İş Yerinde Kılık Kıyafetin Önemi

İş yerimiz, müşterilerimiz ile çalışma arkadaşlarımıza kendimizi temsil ettiğimiz yerdir. Ben bir müşteri olarak bir yere gittiğimde ortama, duruma ve çalışanlara dikkat eder, incelerim. Bana bıraktığı ilk intibah çok önemlidir. Belki de oraya güvenmemin %50 sini oluşturur. Bir çalışanıyla muhatap olduğumda karşımdaki kişinin diksiyonu, muhatap şekli o şirketin/kurumun kalitesini göstermektedir. Eğer o işyeri çalışanlarına önem verip, eğitimleri sağlıyorsa çalışanları da eğitimli, bilgili ve düzgün olmaktadır. 

Bana göre her iş yerinde kılık kıyafet kuralı kesinlikle olmalıdır. Bazı şirketler kapalı kurumlardır. Dışarıyla ilgileri olmayabilir. Örneğin yazılım, bilişim, çağrı merkezi vb. gibi iş alanlarında çalışanların kıyafet kuralı olmayabilir. Ama aynı ofiste çalıştıkları iş arkadaşlarına karşın temiz ve düzgün giyimleri olmalıdır. Bazı sektörlerde de iş kıyafeti giyinmesi zorunludur. Doktorların beyaz önlük, Fabrikalarda iş tulumu vb. gibi.

Kurumsal şirketler ve müşteri ile iletişimli şirketlerde çalışanların kıyafet kuralı kesinlikle olmalıdır. Ben iş yerine tayt, yırtık kot, şort, tulum, eşofman tarzı kıyafetler, ütüsü bozuk pantolon, kırışık gömlek, kirli üstler, ter kokusu gidenleri anlamıyorum. Bana saygısızlık gibi geliyor. Her şirket işe aldıkları her kişiye kılık-kıyafet yönetmeliği vermeli ve buna uyulması gerektiğini çok iyi anlatmaları gerekmektedir. Büyük şirketler bunu “Personel Yönetmeliği” ile yapıyor. İşe yeni giren bir personel bu yönetmeliği okuyarak, tüm haklarını, giriş-çıkış saatini, yıllık izin, uyulması gereken kurallara kadar her şeyi öğreniyor ve uygulamak zorunda bırakılıyor. Bu da o şirketin kalitesini artmasına sebep oluyor. 

Örneğin özel bir üniversiteye bir iş için gitmiştim. Giderken burası özel bir üniversite, bilmem kaç lira bir öğrenciden alıyorlar, yerleşkeleri havalı bir yer acaba nasıl kişilerle muhatap olacağım diye düşünmüştüm. Ancak, oradan çıktıktan sonra fikrim tamamen değişmişti. Nedenini hemen açıklayayım; Evet binalar gerçekten havalı, değişik bir konsept, öğrenciler dolaşıyor çok güzel ama çalışanları görünce şaşırdım. Kurumsal giyineni de vardı, kot pantolon-tayt giyeni de. Takım kıyafet giyeni de ütüsü bozulmuş canvas pantolon giyeni de.  Anlayacağınız bir karışıklık vardı ortada. Kim çalışan kim öğrenci ayırt edilemiyordu. Kıyafet gerçekten çok önemli. Çünkü ilk karşınızdakinin dış görünüşüne bakıyorsunuz ve beyin otomatikman bir not verme eylemine giriyor. Buna algı deniliyor. İlk algı çok önemlidir. Tabi ki ortada seslenmeler, bağırarak konuşmalar vb olumsuzlukları da yazmıyorum, bu yazının konusu değil. 

Nerede çalışırsanız çalışın ama düzgün ve temiz giyinmek zorundasınız. Ne ter kokusuyla diğer arkadaşlarınızı rahatsız etmelisiniz. Ne de görüntü kirliliği yaratmalısınız. Herkes kendi kalitesini gösterir. Benden tavsiye nerede çalışırsanız çalışın dış görünümünüze özen gösterin. Bu size farklılık katacaktır. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. Benim yaşadığım bir olayı aktardım. Benim gibi kurumsal kültüre alışmış bir kişi iş yaptığım şirketlerde de ciddiyet beklemesi doğal. Sizin dünya bu konuları aştı yorumunuza hangi dünyadan ya da hangi şirketlerden bahsediyorsunuz bilemem ama dünyadaki şirketlerden Apple, Google, Facebook gibi şirketler yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi rahat çalışma ortamında üretebilen çalışanlara sahip olmaları nedeniyle evet kıyafet sorunları yok. Parmak arası terlikle bile gidebilirler. Ama ülkemizde de şirketi olan global şirketler ve ülkemizdeki büyük diye nitelendireceğimiz tüm şirketlerin genel müdürlüklerinde ve idari tüm kadrolarında (fabrika vb. yerlerde iş kıyafeti giyiliyor) kılık kıyafet yönetmelikleri var. Şimdi nereden biliyorsun diye eleştireceksiniz. Şunu söyleyeyim ki; İngiltere’de okudum, yaşadım, Londra’nın tam ortasındaydım ve okul sonrası çalışabilir miyim diye araştırma yaptım. ABD’de çalışmış iş arkadaşlarım var, Yukarıda saydığım şirketlerin hepsinde arkadaşlarım çalışıyor. Kardeşim Türkiye Google iş ortağı. Kısacası aşılan birşey yok. Teşekkürler.