilak eden doğalgaz ve petrol kaynaklarının patlaması ile yaşanan yangından kaynaklandığını doğrular niteliktedir.

Alman araştırmacı, Werner Keller’de gerçekleştirdiği incelemeler sonucu yaptığı açıklamalarda Lut Kavmi’nin yaşadığı Sodom ve Gomora şehirleri ile ilgili bilgiler vermiştir. Keller, bu iki şehrin Siddim Vadisi denilen ve Lut Gölü’nün en son kısmında bulunan bölgede olduğunu ve yaşanan afetten önce buralarda geniş yerleşim alanları bulunduğunu aktarıyor.

National Geographic’e göre ise bu helak hadisesi şöyle özetlenir:

“Sodom tepesi, Ölü Deniz’e doğru yükselir. Hiç kimse şimdiye dek yok olan şehirler Sodom ve Gomora’yı bulamadı. Ancak bilim adamlarına göre bu şehirler kayalıkların karşısındaki Siddim Vadisi’nde duruyorlar. Büyük ihtimalle Ölü Deniz’in taşkın suları ve depremin altında kaldılar.”

Lut Kavmi Azgınlıkları

Lut Kavmi’ni helak olmaya götüren bazı sebepler vardır. Genel itibarıyla eşcinsel ilişkiler ve aşırıya kaçan fuhuş eylemleri sonucu gazaba uğradıkları söylenen kavmin bunla başka azgınlıklarıda vardır.

Lut kavmi sapıklıkları ve azgınlıkları ne yazık ki oldukça fazladır. Koca bir kavmi helak olmaya iten azgınlılar şunlardır:

Putlara Tapmak: Lut peygamberin tebliğ ettikleri uymayıp kendilerini inşa ettikleri putlara tapmış ve Allah’ı inkar etmişlerdir.

Livata Yapmak: Livata kelime manası ile erkeğin bir başka erkeğe cinsi münasebet arzusuyla yaklaşmasıdır. Lut kavminden önceki toplumlarda böyle bir durum görülmezken bu kavimde oldukça aşırı şekilde livata eylemlerinde bulunulmuştur. Azabın en önemli ve en çok bilinen sebeplerinden birisi olarakta yine bu livata eylemleri gösterilmektedir.

Lut Kavmi azgınları aynı zamanda livataya bir başkası öldürmek içinde başvurmuşlardır. Bu yolla insanlara eziyet edip öldürmüşlerdir.

Sodomlular ahlaki açıdan o kadar büyük bir çöküntünün içerisine düşmüşlerdirki yellenmelerini dahi aleni olarak bir eğlenme aracı haline getirmişlerdir.

Topluluk sakinleri birbirleri arasında koğuculuk denilen söz taşıma gibi olumsuz davranışlar ile toplum içinde nifak sokmuşlardır.

Ayrıca son derece cimri olan bu toplum maddi açıdan zor durumda olanları ise görmezden gelmiştir.

Tüm bu özelliklere sahip olanlar kendileri gibi olmayan ahlaklı insanlarla ise alay etmişlerdir.

Lut Kavmini Helak Eden 10 Şey

lut kavmini helak eden 10 şey nedir

Lut kavminin helak olma sebeplerine dair farklı açıklamalarda mevcuttur. Hasan Basri Hazretleri kavmin helak sebeplerini hadisle rivayet etmiştir:

“On şey vardır ki Lut Kavmi onları yapmış ve o yüzden helak edilmiştir. Ümmetim ise onlara bir de kendisi katar. Bunlar; livata, sapanla taş atmak, güvercinle(kumar) oynamak, def çalmak, içki içmek, özürsüz bir şekilde sakal kesmek, emredilenden fazla bıyık uzatmak, ıslık çalmak, alkışlamak, erkeklerin ipek gömlek giymesi ve bir tane de ümmetim ilave eder ki; o da kadın kadına münasebbet bulunmaktır.” (Suyuti, Cami’u’s-Sağir)

Ancak bu hadis rivayeti zayıf bir kaynak olma özelliği taşımaktadır. Ve yorumu üzerine tartışmalar mevcuttur.

Kaynak: 1, 2, 3

Kurdeşen Jack
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dönme Dolap
Sonraki
Bize Ne Oldu?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.