Korku Oyunları Denilince

Korku oyunları denildiğinde aklınıza gelen isimler nelerdir dediğimde şüphesiz hit olan Residen Evil, Silent Hill, Alone in the Dark, Left 4 Dead gibi oyunlar önümüze çıkıyor. Korku oyunları denildiğinde en etkili korku oyunu ise kökü uzun bir geçmişe dayanan Resident Evil ve Silent Hill yıllara rağmen günümüz teknolojisine uyarlanarak geçmişten günümüze  bir zamanda yolculuk yaptırıyor.

Benim ilk korku oyun deneyimim ise dediğim gibi 1999 yılının şubat ayında gerçekleşti. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere o yıl oynadığım korku oyunu Capcom’un piyasaya sürdüğü Resident Evil 2 ve Resident Evil 3 Nemessis adlı oyunlardı. Sony teknolojik olarak atarilerin 10 gömlek üstünde bir cihaz piyasaya sunmuş ve bu cihazın ismi ise Playstation olarak önümüze gelmişti. Cihaza baktığımızda o yıllar kasetli atarilerin ağabeyi olarak gördüğümüz Playstation 1 heybetli bir kasaya sahip içerisine kaset değil  Compact Disc kısa adıyla CD konmasıydı. İşte bu konsolda oynadığım korku oyunu yıllar geçse de günümüze kadar geldi. Tarihe meydan okurcasına Resident Evil yıl  2020’de dahi en çok korkularak oynanan oyun olarak platformlarda yer aldı.

Korku oyunları denilince birde aklıma şüphesiz Metmellow gelir şimdi kim bu diyeceksiniz Mete Özbey tabi ki de uzun zamandır kendisini Youtube üzerinden takip ederim tabiri caizse çaylaklık döneminden ustalık dönemine kadar olan süreçteki çalışmalarını izlemiş ve takip etmişimdir. Düşünün bir genç arkadaşım internetin nimetlerini elindeki teknolojinin  elverdiği yerden video çekmeye başlayarak günümüze kadar geliyor. Çektiği ilk videosundan bu yana teknoloji bir hayli gelişmiş ve gelişmeye de devam ediyor.

Mete Özbey

Gelelim şimdi bu arkadaş korku oyunlarının neresinde bu arkadaş korku oyunlarının tam kalbinde diyebilirim. Eğer izlediyseniz kendisi tam anlamıyla korku oyunlarını kendisi içerisindeymiş  gibi yaşıyor. Kendim bu tür oyunları oynarken bile onu izlediğimde yaşadığım adrenalin ve korkuyu yaşamamışımdır. Korku oyunlarını tam anlamıyla yaşayarak oynayan bildiğim tek adam diyebilirim.  Oyun esnasında korkması mimikleri gözleri kaşları diyalogları tam anlamıyla oyundan daha çok sizi etkiliyor. Oyunda biz değil Mete korksa da bize hem korku hem de tebessüm yaşatsa diye çektiği oyun videolarını soluksuz izlediğimiz doğrudur

Dediğim gibi teknoloji kendini geliştiren bir icat olduğu sürece konsol ve bilgisayar oyunları gelecek kuşaklara daha kaliteli bir şekilde ulaşacak buna eminim bu süre zarfında yeni oyunlar ve yeni korku oyunları elbet piyasaya sürülecektir. Ama korku oyunları kategorisinde zirveyi  hiçbir zaman bırakmayacak korku oyunları Resident Evil ve Silent Hill serisi olacaktır. Nasıl diyeyim bu bizdeki Yeşilçam klasiklerinden Hababam Sınıfı ve rahmetli Kemal Sunal filmlerinin günümüzde halan daha etkili olması gibi dediğim gibi teknoloji her alanda güzel işler çıkaracak

Selçuk AYDIN
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SEVDİĞİN İÇİN YAŞAMAK
Sonraki
Hikayenizin Tadını Çıkarın!

Hikayenizin Tadını Çıkarın!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.