Lacan’ın Dersi

Sadece Başka Bir Gün

Fanteziler gerçek dışı olmak zorundalar. Çünkü istediğiniz şeyi elde ettikten sonra istememeye başlarsınız. İsteğin devam edebilmesi için objesinin sürekli olarak eksik olması gerekir. İstediğiniz o değildir, onun fantezisidir.

İstek çılgınca fantezileri destekler. “Sadece gelecekteki mutluluğumuzun hayalini kurarken gerçekten mutlu oluruz,” derken Pascal’ın anlatmak istediği de buydu. Bu nedenle avlanmak öldürmekten daha zevklidir deriz ya da ne dilediğine dikkat et; ona sahip olacağın için değil, çünkü ona sahip olduğun zaman artık onu istemeyeceğin için.

Lacan’ın verdiği ders şu; istekleriniz doğrultusunda yaşamak asla sizi mutlu etmez. Gerçek anlamda insan olmak demek, fikirler ve idealler için yaşamak demektir. Hayatınızı istediklerinizin ne kadarını elde ettiğinizle değil, yaşadığınız samimiyet, şefkat ve özveri anlarıyla ölçmek demektir. Çünkü sonunda kendi hayatlarımızı önemli kılmanın tek yolu diğer insanların yaşamlarına değer vermektir.

Bizse tüm hayatımızı ölümü durdurmak için harcıyoruz. Yiyerek, üreterek, severek, dua ederek, kavga ederek, öldürerek… Ama aslında ölüm hakkında ne biliyoruz? Sadece kimsenin dönmediğini… Ama hayatta öyle bir noktaya gelirsiniz ki aklınız, arzularınıza ve saplantılarınıza direnir. Alışkanlıklarınız ve kayıplarınız, hayallerinizden daha uzun yaşadığında, belki ölüm bir hediyedir. Siz bulun.

The Life of David Gale filminden.

Cem Ceylan
Bilerek ve isteyerek bir işe girişmiş ama sonunda kendi çukurumu kazmıştım. İki işten birini seçemez olunca, ikisini de yüzüstü bırakanlar gibiyim. Sırf, salt hıncımdan dolayı sevmediğim işi yapmaz olabiliyordum. Bu hıncımla kime kötülük ettiğimi açıklamak elimde değil, bunu ben de bilmiyorum; bildiğim bir şey varsa, o da iş yapmamakla bütün zararı olsa olsa kendimin çekeceğidir. Gelecek zararı bilmekle birlikte, denizciliği bırakma fikri bile tek başına, dertlerime tuz biber ekiyordu.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Coğrafya Kader Midir?
Sonraki
Gerçek Sevgi yok, Pragmatistlik var

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.