Alıç Faydaları ve Zararları Nelerdir? Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

alıç faydaları ve alıç çayı nasıl yapılır

Alıç faydaları gereği mucizevi bir doğal kaynaktır. Alıç meyvesi dünya genelinde kullanımı itibarıyla çok fazla bir hacmi yoktur. İlaç yapımında da sıkça kullanılanılır. Alıç mide rahatsızlıklarına karşı oldukça başarılı bir meyvedir. Hamilelikte de birçok sağlık uzmanı tarafından kullanılması tavsiye edilen bu meyvenin sarı ve siyah başta olmak üzere farklı türleri vardır. Peki bu alıç faydaları nelerdir? Zararları var mıdır? Aradığınız cevapları yazının devamında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Alıç Faydaları ve Zararları

alıç
alıç faydaları

Ülkemizde halk arasında ekşi muşmula olarakta bilinen alıç dünyanın farklı coğrafyalarında da yetişmektedir. Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya bölgelerinde boyları 7 metreye kadar büyümekte ve beyaz tonlu çiçeklere sahiptir. Dalları dikenli yabani bir alıç ağacı olan Crataegus Ağacı antioksidan ve C vitamini açısından bir hayli zengindir. Alıç tarih boyunca sağlık problemlerine karşı kullanılmıştır. Kalp yetmezliği, sindirim problemleri ve yüksek tansiyona karşı büyük bir mücadele kaynağıdır.

Meyvesi kadar yaprağı da oldukça faydalıdır. Alıç yaprağının faydaları, zararları elbette bulunmaktadır. Çin geleneksel tıbbında sıklıkla kullanılan alıç yaprağı dengesiz tüketimde vücuda zararlı olabilmektedir.

Alıç Faydaları

Sağlık alanında sunduğu faydalar ile son dönemlerde yükselen bir trende sahip olan alıç en önemli bitkisel kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Alıç faydaları nedir diye sıralayacak olursak şu şekil bir liste yapabiliriz:

Mide bulantısı ve kusma gibi mide rahatsızlıklarına karşı çok iyi gelmektedir. Kalp ritim bozuklukları yaşayanlar içinde kulanımı oldukça faydalıdır düzenli kullanım sonunda kalp ritmi olağan düzene gelecektir. Ayrıca kalp üzerinde çokça bulunan kas gruplarının güçlenmesini sağlayarak kalp atışlarını daha verimli bir hale getirir. Kalp üzerinde iyileştirici ve güçlendirici bir fayda sağlamasından dolayı kan dolaşımı için olmazsa olmaz olan damarların da olması gereken genişliği korumasını destekler niteliktedir.

Sinir sistemini yatıştırır. İçerisinde bulunan trierpen maddesi sayesinde yağ yakma etkisi sağladığından diyet programı listelerinde görülebilmektedir. İshale karşı çare üreten alıç, idrar söktürücü bir yapısıda vardır.

Alıç Faydaları Saraçoğlu

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun anlatımıyla “Alıç meyvesinin ve alıç yaprağının mucizevi faydaları nelerdir?” Aşağıya bıraktığım videodan izleyebilirsiniz.

Alıç Zararları

alıç
alıç zararları

Peki bunca faydası olan alıç bitkisinin zarları var mı? Sunmuş olduğu faydalar gereği insanların aklına böyle bir soru gelemeyebilir ki bu çok normal. Öyle çok fazla dikkat etmenizi gerektiren bir yapısı olmadığı bilmenizde fayda var. Ancak yine de kendi vücut normallerinizi bilmeli alıçı ona göre tüketmelisiniz. Birçok tıbbi ilacın içerisinde de kullanılan alıç, yapısında da bulunduğu ilaçlar ile birlikte kullanıldığında vücudunuzun farklı reaksiyonlar vermesini tetikleyebilir. Bu sebepten ötürü alıç kullanmadan önce ilacınızın yapısını bilmeniz gerekir bunun içinde doktorunuza danışmalısınız. Ardından alıç kullanma miktarınıza karar verebilir ve kendi dengenizi ayarlayabilirsiniz.

Alıç Yaprağının Faydaları

alıç yaprağı
alıç yaprağı

Alıç yaprağı meyveden ayrıldıktan sonra bir kesici yardımıyla ince ince kesilerek bir bardak su ile kaynatılır. Ardından 10 dakika kadar bekleterek içilmektedir.

Alıç yaprağı, meyvesinde de olduğu gibi içeriğinde yüksek oranda antioksidan içerir. Alıç yaprağının faydaları sadece antioksidan yapısıyla sınırlı değildir. Bu yaprağın kanser hücresi oluşmasını engelleyen ve var olan kanser hücrelerini yok eden bir yapısı vardır. Yine meyvesi gibi kalp ve damar sağlığını korur. Üst solunum yolları hastalıklarını da gideren alıç yaprağı kan akışını hızlandırarak dolaşım sistemini güçlendirir. Mide duvarını güçlendirerek mideyi rahatsızlıklara karşı korur. Kansızlığa iyi gelir ve el, ayak üşümelerinde etkili bir rol oynar. Damar içi plak oluşumunu engeller ve mevcut durumda damar içerisinde oluşmuş olan plakların temizlenmesinde rol alır.

