KOD2151 ACİL SERVİS “NASIL OLMALI? 1”

Yazı Kodu: 2151

Yazı Kategorisi: SAĞLIK 

Yazı Konusu: ACİL SERVİS / NASIL OLMALI? 1

                                                 ACİL SERVİS “NASIL OLMALI? 1”

BAŞLIK: ACİL SAĞLIK HİZMET İHTİYACININ BELİRLENMESİ, ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNE ULAŞMA YÖNTEMLERİ VE ACİL SAĞLIK HİZMET STANDARTLARI

            Sağlık sistemi üzerinde dijital değişimler uygulanmaktadır. Bu değişimlerin en büyük olanı “HİMSS SİSTEMİ” veya “DİJİTAL HASTANE” projesidir. Proje ile ilgili konuşmak istiyorum ancak projenin ne olduğu konusunda internet ortamlarında paylaşılan bilgiler kısıtlıdır. Bu yüzden proje için ileride daha fazla bilgiye ulaşabilirsem ayrı bir yazı grubu oluşturacağım. Şimdilik yazılarımda sizlere kendi düşüncelerimden oluşturduğum “Dijital Sağlık Sisteminden” bahsedeceğim.

           Haydi Başlayalım…

           Sizlere anlatmak istediğimi mevcut sistemlerdeki ihtiyaçları baz alan soru cevaplar ile oluşturmak istiyorum.

          S1? Aniden gelişen bir rahatsızlığın oluştu ne yapmanız gerekir?

UYARI: Öncelikle bu konu üzerine “Eğitim-Öğretim Süreci 1. Seviyesinde” öğrenciye hastalıkların tanıtımı ve acil durum hastalıkları konusunda eğitim verilecektir. 

          Cevap 1: Aniden oluşan rahatsızlık temel yaşam fonksiyonlarınızı etkiliyor ise; 

*Acil Sağlık Hizmete ulaşma yönteminin belirlenmesi; Zaman kaybetmeden Dijital Sağlık Sistemine entegre oluşturulan Acil Durum Araması (mevcutta 112), Acil Durum Butonu kullanabilir veya Acil Servise Ayaktan ulaşabilirsiniz. 

NOT: ACİL DURUM BUTONU, Dijital Cihaza (Telefon, Tablet, Bilgisayar vb. internet bağlantısı ile iletişim kurabilen bir cihaza) erişim sağlayabiliyorsanız Dijital Cihaz üzerinden Acil Durum Butonu kullanabilirsiniz. Acil Durum Butonu kullanımı için Dijital Cihaz üreticilerine, dijital cihazlara fabrikasyon entegre ile Acil Durum Butonu eklenmesi zorunlu tutulacaktır. Acil Durum Butonunun kullanılabilmesinde aksaklık oluşmaması ve standartlaştırılabilmesi için cihaz kullanımında Acil Durum Buton dijital bağlantısı zorunlu yapılacaktır. Bu konuda “Eğitim-Öğretim Sürecinin” ilk yılında çocuklara Acil Durum Buton eğitimi verilmesi zorunlu olacaktır.

Acil Durum Araması veya Acil Durum Buton kullanımı sonrasındaki aşamalar için standart iletişim kuralı oluşturulacaktır. Bu konu hakkında “Eğitim-Öğretim Sürecinin 1. Seviyesinde” Acil Durum İletişim eğitimi zorunlu olacaktır. 

ACİL SERVİS konusunun devam yazısını okumak için link kısmına “2152” yazınız. 

İletişim için; hacedboykadijital@yaani.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya için; https://yaay.com.tr/HacedBoykar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.