Karabağ AZERBAYCAN’ındır..

KARABAĞ NEDİR ?

Dağlık Karabağ , Güney Kafkasya’da hukuken Azerbaycan’a bağlı , Ermenistan işgali altında bulunan tarihi bölgediŕ…

Karabağ Savaşı

Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlı Dağlık Karabağ Özerk Oblastı’nın Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlanmasını isteyen Ermeniler ile bunu kabul etmeyen Azerbaycan Türkleri arasında başlayan ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmaya dönüşen Şubat 1988-Mayıs 1994 tarihleri arasında süren savaştır. Savaş öncesinde ve etnik çatışmaların sıcak savaşa dönüşmesi sonrasında Sumqayıt Pogromu, Kirovabad Pogromu, Bakü Pogromu gibi pogromlar, Hocalı Katliamı, Malıbeyli ve Kuşçular Katliamı ve Maragha Katliamı gibi katliamlar yaşanmıştır.

Geçtiğimiz günlerde  yeniden alevlenen aşk , KARABAĞ Azerbaycan’dır,  Azerbaycan’ındır.

Daha evvelinde Blog Yazarlığı ile hiç alakam yoktur. Kıymetli abim Prof.Dr.Haluk SAYGINER’in şahsımdan istediği  yazıyı  kendi fikirlerime dayalı olarak yazmaktan mutluluk duyuyorum,  Blog Haberime kendi erişim sayfasında yer verdiği dolayısı ile kendisine teşekkür ediyorum.

Azerbaycan !

Bir ananın iki oğlu birinin Adı TÜRKİYE’dir, Diğeri Azerbaycan kolu tarihimiz bir , milletimiz birdir Ermenistan’lı hain işgalcilere bugün kan kusturan Azerbaycan yalnız değil, ilelebet yalnız kalmayacaktır.

Bir Türkü’de şöyle seslendi insan oğlu !

ÇIRPINIRDI KARADENİZ BAKIP TÜRK’ÜN BAYRAĞINA,

AH ÖLMEDEN BİR GÖRSEYDİM,

DÜŞE BİLSEM TOPRAĞINA,

KAFKASLARDAN AŞACAGIZ , TÜRKLÜĞE ŞAN KATACAĞIZ ;

AZERBAYCAN BAYRAĞINI KARABAĞA ASACAGIZ!

Yüce Allahın’da izni ile Karabağı almaya az kalmıştır. Karabağ Türk’ün Şanıdır.

Karabağ Azerbaycan’dır.

Ermenistan cumhurbaşkanı  ayağını denk almalıdır.Azerbaycan’da yaşayan sivil halka zarar vermekten daha çok meydan muhaberesinde boy göstermelidir , eli silahsız halka , kadına,  çocuğa silah  sıkmak devletim diye geçinen  şahıs ve şahıslara yakışmamaktadır..Bu hususta cümlelerime son verirken , son zamanlarda  bir çok ülkede harekete geçip Azerbaycan Türklerini protesto etmek isteyen, Ermeni yandaşlarıda ayaklarını denk almalılardır.Birilerinin gazına , birilerinin oyununa gelmeden evvel KARABAĞ’ın tarihinde AZERBAYCAN’IN olduğunu unutmamalılardır.Günümüzde hakkını arayan can gardaş AZERBAYCAN’IN yanında olduğumuzu Sayın Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN net şekilde ifade etmiştir.

Türk’ün Türk’den Öte , Gardaşı yoktur diyor.

Kıymetli okuyuculara , Teşekkürümü bir borç biliyorum..

Sönmez Türk

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.