Kadınsın

Kadınsın

Büyük ihtimalle hepimiz bu konu hakkında bir sürü şey duymuşuzdur. Peki bunların gerçekten sebebi ne yıllar öncesine gidersek en başta kadın ve erkek cinsiyetindeki bireyler bir iş bölümü yapmışlardır. Kadın çocuğa bakar ve erkek anneye yiyecek getirmelidir. Peki bunun nedeni neydi? Tabi ki de çok basit ve anlaşılır. Hayvanların yavrularıyla insanların yavruları arasındaki farktan kaynaklanıyor bu. Örneğin bir kedinin yavrusu kısa sürede kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir, insan yavrusu ise kendi ayakları üzerinde durmayı ne zaman başarır 18 yaş mı ya da 20 yaş mı? Pekala biraz daha iyimser düşünüp 3-4 yaş civarında kendi yemeğini yemeyi başarabiliyoruz. Eski zamanlarda vahşi doğadaysanız yavrunuzu başıboş bırakamazsınız. Evet asıl olay bu kadar basitken zaman içerisinde nasıl bu hale geldiği ise çok can sıkıcı durum.Kadınsın

Yaşadığımız dünyanın büyük bir çoğunluğunda cinsiyetçi bazı durumlara maruz kalıyoruz. Söylemem gerekir ki bundan tam dört beş gün önce erkeklerin kadınları kendilerinden belli konularda mükemmel görmeleri iyi hissettiriyordu. Çünkü erkeklerin daha avantajlı olduğu bir toplumda yaşıyoruz ve bunu çoğu zaman hissediyoruz. Fakat öğrendiğim bazı şeyler bana yeni bir bakış açısı kattı. Kadınların mükemmel olması etkisi, yani kadınlar birilerinin derdini anlamakta, sorunları çözmekte, empati kurmakta, iletişim becerisinde vb. şeylerde kadınlar erkeklerden daha iyidir düşüncesi. İşte buna inanıyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. Biz gerçekten böyle miyiz? Yapımız gereği mi bu özellikleri taşıyoruz yoksa yaşadığımız toplum mu bunu bizden istiyor? Ben işte bunu savunuyorum. Yaşadığımız toplum bizden bunu istiyor. Bu özelliklere hangi mesleklere uyuyorsa kadınları o mesleklere yönlendiriyorlar. Bunun sonucu ise toplumumuzun kabul ettiği daha alt statüde olmak ve daha az para kazanmak demek. Düşüncenin yüzeysel bakışı ne kadar iyi niyet taşıdığını düşünseniz de derinlere indikçe büyük bir tuzak olduğu anlaşılıyor.

Kadınsın

Başka bir sorunumuz daha var bu da: Peki neden bayan değil de kadın? Çünkü cinsiyet olarak erkek ve kadın – Tabi kadın ve erkek harici cinsiyetler de var ama şuan ki konumuz neden kadın da bayan değil- ya da 18 yaş aldı ise kız çocuğu ve oğlan çocuğu vardır erkek çocuğu değil. Kadınlığı sadece başka şeylere bağlayan insanlar bayan kelimesini haykırıyorlar. Kadın demek bu kadar zor olmamalı. Kullanılanları bu kadar kafaya takmamızın gereksiz olduğunu düşünenler olabilir ama taviz verirsek daha çok itileceğiz daha çok yıpranacağız. Dünyanın yarısını hatta daha fazlasını oluşturuyorken azınlıkmışız gibi davranılması acı verici. Kadın kelimesinden korkulmamalı, çekinilmemeli, utanç hissedilmemeli aynı diğer kadınlar ile ilgili olan regl olmak, ped, hamilelik gibi şeyler.

Regl olmak, ped bu iki kelime çevremizdeki insanlardan duymadığımız şeyler. Çocuklarının sünnetini düğün gibi yapan insanlar biyolojik yapımızdan kaynaklı kanamalarımızı ayıplıyorlar ve saklamamızı istiyorlar. Ve bu dönemleri acı çekerek geçirmemize rağmen hiçbir tepki vermemenizi de. Bir erkek kardeşim var ve ondan asla saklamadım ya da utanmadım. Markete giderken çekinmiyorum. Siyah poşete katmaya çalışanlara engel oluyorum. Yaptıkları bu saçmalıkların farkında olmamaları ise acınası. Bunu insanların gözüne sokmuyorum ama benden istenilenler gibi saklamıyorum sadece normal davranıyorum. Diş fırçalamak gibi ya da bir arkadaşla sohbet etmek gibi günlük sıradan bir davranış işte. Kendi bedeninden asla utanmayacağım ve asla insanlar sırf istiyor diye kendimden ödün vermeyeceğim. Beni ben yapan şeyler benim utanç duyacağım değil gurur duyacağım şeylerdir.

Kadınsın

Bize öğretilenler, bizden istenilenler bizim değil başkalarının yaşamı. Olmak istediğiniz şeyi olamıyorsanız, yapmak istediğinizi yapamıyorsanız bizi biz yapan şeyleri saklamamız gerekildiği öğretiliyorsa kısacık yaşantımızda hiçbir şey olmayacak demektir. Sadece koca bir keşke kalacak elimizde.

Kırlangıç
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Merhaba Kooplog :)
Sonraki
ئۇيغۇر ئەمما قانداق ئۇيغۇر؟

ئۇيغۇر ئەمما قانداق ئۇيغۇر؟

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.