Çünkü, Çünkü Türkiye

Protesto etmek benim hakkım fakat teröristim, bana sert davranan polislere direnmek ve haklı protestomu sürdürmek benim hakkım ama olsun ben teröristim. Yaka paça saçtan çekilerek gözaltına alınmak ve yerde etkisiz yatmama rağmen sırtıma atılan tekmeler sizin hakkınız. LGBT bayrağını direnişimin haklı sembolü olarak ilan etmek ve linçlenmek benim hakkım.

Haklı protestomu sürdürürken aramıza giren hainler yüzünden bir ülkenin dini değerlerine yapılan saygısızlık ve bunu öğrenci olan bana bağlamak, bu sebepten benim terörist ilan edilmem ve benim değer verdiğim şeylere atıp tutulması bana öngörülen hak. Çünkü ne? Çünkü burası Türkiye. 

İyi bir KPSS puanı alan insanın belediye kadrosunda işe girme hayallerinin gerçek olmadığı… Veresiyeye hayır diyen az kazançlı ve zor geçinen bakkal sahibinin çocuğum evde aç diyen yine az kazançlı ve fakir birine hayır diyemediği… Eğitim sisteminin yetenek-iş politikasıyla değil de gençlerin bilinç altına sokulan “oku oku da büyük adam ol”, “okumassan ölürsün”, “okursan hayatın kurtulur” hırıltısı ile başlayıp sonucu lise terk ya da üniversite mezunu olmasına rağmen iş sahibi olamayan gencin evde oturması bunun sonucunda da dayanıksız, yeteneksiz, eğitimsiz, vasıfsız bir toplum haline gelmemiz. 

Adaletin koskoca ülkede sadece bir partinin ismi oluşu ve ilginç olan şey o partinin iktidar olması. Hiç baktınız mı Dünya Adalet sıralamasında kaçıncı sırada olduğumuza ya da eğitimde refahta ve güvende kaçıncıyız baktınız mı? Haberiniz olsun biz gençler olarak bunların farkındayız. Bütün bunlar halkın suçu değil. Yıllarca televizyonlarda ülkemin insanına sen türksün üstesinden gelemeyeceğin şey yoktur diyerek ve 15 temmuz da aferin sokağa çıktınız ve ülkemizi korudunuz diyerek milli duygularımızı sömürdükleri ama insanın içinden geçen “eee kurtardık da ne oldu” cümlesi kadar trajikomik bi hâl alan algı yönetiminin şimdiki mevzusu da “Z” kuşağı. 

Amaçları aklı başı folloş olan milletin üstüne daha çok gitmek zaten. Ben hastane yaptım ben köprü yaptım onu açtık bunu kestik şunu biçtik e hani? Hani bunun meyveleri? Tarım nerede başkanım? benim pahalı olmasından dolayı yiyemediğim muzun üstünde neden menşei amerika yazıyor. Dolar mı bütün bunların suçlusu yoksa sizin beceriksizliğiniz mi? E bunun başka açıklaması yok. Ya siz gerçekten bir şeylerin farkında değilsiniz ya halkla başak geçiyorsunuz ya da halkı soyuyorsunuz. Bunu kabullenemeyip her şey mükemmel demeniz de ayrı bir mesele, neden ben bu eleştirmeyi silivri korkusuyla yapıyorum size soralım, özgür müyüz gerçekten. 

Yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik gibi sorulara açıklık getirmeyen hükümetin ondan başka yapacak işi kalmamış da konusu lgbt sapkınları(!) mı olmuş? Kapitalist sistem diyebilirsiniz ama ben buna beceriksizlik derim tamam halk Türk halk becerikli de siz Türk değil misiniz siz de becerin. 

Halk istediğinizi yapıyor zaten düzgün sistemler kurabilseydiniz bu ülke çok rahat huzur ve refah içinde yaşardı belki saraylarda yaşamazdı, belki emrinde elli tane araç olmazdı ama huzurlu yaşardı. Şimdi kendinize bir sorun 10 sene önce neredeydiniz napıyordunuz ne konuşuyordunuz ne içiyordunuz ben söyleyeyim yeşillik olan bahçenizde masanızda tüm sülale oturmuş birbirinize gülüyordunuz çekirdeğinizi çitliyordunuz belki kokteyller falan içmiyordunuz ama en azından içtiğiniz çay sizde şevk uyandırıyordu. 

Bu söylediklerimdeki amacıma gelirsek, uyanmanızı sağlamak değil siz zaten zaten sosyal medyadan her şeye ulaşabiliyorken, niye şu ülkedeki gibi eğitim sistemi yok niye onlarda şu kadar maaşla bu alınabiliyor da bizde alınamıyor niye onlarda gıdaya bir vergi alınırken bizde 4 5 katı vergi alınıyor gibi şeyleri sorgulayabiliyosanız her şeyin farkındasınızdır. Hepinizin her şeyi bildiğini biliyorum hayat şartları zor mu? daha da zorlaştırmayalım artık bir şeylere dur diyelim aynı Çanakkale’de ki gibi aynı Haçlı Seferleri’ndeki gibi aynı Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi mücadele edelim ve tarih yeniden tekerrür etsin. Tavanızı tencerinizi alın savaşın demiyorum size ne yapacağınızı da söylemek benim haddime değil sadece bilinçliyseniz gençlere iyi bir gelecek bırakın. Saygılarımla.

#Yarışma

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.