Kadının gücü sizin yükünüz oldu?

Kadın, Toplumun en temelinde ailenin başı, direği, taşı çatısı, her şeyi belki de. Kadına Birçok statü yüklenmiş geçmişten bu yana ama bu bu statüler içinde belki de en değersiz görülen yine kadın…

Kadin toplumda belkide en güçlü kişi. Cunku onun aldığı yükü emeği sabri cefayı eminim  ki hic bir varlık yapmaz. “Yuva yi dişi  kuş derlermiş ” neden ? Bir evin rengidir kadin, canli tutar neşe  katar. Dokunduğu her şeyi yine güzelleştiren  kadındır. Emekle işler ama karşılığını kimisi alir kimisi alamaz. Buna da bir sözumuz var nasip der tutarız. Hep ondan bekleriz herseyi alttan alsın  korusun kollasin evine sahip çıksın. Niye karsi taraftan ayni dileklerde bulunmayiz ki ? Hersey eşit degil miydi.? Aslinda temel de yatan sorunlar önce büyütülen çocukların davranışları ile başlıyor. Onlari bu durumlara getiren bireyler bi geçmişe yolculuk yapip kendimiz sorgulayabiliriz.

  Bir annedir onu doğuran ve o da bir anne olur doğuran.toplumun çekirdeğini oluşturan yine kadındır. Yani mihenktir.bebek olur, cocuk olur genc kiz olur evlenir es olur cocuk dogruru anne olur bu kavramları kapsayacak bir kavram daha varmi yok bunlarla birlikte bütün sorumluluk  yine kadindadir. Çünkü kalıplar vardir kadın kalınlığını bilecek!!. Bu ne demek neden bunu hepimiz kullanırız. Düşününce  kadına ne kadar çok ozlu sözümüz  var ve bunların hepsi içeriğine bakıldığı zaman hep olumsuz çünkü eğitici nitelikte toplumda basitleştirilmiş ve kısıtlanmış gibi. Ama gerçekte olan gücün, bereketin sjmgesinolan kadın gecmis toplumlarda ne kadar değerli kılınmış  ve tarihi  eserlere  yansıtılmış

Oysa Ki suan ki toplumda değişen birsey yok yine ayni ama neden bu kadar basit ve kötü. Hiçbir değeri olmayan varlık gibi gösterilmesi belkide en acı tarafı. 

Eski roma uygarlıkların  dan biraz örnek verelim ; sanat alanında  ihtiyaçları  doğrultusunda  yaşamalarını  sürdüren Romalıların aslinda eserlerinde işledikleri konularda kadın hep on planda ve  her bir eserde bir sembol yüklenmiş. Kimine guzellik ,kimine bereket ,kimine savaşçı… bu örneği  çoğaltabilıriz burda ki örneği vermem deki amaç  bundan yy lar önce kadın bu kadar kıymetli  değerli iken simdi ne oldu?

Bitmek bilmeyen cinayetler, tacizler, saldırılar,istismarlar bunlarda  21.yy yer alan kavramlar ve hepsi kadına sembol oldu. Bunlari  yapan yine kadinin ya sevdiği.,ya eşi, yada eski eşi. Nereye sürüklenir ve ne kadar surer bunu tahmin bile etmek zor sadece sosyal  medyada  gördüklerimiz  peki sizin görmedikleriniz bir o kadar daha vardır. Egoları  yüzünden  erkektir yapar, elinin kiridir ne olacak gibi alışa gelmis sözcükler belkide onlari bu hale getiren. Eşitsizliğin belkide en temelinde yatan sorun bu çünkü ebeveyn olarak yetiştirirken  bir çizgi  tanımıyoruz. Sanki sinirsiz bir yolculuk benm çocuğum  erkek yapar da. Bunu çocuğun  beynine kaziyip  sonra ondan bir kahramanlık beklemeyin. Onunda bir noktası olmalı durmasını bilmeli.

8 martkadınların gününü  hatırlamak yerine bence yetiştirirken bireylere öncelikli ahlak, saygı, sevgi, kavramlarını hatırlatmak ve bu terimler ile büyütmek daha sağlıklı nesillerin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Emekle sevgiyle hayati kolaylaştıran tüm kadınların gününü kutlarım. iyi okumalar..

 

okur

Yazar: nehir-Polat

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorum

  1. “Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.”

    “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.”

    “Hanımını döven, Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum. HADİS i serif lerde belirtildiği gibi kadını kölelikten cıkaran onu yücelten degerli kılan bir Peygamberin ümmetiyiz cok şükür. 💕 Kadını ötekileştiren sadece menfaat için seven insanlar asıl gücsüz ve gercek fakirdirler. 💕 Yazı için tesekkür ederim dilerim okuyanın ufkunu acımaya vesile olur yazıların

  2. Güzel bir bakış olmuş kaleminize sağlık… Kadını değersiz görme kadınlardan birbirine miras gibi bu kadar hemcinsine kinin bir getirisi oldu sanırım 21 yyda. Umarım yeni nesil bu duyguyu aşıp sevmeyi sevilmeyi başarabilir