Motivasyon Artıracak Öneriler

MOTİVASYONUNUZU ARTIRACAK ÖNERİLER

Günümüz şartları yüzünden çoğumuz derslerimize ya da uğraştığımız herhangi bir şeye motive olmakta güçlük çekiyoruz. Eğer böyle bir durum içindeyseniz kendinizi suçlamayın. Zira bu sizi ümitsizliğe götürecek, ümitsizlik de nitekim yitikliğe ve başarısızlığa sebep olacaktır. Sizlere gerek kendi uyguladığım gerekse etrafımda gördüğüm bazı motivasyon artırma önerilerinde bulunacağım. Buna birçok insanın ihtiyacının olduğunu düşünüyorum.

1-Biraz klişe olabilir ama kendinize güvenin. Ama gerçekten güvenin. Aslında kolay gibi görünen ama çok zor olan bir durum bu. En en yakınınızdaki insanlar bile size güvensizliği aşılayabilir. Bu konuda lütfen kendinizi dışarıya soyutlayın. Demek istediğim insanları dinlememek ya da eleştiriye açık olmamak değil, sizin kendinize olan inancınızı zedeleyecek şeylere karşı birazcık sağırlaşmayı deneyin.

2-Yapmakta olduğunuz şeyin mükemmel bir şekilde sonuçlandığını  hayal edin. Basit ama etkili olduğunu düşünüyorum. Yüksek yerlere gelmiş ya da büyük işler başarmış insanların genellikle bunun hayalini kurduğunu bunu düşlediğini sıkça duymuşsunuzdur.

3-Kendi hayat felsefenizi bulun. Bu aslında yapacağınız şeyle değil genel olarak hayatınızı anlamlı hale getirecek bir öneri.

4-Ufak olumsuzluklar karşısında yılmayın. Direnin, sabredin, mücadele edin. Kaçmayın. Aksine kovalayın.

5-Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın ve bunu kendinize hatırlatın. Örneğin; ‘Bugün 5 saat ders çalışmayı hedefledim ve hedefimi gerçekleştirdim. Ben elimden geleni yapıyorum.’ Bu sizi daha sonraki günler için de motive edecektir.

6-Çoğu zaman pes etme noktasına geldiğimde kötü sonu düşünüyorum. Önümde keşke dediğim bir sonuç  görmekten gerçekten korkuyorum. Birçok kişinin en çok korktuğu şeyin pişmanlık olduğunu görüyorum. O yüzden yaptığınız şeyin en iyisini yapın. Vicdanınız rahat etsin.  Belki mükemmel bir sonuçla karşılaşamayabilirsiniz ama en azından keşke demekten daha iyidir ‘Ben elimden geleni yaptım.’ rahatlığı.

İlk aklıma gelenleri sıralamaya gayret ettim. Sizler de kendinizi motive edecek her türlü şeyi yorumlara yazarak bu konudaki duyarlılığınızı belirtebilirsiniz. Bu şekilde fikir alışverişinde bulunur ve motivasyonumuzu zirveye çıkartabiliriz.

S3na
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Gün 8
Sonraki
Bilgeiş Nedir ? Ücretsiz sertifika almak

Bilgeiş Nedir ? Ücretsiz sertifika almak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.