Modern Bir Cinsiyet Meselesi

Modern Bir Cinsiyet Meselesi

Bu yazımda size sevgi dolu ve modern bir cinsiyet ayrımından bahsetmek istiyorum. Çok uzağımda değil bizzat benim ailemde yaşanan olaylardan birkaç küçük kesitlerle anlatacağım bunu size. Sevgi dolu dememin sebebi, aslında ailemde bana ve kardeşime eşit sevgi gösteriliyor olması, bu konuda asla ayrım yapılmaz. Modern dememin sebebi ise, annem de babam da bu konularda cinsiyet ayrımına sonuna kadar karşı olan insanlardır. Kardeşimin erkek olması, benim kadın olmamla ilgili hiçbir fark gözetmediler şimdiye kadar. Peki bu gerçekten onların eşit olduğunu mu gösteriyor? Yoksa farkında olmadan da olsa yine de bir ayrım var mı? Gelin beraber karar verelim…

Kıyafetlerimize karışmaya karşıdırlar ama kardeşim isterse üzerine giysi namına sadece şort giysin yine de ses çıkmazken, ben herhangi bir elbise giymemde “bence biraz açık belki başka bir şey giysen daha iyi olabilir” olur.

Kardeşim yediği tabağı mutfağa geri götürmeyi unutursa “dağınık” oluşu ile ilgili sitemlere maruz kalır, ben yediğim bir tabağı geri götürmeyi unutmayı geçtim, etraftaki benim dışımdaki diğer dağınıklıkları bile toplamayı unutursam “ileride nasıl ev idare edeceğim” konusunda iğnelemelere maruz kalırım.

Akşam yemek masasından kalkınca kardeşim sigara içmek için pencereye gider, ben anneme yardım etmeye giderim. Evet bunu bana sözlü olarak bir görev gibi empoze etmediler ama kardeşime hiçbir zaman “hadi tamam masayı ben toplayayım sen çayları dökersin artık” gibi bir telafi alternatifi sunulduğunu duymadım.

Evdeki yemek tarifleri genelde bana anlatılır, yemeği o şekilde değil bu şekilde yapmak bana tavsiye edilir

Ama beni asıl yaralayan madde şu ki, aslında bu yazıyı yazmama sebep bu kısımdır;

Kardeşim kız arkadaşı ile bir problem yaşayıp morali bozuk olduğunda babamın “ne oldu ?” sorusuna ” (kız arkadaşının ismi) ile tartışmışlar bu akşam üstüne gitmeyelim” diye cevap verilirken, ben erkek arkadaşım tarafından kırılıp odamda morali bozuk oturduğumda aynı babanın aynı sorusuna ” aman yok ( herhangi bir arkadaşımın ismi) ile biraz atışmışlar ona canı sıkılmış” olur. Ben neden doğruyu söylemediğini sorunca da ” babana sevgiliyle tartışmış mi deseydim. Babana nasıl söyleyeyim böyle bir şey? ” cevabını almak…

Evet annem de babam da kızını da oğlunu da gerçekten seven ebeveynlerdir. Sorsanız kız çocuk her zaman bambaşkadır peki gerçekten davranışlarda bambaşka mı olmalıdır?

Gizli Özne
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kelimelerin Gücü
Sonraki
Çünkü, Çünkü Türkiye

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.