Log Analizi Nedir ve SEO İçin Ne Anlama Gelir

Kaynak belirtilmedi

Server log analizi, web sunucularından alınan kayıtları kullanarak arama motorlarının tarama davranışını ölçmek ve SEO performansınızı kötü etkileyen sorunları belirlemek için yapılan işlemlerdir. 


Log dosyaları web sunucusu tarafından belirli bir süre saklanır ve yalnızca site sahiplerinin kullanımına açıktır. Bu dosyaların nasıl erişilebilir hale getirildiğini öğrenmenin en iyi yolu, log dosyalarını Google’da aramaya kadar gidebilir. Bazı log dosyalarına bir CDN’den veya komut satırınızdan erişilebilir. Bu dosyalar daha sonra bilgisayarınıza indirilerek lokal dosyalarınıza kaydedilebilir. Peki, Google’ın sitenizdeki gerçek davranışını incelemenin tek yolu olan log analizi arama motoru optimizasyonu için neden önemlidir? 


Sunucu Log Analizinin SEO Stratejisindeki Önemi


Log dosyaları çeşitli amaçlar için analiz edilirken, SEO açısından en önemli nokta şöyle özetlenebilir: log analizi, bir sitenin taranabilirlik, indekslenebilirlik ve sıralanabilirlik potansiyelini ölçmeyi sağlar. Bir sayfanın dizine eklenebilmesi için bir arama motoru botu tarafından okunması gerektiğini biliyoruz. Aynı şekilde, bir arama motoru tarafından zaten indekslenen içeriğin güncellenmesi için düzenli aralıklarla yeniden taranması gerekir. Ancak henüz Google Search Console’da bu düzeyde ayrıntıya sahip değiliz; şimdilik yalnızca Googlebot’un son üç ayda sitenizdeki bir sayfayı kaç kez okuduğunu ve sunucunun ne kadar hızlı yanıt verdiğini kontrol edebiliyoruz.

 

Bu durumda arama motoru botlarının bir sayfayı okuyup okumadığını anlamak için log analizi en doğru seçenek olmaktadır. Ayrıntılı bir log analizi ile hem arama motoru botları bilgilerine hem arama motorlarının kaynakları israf etmesine neden olan sayfalara ulaşabilir, tarayıcılara döndürülen HTTP durum kodlarını izleyebilirsiniz. 


Log Analizi ile Dizin Problemlerini Anlamak 


Sayfalarınızın neden indekslenmediğine dair bir diğer sebep site haritanız veya 4xx/3xx kodları içeren bağlantılarınız olabilir. Site haritaları yalnızca temiz URL’ler, yani 200 durum koduna sahip olanları içermelidir. 

Site haritalarında 4XX veya 3XX sayfalarına bağlantılarınız, 4XX sayfalarına veya 3XX sayfalarına yönlendirmeleriniz varsa bu, hem arama motorları hem de kullanıcılar için kötü bir kullanıcı deneyimi problemine sebep olacaktır. Sadece bununla kalmayıp, tarama bütçenizi de boşa harcıyor olabilirsiniz.Arama motorları 3XX veya 4XX içeren URL’leri algıladığı takdirde site haritalarınıza olan güvenlerini kaybetmeye başlayıp sitelerinizi indeksleyeceği bu URLleri yok sayabilirler. 

Çözüm olarak site haritanızı bir analiz tooluna yükleyebilir ve URL’lerinizi durum koduna göre (veya 2XX hariç tüm durum kodlarını göstererek) filtreleyebilirsiniz. Web sitenizin sayfa türüne, kategorisine, etki alanına ve ülkesine göre raporunuzu görebilir ve her bir URL’nin listesini durum kodlarıyla birlikte görebilirsiniz.


Log Analizi ile Tarama Bütçesini Belirlemek


Kaliteli bir SEO stratejisi için önem taşıyan log analizi, çeşitli verilerin incelenmesi ile gerçekleşir. Taranabilirliğin ölçülmesi ise Google’ın belirlediği tarama bütçesine bağlıdır. Her sitenin arama motorları ve botları ile ilgili bir bütçesi vardır. Bu hiçbir yere kaydedilmez ancak bütçenizi hesaplamak için kullanacağınız yöntemlerden biri de log analizi yapmaktır. Log dosyalarınızı “Googlebot” içeren user-agentları görüntüleyecek şekilde filtreyebilir, tarama bütçenize dair en doğru sonuçları alabilirsiniz. 
Site ilginç içeriklerle veya düzenli olarak güncellendiğinde ve kaliteli backlinkler aldığında tarama bütçesi artar. Sitenizin tarama bütçesini nasıl harcanacağının belirlenmesinde bir diğer yöntem ise;

  • dahili bağlantılar
  • noindex & canonical tag
  • robots.txt dosyasında yapacağınız kontrollerdir.


Eğer Googlebot’un sitenizde nasıl davrandığını görmek ve sorunlara doğru teşhisler koyabilmek istiyorsanız mutlaka log analizi yapmalısınız.

Kaynak: https://www.seoart.com/log-inceleme

 


 

digital notes
Uzun süredir dijital pazarlama, SEO, içerik pazarlama hakkında araştırmalar yapıyor ve stratejiler kuruyorum. Edindiğim bilgileri Türkçe'ye aktarmaktan ve insanlarla paylaşmaktan büyük keyif duyuyorum.
Önceki
SEVGİDE SAFLIK-DOĞAN CÜCELOĞLU
Sonraki
Bazı Bilim Sanat Fikir Din ve Devlet Adamlarının Hz. Muhammed ve Kur’an Hakkındaki Görüşleri 1

Bazı Bilim Sanat Fikir Din ve Devlet Adamlarının Hz. Muhammed ve Kur’an Hakkındaki Görüşleri 1

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.