KADIN KİMDİR ?

       Kadın kimdir , kime kadın denir ? Ev hanımı var da ev beyi neden yok ? Ben ev hanımıyım ne demek ? Bir ev hanımı kendini nasıl anlatır ? 

       Bütün gün evde iş yapıyorum , günde 2 saat televizyon seyrettim diye bazen dayak bile yiyorum , akşam dinlenme vaktimde kocamdan laf yemeye başlıyorum bazen hiç yoktan bazen de sırf tuzu az kattım diye bazen de sonrası dayak .. Yoksa ben ev hanımıyım denildiğinde şunu mu anlıyorlar . Sabah erken uyansam da herkesi yolculadıktan sonra akşama kadar uyuyorum . Evdeki hiçbir işi doğru dürüst yapmıyorum çünkü ben evin hanımıyım . Ev halkına bayat ekmek ve dünki yemekleri yediriyorum hatta işlerin çoğunu akşam evdekilere yaptırıyorum kendimi hiç yoramam ben ev hanımıyım evde yan gelip yatıyorum. Durumun böyle veya buna benzer olmadığını özellikle bu ülkedeki kadınlarımız çok iyi bilir. Ve hiçbir ev hanımı asla böyle anlatmaz kendini çünkü gerçek bu değildir . Gerçek acıdır çoğu zaman ve bolca acı. Ama gerçek olan şey doğru olan şey değildir her zaman. Çünkü doğru olan şeyin başka kelimelerle alakası yoktur. 

        Peki aslında olması gereken ne ? Tabiki bu : İşleri bölüştük eşimle , o dışarıdaki işleri ben de evdeki işleri hallediyorum. Akşam vakti geldiğinde kalan işleri çabucak birlikte halledip dinleniyoruz ve hafta sonları birbirimize yardım ediyoruz . Bazen birimizin canı sıkıldığında onun iş yükünü hafifletiyorum çünkü benim dar günümde de aynısını o yapıyor. Hayatlarımızın ortağı olduğumuz için birbirimize saygıya ve sahip olduklarımızı bölüşmeye çok önem veriyoruz. Bunları yaptıkça da birbirimize olan sevgimiz güçleniyor.

         En başta dedim ya ev hanımı var da ev beyi neden yok diye , sanırım bu sorunun cevabını henüz bulamadık.

        KADIN … Önünde biri kırık camlarla dolu diğeri çimenli iki yol olan ve her seferinde camlı yollarda yürümeye mecbur bırakılan bizlere denir. Ölümü erkene alan , nice yirmili yaşlarda ölen , ÖLDÜRÜLEN gençlere denir. Çocuk yaşta derdini nasıl anlatacağını bilemeyip (neyden bahsettiğim anlaşılmıştır bence ) çok sonra farkına varıp hayattan , hayallerinden vazgeçen kendini öldürenlere denir. Onca tehdit yüzünden defalarca susmak zorunda kalan çocuklara , gençlere , yetişkinlere hatta yaşlılara denir. Kendisini kimseye inandıramayan , amcasının , dayısının , kuzeninin kahrolasıca akrabasının ona bunu yaptığına ailesini inandıramayana denir.İşte bu da kadın tarifinin örneği, bundan daha fena ne olabilir ki ?

         Daha neler olur neler , say say bitiremezsin . İnsanoğlu yaşadıkça kadının birçok tarifi ortaya çıkacaktır. Bir de belli bir kesimin gözünden kadın tarifine bakalım. Mini etek giyen , yolda giderken birileriyle göz temasında bulunup kur yapan , sevgilisinin sözünden çıkan , kocasının sözünden çıkan, abisinin sözünden çıkan ,sırf evlenmek istemiyor diye namusu kirli diye adı çıkarılan , yolun ortasında sınıf arkadaşı olduğu halde selam verdiği sırf erkek diye dayağı hak eden , erkek çocuk doğuramayınca suçlanan , evde veya evin çocuklarının bir derdi bir sorunu olduğunda her zaman suçlu olan , çocuklarını eğitemediği için yediği dayakları yuttuğu lafları hak eden kişiye kadın denir. Bunları daha böyle yazdıkça yazabilirim. 

          Şimdi de kadınları böyle gören insanların tarifini yapmak istiyorum . Özellikle erkeklerin.. Mini etek giyen kadınları gözleriyle taciz eden , onlarla sohbet etmeye tanışmaya çalışan , çoğu zamanda o kadınlardan faydalanmaya çalışan bazen kolayca bazen zorla ama sevgili olduktan sonra yersiz kıskançlık yapıp belli bir giyim tarzı olan o kadını , ona olan sevgisini ve kıskançlığını bahane ederek o giyim tarzından vazgeçiren kişiye erkek denir. Kardeşinin erkek arkadaşı olduğunu öğrenip kardeşini döven ama aynı zamanda kendisinin de sevgilisi olan kişiye de erkek denir. Bu kadın bana cilve yapıyordu beni istiyordu diyerek rızası varmış gibi gösterip kendisini yaptığı halttan haklı çıkaran kişiye denir. Reddedilmeyi kendine yediremeyip o kadını kötüleyen , durmadan karşısına çıkan , küfürler eden fırsat buldukça dövmeye çalışan , evini basan , asitle onu yakan kişiye de erkek denir. Karısı erkek evlat veremedi diye doğan çocuğunun yüzüne bile bakmayan hatta elinden gelse hiç düşünmeden öldürebilecek olan , her çıkan sorunu karısının başına kakan kişiye de erkek denir. Diri diri sırf canı istedi diye gencecik bir kadını hayatının baharındayken kül edip yakan , öldürüp , parçalara ayırıp bulunmasın diye farklı farklı yerlere gömen , hele bir de bunları yapan yakınlarından biriyse utanmadan cenazesine giden kişiye ( kişi demek ne kadar doğru onu da bilmiyorum ama ) erkek denir. Yolda kahkaha attı diye terbiyesizce laflar edilmeye layık görülen kadınlara bu lafları edenlere de ERKEK denir. 

          İnadına kahkaha atacak o kadınlar sokaklarda istedikleri her yerde .. Ve yine size rağmen yaşayacaklar . Siz onların bu dünyadaki şeytanlarısınız . Sizi yenecekler , kötülük her zaman yenilir er ya da geç..

          Özellikle bizim ülkemizde kadının tarifinin hangisi olduğunu siz gayet iyi anladınız bence. Son olarak söz dizeleri paylaşmak istiyorum. Kendime ait ve bu konuyla alakalı .. Ve buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum .

sen hey tembel  bu kadar da uyuma

hayat zor bir muamma kalk da biraz çabala

isteyince oluyor yok deyince yoksa

söyle bana ey zalim ne derdin var kadınla

şiddetin türü olmaz ne fark eder söz dayaksa

suçluya indirim olmaz ya onu tekrar yaparsa

kararırsa gökyüzü güneş ya hiç doğmazsa

napar bu dünya söyle ya kadınlar olmazsa 

???

     

ARBLETCİ
Merhaba ben Hatice Nur GENÇ . Ziraat mühendisiyim. Aynı zamanda adalet öğrencisiyim. Alanlarımla alakası olmasa da yazı yazmayı , kelimelerle oynamayı oldukça seviyorum.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SEN AFFETSEN BEN AFFEDER MİYİM?
Sonraki
23 Bilinmeyen İle Gizemler Kadını

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.