Cumartesi Günleri Çalışma Olmalı mı?

Sanırım ki cumartesi çalışan tüm arkadaşlarımız yazımın başlığını görünce hayır cevabını vereceklerdir. Haklısınız. Pazartesi haftaya başlıyoruz ve cumaya kadar bir hengame içinde yaşamaya çalışıyoruz. Sabah işe git, evli olanlar ev ve çocuğunla ilgilen, yemek yap, temizlik vb. derken iş yorgunluğu yanında yorgunluk iki kata çıkıyor. Ancak, hafta tatilimiz geldiğinde ne kadar mutlu oluyoruz. Bu da iki gün olunca oh mis. Ancak, cumartesi günü işe gidince ne zaman kendine vakit ayıracaksın, ne zaman ailene ve sevdiklerine vakit ayıracaksın, ne zaman evinle ilgileneceksin, ne zaman dinleneceksin?

Türkiye’de çalışma sistemi çalışanları sonuna kadar sömürmeye yöneliktir. Bugüne kadar ben hiçbir şirkette çalışanlarını daha mutlu etmeye yönelik çalışmalar yaptığını görmedim. Hep daha fazla çalışmaya yönelik talepler olmuştur. İş Kanunu’muzun 63. maddesinde  “Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.” der. Demek ki, en fazla 45 saat çalışabiliriz işveren bunun altında istediği kadar çalıştırabilir. Buna göre sormak istiyorum,  hangi işveren haftada 30 saat çalışılsın diyor. Eğer bu yazımı okuyup da böyle çalışanı koruyan işveren varsa lütfen bana yazsın. Teşekkür etmek isterim.

Dünya daha az çalışmayla yüksek verim alma peşine düşmüşken bunu Türkiye’deki sömürü güçlerine söylemek komik olacaktır. Haberlere göre Microsoft Japonya’da geçtiğimiz ağustos ayında haftada 4 gün çalışmaya başlamışlar ve geri dönüşüne baktıklarında verimin %40 arttığını görüp, devamlı hale getirmişler. Demek ki, çalışana iyi imkanlar sununca durumu istismar değil, daha verimli çalışarak karşılık veriyor olduğu anlaşılmaktadır. Finlandiya’da ise çalışma saatlerini çalışanın ayarlayacağı bir sisteme geçiliyormuş. Düşünsenize ülkemizde çalışma saatlerini kendimizi ayarladığımızı veya haftada 4 gün çalıştığımızı. Daha mutlu olur muyduk?

Şunu anlamıyorum; cumartesi günü çalıştırmanın mantığı nedir? Bazı iş alanları (üretim yapan vb.) için vardiyalı olarak elbette çalışma olmalı. Ama diğer sektörlerde cumartesi çalıştırmanın elektrik, su, öğle yemeği ve yanında motivasyon düşüklüğü ile yorgunluğu da ekleyince yararı nerede kalıyor? Neden biz de çalışanın motivasyonunu yükseltecek çalışmalar yapamıyoruz? Biz Türk insanı olarak çalışkanız. Çalışma günümüzü doğru planlama ve işi kaytarmadan çalışırsak, 09:00-17:00 saatleri arasında çalışma ve cumartesi-pazar günleri de tatil yapmamızı ne engelleyebilir ki. Sonuçta sorumluluklarımızı yerine getirmek bizim-çalışanın görevi ise ve bütün işlerimizi bitirdiysek neden bu zorlama?

Tüm çalışan arkadaşlarım, umarım ki bir gün ülkemizde de çalışana daha fazla saygı duyulur, daha fazla hakkımız korunur. En önemlisi daha fazla refah düzeylerimizi yükseltici çalışmalar yapılır. 

Herkese kolay gelsin.

Mrs. M.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kolonist
Sonraki
Ölümcül Bir Hayatım Var… Ya Senin?
Ölümcül Bir Hayatım Var... Ya Senin?

Ölümcül Bir Hayatım Var… Ya Senin?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.