Mesele Sadece Söylediklerimizle Değil, Nasıl Yaşadığımızla İlgili

Son 2000 yıldır, güney ve orta Afrika topraklarında yaşayan Nguni halkını daha önce duyanımız var mı? Günümüzde esas olarak Afrika kıtasının güney ve doğu kısımlarına yayılmış olan bu insanları diğer insanlardan farklı kılan önemli bir özellik var. Uzun ve zengin kültürleri göz önüne alındığında, sözlü gelenekleri ve el hareketleri, Nguni halkı arasındaki iletişimin önemli bir parçasıdır, çünkü onlar sadece sözlerle değil bedenleriyle de konuşuyorlar. Günlük yaşantılarında ya da önemli törenlerinde duygu ve düşüncelerini sözlü ifade etmenin yanı sıra mimik ve davranışlarıyla da karşı tarafa aktarabiliyorlar.

Kendi rutin hayatımızı düşündüğümüzde örneğin, bir hediye alırken, bunu iki elimizle birden kavrayacak şekilde bir pozisyonda tutmak gelenekseldir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletindeki DePauw Üniversitesi’nden bir iletişim profesörü olan Melanie Finney’e göre, bu hediyeyi veren kişiye karşılık bir jest olarak, “bana verdiğin hediye o kadar çok şey ifade ediyor ki, onu iki elimde tutmam gerekli” anlamına geliyor. Aslında farkında olmadan beden dilimizi kullanarak yaptığımız pek çok hareketin altında derin duygusal anlamlar yatıyor olabilir.

Yaşam Tarzımız

Nguni halkının yukarıda verilen örnektekine benzer jestleri, minnettarlığın sadece söylediklerimizle değil, aynı zamanda yaşama tarzımızla da ilgili olduğuna dair önemli bir mesaj niteliğindedir.

Bu, aynı zamanda hayatın neredeyse her alanına uygulayabileceğimiz bir fikirdir:

  • Bir sporcu olarak: Amaç, bir takım kaptanı olarak ne kadar harika olduğunuzdan bahsetmek değil, her şeyden önce harika bir takım arkadaşı olarak bunu davranışlarınızla kanıtlamaktır.
  • Bir girişimci olarak: Amaç, müşterilerinize onları önemsediğinizi sadece söylemek değil, işinizi özenle yürüttüğünüzü ve ürünlerinizi nasıl titizlikle teslim ettiğinizi göstermektir.
  • Bir eş olarak: Amaç, sadece eşinizi sevdiğinizi iddia etmek değil, her gün küçük ve özenli davranışlarla aşıladığınız sevginizi ona göstermektir.
  • Bir doktor veya bir müşteri hizmetleri temsilcisi olarak: Amaç, işinizde nasıl iyi olduğunuzu açıklamak değil, her gün sanki bir sanat eseri üzerinde çalışıyormuşçasına dikkatli ve özenli çalışmanızla bunu göstermektir.

Örneklerde de gördüğümüz gibi, minnettarlık sadece ne söylediğimizle değil, nasıl yaşadığımızla ilgilidir ve bu bizler için tüm hayatımız boyunca geçerli olacak önemli bir mesajdır. Davranışlarımız, neye inandığımızın ve neye değer verdiğimizin belki de en güçlü göstergesidir. Bu konuda eski ABD başkanlarından John F. Kennedy’nin de söylediği gibi,

“Minnettarlığımızı ifade ederken, en büyük takdirin kelimeler söylemek değil, onlar tarafından yaşamak olduğunu asla unutmamalıyız.”

-Kaynak

kooplogger

Yazar: Ahsen

❝..bulanlar , arayanlardır. ❝

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş, kaleminize sağlık 🤗🌸 bir yerde de denildiği gibi ( nerede olduğunu hiç hatırlamıyorum :)) emanet, ehline verilmeli. Sağlık, sağlıklı bir bedene/zihne/kalbe/ruha… Aksiyon da hakeza. Çok güzel bir yazı, başarınız daim ola 🤗🌸