Sarı Alıç Faydaları

sarı alıç
sarı alıç

Alıç renk olarak çok farklı şekillerde doğada karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ağırlıklı olarak sarı alıç bulunmaktadır. Ancak sarı alıçın farklı renklerdeki diğer alıçlardan herhangi bir farkı yoktur. Alıç renginin değişkenliğe uğramasının sebebi farklı iklim şartlarıdır.

Alıç 1. yüzyıldan beri doktorlar tarafından kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Eski dönemde ilaç olarak kullanlan günümüzde daha çok besin olarak tüketilmektedir. Alıç faydaları gereği evlerinizde her daim bulundurmanız gereken bir bitkidir.

Siyah Alıç Faydaları

alıç faydaları
siyah alıç

Siyah alıç özellikle kadın hastalıklarında oldukça faydalıdır. Bitkisel tıp uygulayıcıları ve doktorlar adet sancısı ve buna dayalı olarak oluşan kramların ortadan kaldırılmasında siyah alıçı önermektedirler. Ayrıca kadınların belli bir yaş döneminden sonra içerisinde girdikleri menopozun zamanını da öteler niteliktedir. Hamilelikte de düşük yapma riskine ve sabahları yaşanan bulantılara, rahim sarkmasına ve ağır adet sancıları içinde tavsiye edilmektedir. Anti-spazm yapısıda bulunan kara alıç astım tedavisi, tansiyon düşürme ve sindirim yolları ağrılarına faydalıdır.

Alıç Meyvesi Faydaları ve Zararları

Doğanın büyük mucizesi olan alıç meyvesi faydaları ve zararları bilinmelidir. Bu mucizevi şifa kaynağı vücut sağlığı açısından doğal bir dopingdir. Kalp hastalıklarından, göğüs hastalıklarına oradan bağışıklık sistemi problemlerine kadar vücudun pek çok farklı bölgesine fayda sağlamaktadır. Alıç meyvesinin daha bildiğiniz veya bilmediğiniz faydaları ve zararları sonucu vücudunuzda meydana gelebilecek değişimleri sizler için sıraladım:

Alıç meyvesi, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon sebebiyle düşen vücut direncinin güçlenmesine ve vücudun enerji kazanmasına katkı sağlar. Öksürük, balgam ve boğaz gıcıklarına karşı iyileştiricidir. Sigara veya farklı göğüs hastalıkları sebebiyle meydana gelen vücudu rahatsız eden balgam oluşumları üzerinde söktürücü bir etkidedir. Tansiyon şikayetleri olan hastalar içinde olmazsa olmaz doğal kaynaklardan birisidir. Alıç yüksek tansiyonu düşürerek tansiyonun olması gereken düzlemde stabil tutmaya yaramaktadır. Menopoz döneminde kadınlarda yaşanan keskin duygu değişimleri ve vücut üzerinde yaşanan değişimleri ortadan kaldırarak bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmanıza destek olur.

Alıç Meyvesinin Zararları

Alıçın meyvesi ayrı yaprağı ayrı faydalıdır. Baştan aşağı fayda sağlamak için yaratılmış olan bu besin kaynağının dengesiz tüketilmesi durumunda vücuda zarar verebildiği görülmüştür. Alıçı diğer tüm besinler gibi kararında tüketmemiz gereklidir. Çünkü alıç bazı hastalıklara maruz kalmış insanlar üzerinde beklenmedik yan etkiler oluşturabilmektedir.

Hamile ve emzirme döneminde bulunan kadınlar alıçın bu dönemdeki faydalarından dolayı sıklıkla alıç tüketmek isteyebilirler. Ancak bunu yapmadan önce uzmanlara danışmak önemlidir. Dengezi alıç tüketimi sonucu hem anne hem bebek sağlığı bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.

Migren ve baş ağrısı problemleri yaşayan bireyler gereğinden fazla alıç tükettikleri takdirde daha şiddetli baş ağrıları yaşayabilmektedirler. Baş ağrısı ve migrene bağlı olarak vertigo hastalığını da tetiklemektedir.

Kalp hastalıklarına bağlı tedavi görmekte olan bireylerin de alıç kullanmaları noktasında oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Kullanmadan evvel mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

alıç faydaları
alıç çayı şifa

Alıç çayı hazırlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • 2 bardak su hazırlayın.
  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş alıcı hazırlayın.
  • Hepsini bir kaba koyup kaynatın.
  • 10 dakika kaynatın.
  • Alıç çayını artık tüketebilirsiniz.
  • Günde en fazla 3 fincan kadar tüketmelisiniz.

Kaynak: 1, 2, 3, 4

Röntgen Sabri
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Ayva Reçeli Yapılışında Püf Noktalar
ayva reçeli nasıl yapılır

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Ayva Reçeli Yapılışında Püf Noktalar

Sonraki
Karabağ AZERBAYCAN’ındır..

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.