İyiliğin Dünyada Var Olduğunu İspatlayan 5 Harika Olay

İyiliğin Dünyada Var Olduğunu İspatlayan 5 Harika Olay

Dünyada iklim değişikliği, çevre kirliliği, savaşlar, kötü insanların yönettiği ülkeler ve kötü yaşam koşulları gibi pek çok sorun insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. İnsanların birbirlerine karşı nezaketsiz ve bencil oluşu da toplumda kötülüğün virüs gibi yayılmasına neden oluyor. Kötülük dünyanın her yerinde kök salmaya, sokakta mutsuz insanların dolaşmasına neden olurken diğer yandan da bir anda gelişen “mucize” olaylar insanın yüreğine dokunuyor. İşte sizin için derlediğimiz, iyiliğin ve güzel kalpli insanların yer yüzünde hala var olduğunu ispatlayıp umut ışığı olacak 5 sımsıcak olay:

1. Kaybolan Kimlik Ve Kredi Kartının Bir Yabancı tarafından Ansızın Evine Postalanması

Kanada Ontario’da Anshoo adlı bir kişi, cüzdanını bir kutlama yürüyüşü sırasında düşürdü. Kalabalığın arasında kaybolan cüzdanın içinde kimliği ve kredi kartı vardı. Birkaç gün sonra evine gelen posta ile şaşkına dönen Anshoo, kredi kartı ve kimliğini paketin içinde buldu. Postanın içinde ise hiç tanımadığı bir kişinin mektubu vardı. Mektupta şöyle yazıyordu: Adım Oksana. Kimliğini ve kredi kartını kutlama yürüyüşü sırasında Nathan Philips Meydanı’nda buldum. Umarım iyisindir ve yürüyüş sırasında gerçekleşen silahlı saldırıda yaralanmamışsındır. İyi dileklerimle.”

2. Yavru Kediyi Suni Teneffüsle Kurtaran Belediye İşçisi

İstanbul Pendik’te yağmur suyuna kapılan yavru kediyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yol bakım işçisi Metin Keskin fark etti. Baygın halde olan kedinin kalbinin durduğunu anlayan Metin Keskin, kediyi suni teneffüs yaparak kurtardı. Kediyi hayvan barınağına teslim eden Metin keskin gazetecilere Bir can kurtardık. Her merhametli ve vicdan sahibi insanın yapması gereken görevdir. Biz üzerimize düşen görevi yaptık, mutluyuz” diyerek pek çok kişinin kalbinde taht kurdu.

3. Öğrencilerin Akıl Ve Ruh Sağlıklarının İyi Olduğuna Emin Olmak İçin Sınıfa Özel Bir Tablo Asan Öğretmen

Amerika’da Erin Costillo adlı lise öğretmeni, genellikle ergenlik döneminde içe kapanık ve sorunlarını anlatmaktan çekinen öğrencileri için özel bir tablo geliştirdi. Bu tabloda öğrencilerden o anki duygusal durumlarını kontrol etmelerini ve hangi seviyedelerse tablodaki o boşluğa renkli bir not kağıdı yapıştırmalarını istedi. Not kağıtlarının arkasında da öğrencinin ismi yazacaktı. Not kağıdının rengi de öğrencinin yaşadığı soruna karşı tavrını ifade ediyor. Örneğin, “Çabalıyorum”, “Sorunumu bir yetişkinle paylaştım”, “Zihnimi toparlayamıyorum” gibi. Böylece öğretmen, sorunlarını paylaşmakta zorlanan öğrencilere daha rahat yardım edebilecekti.

4. İngiltere Başbakanına Mektup Yazıp Cevap Alan 7 Yaşındaki Küçük Kız

İngiltere’de 2016 yılında dönemin başbakanı David Cameron, 6 yıllık görevinden istifa etmişti. Bu duruma çok üzülen 7 yaşındaki Charlotte McLellan, David Cameron’a mektup yazdı. Ailesi kızları üzülmesin diye mektubuna cevap gelemeyeceği bunun normal olduğunu söyledi. Charlotte mektubunda şöyle yazdı: “Sevgili David Cameron, işinizden ayrıldığınız için çok üzgünüm. Siz hayatımda gördüğüm en iyi başbakandınız. Umarım iyi bir hayata sahip olursunuz. Sizi özleyeceğim. Mektup başbakanın Londra’daki resmî konutu Downing Street 10 numaraya gönderildi. Birkaç gün sonra David Cameron’dan küçük kıza gelen resmi mektup ise tüm aileyi şaşkına çevirdi. David Cameron, Charlotte’a cevap olarak yazdığı mektupta şöyle demişti: “Mektubun için çok minnettarım. Desteğinin anlamı benim ve ailem için çok büyük. İyi dileklerin için çok teşekkürler.”

5. İyilik Hareketi Çorbada Tuzun Olsun


Çorbada Tuzun Olsun Derneği, sokakta yaşayanlara çorba ve ekmek dağıtmak amacıyla gönüllülük esasıyla 5 yıl önce kuruldu. Beyoğlu’nda küçük bir mutfak olarak kurulan dernek, hareketin üniversitelerde ve sosyal medyada duymasının ardından desteklerle büyüdü. Şimdi gönüllü kişiler İstanbul’un pek çok ilçesinde evsizlere çorba ve ekmek dağıtıyor.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sanal Asistanlar Yakın Tarihte Hayatımızı Nasıl Şekillendirecek?
Sanal Asistanlar Yakın Tarihte Hayatımızı Nasıl Şekillendirecek?

Sanal Asistanlar Yakın Tarihte Hayatımızı Nasıl Şekillendirecek?

Sonraki
İstanbul’un Bu Kalabalığında Yaşanır Mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.