Joker, Ledger’dan Sonra Phoenix’e de Oscar Kazandırabilir

Joker Rolü, Ledger'dan Sonra Phoenix'e De Oskar Kazandırabilir

Avustralyalı oyuncu Heath Ledger, kült karakter Joker karakterini canlandırdığı 2008 yapımı Batman filminin devamı Kara Şövalye ile 2009’da En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ını kazanmıştı. 2008’de ölen Heath Ledger’ın ödülünü kendisi adına ailesi almış ve duygusal anlar yaşanmıştı. Oyunculuğuyla hafızalara kazınan Heath Ledger’ın 28 yaşında aniden hayatını kaybetmesi nedeniyle son rolü olan Joker, hayranlarının kalbinde farklı yer edinmişti.

Yıllar sonra Joker’i direkt olarak konu alan bir film çekeceklerini açıklayan Warner Bros. Heath Ledger’ın rolünü diğer bir efsane aktör olan Joaquin Phoenix’in canlandıracağını duyurmuştu. Deadline’ın haberine göre; Warner Bros. Joaquin Phoenix’in başrolünde yer alacağı ve 4 Ekim’de vizyona girecek olan Joker’i bu sene sonbahar sezonundaki ödüllerin de habercisi olan Venedik Film Festivali’ne gönderecek. Genelde süper kahraman filmleri Oscar gibi uluslarası sinema ödüllerinde başarılı olamıyor. Ancak Warner Bros.’un aldığı bu karar, pek çok eleştirmen tarafından “Heath Ledger’ın Joker’i aracılığıyla kazanılan Oscar’ı bu kez de Joaquin Phoenix ile tekrar elde etmeye çalışıyorlar” şeklinde yorumlandı.

Joker Rolü, Ledger'dan Sonra Phoenix'e De Oskar Kazandırabilir

3 Adaylığın Ardından Nihayet Oscar’a Kavuşabilir

Warner Bros., geçtiğimiz yıllarda Venedik Film Festivali’ne genellikle Oscar aday adayı filmlerini yolladı. Geçen yıl, Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın başrollerinde yer aldığı A Star Is Born filmi festivale gönderilmişti. Festivalde büyük yankı uyandıran A Star Is Born, 8 Oscar adaylığı ile de başarısını devam ettirmişti. Warner Bros., benzer bir başarıyı 2013 yılında Alfonso Cuarón’un Gravity filmi ile de sağlamıştı. Açılışını Venedik’te yapan film, 10 Akademi adaylığı ve 7 ödül ile Oscar Ödülleri’nde de adından sıkça söz ettirmişti.

Warner Bros., Joker’i Venedik Film Festivali’ne göndereceğini henüz resmi olarak açıklamadı. Ancak, geçmişte gönderdiği filmler göz önünde bulundurulursa bu iddia hiç de imkansız değil. Joaquin Phoenix, 3 kez Oscar Ödülleri’nde aday gösterilmesine rağmen ödülü kazanamadı. Bu iddianın ardından eleştirmenler, Joker ile önce Venedik Film Festivali’nde ardından da Oscar için Akademi Ödülleri’nde boy gösterme ihtimali olan Phoenix’in 3 kez adaylığının ardından Heath Ledger gibi Joker ile Oscar’ı kucaklayabileceğini düşünüyor. Eğer öyle olursa Heath Ledger sayesinde izleyicilerin gözünde duygusal bir rol olan Joker, ikinci kez bir oyuncuya dünyanın en prestijli sinema ödülü olan Oscar’ı kazandıracak.

Önerilen İçerik: X-Men: Dark Phoenix’in Yönetmeni Filmin Başarısızlığı Nedeniyle Kendini Suçladı

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Organizasyonel Negatif Öğrenme: 5 Maymun Hikâyesi
Sonraki
Ölümünün Birinci Yılında, Stan Lee’nin İlk Yetişkin Romanı Çıkıyor
Ölümünün Birinci Yılında, Stan Lee'nin İlk Yetişkin Romanı Çıkıyor

Ölümünün Birinci Yılında, Stan Lee’nin İlk Yetişkin Romanı Çıkıyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.