Istanbul sözleşmesi yaşatır

        

              Istanbul sözleşmesi 45 ülkede ve Avrupa Birliği’nde imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletin bu konuda yükümlülüklerini belirleyen Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan uluslararası insan hakları sözleşmesidir. 

              Ev içi şiddet  (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik ),taciz amaçlı takip, tecavüz dahil cinsel şiddet, zorla evlendirme, kadınların sünnet edilmesi, kürtaja ve kısırlaştırmaya zorlama gibi belli başlı şiddet unsurlarında taraf olan ülkelere yönelik cezai veya başka bir hukuki yaptırım öngörmeyi zorunlu kılmaktadır. Istanbul sözleşmesinin amacı kadına olan şiddeti önlemek ve suçluların kavuşturulmasının sağlanmasıdır. 

        Istanbul sözleşmesini kaybetmemeliyiz. Tüm kadınlar var gücümüzle çalışmalıyız bunun için. Kimsenin yaşam hakkımızı elimizden almaya hakkı yoktur. Bugün çok uzağımızda zannettiğimiz olaylar yarın çok yakınımızda veya bizde vuku bulabilir. Istanbul sözleşmesi yaşatır. 1 temmuzda tümüyle yürürlükten kalkacak. O zaman erkekler yaşamımız üzerinde daha çok hak iddia etmeye başlayacaklar. Karşı koyduğunuz da şiddet göreceksiniz belki. Ve arayacak bir hakkımız olmayacak. Bu gerçekten adil mi? Biraz düşünelim. Niye erkekler kadınlardan daha çok maaş alıyor? Niye çok başarılı kadınların önünde cam tavan var? Evlerimizi düşünelim erkek çocuklar aslanım kaplanım diye sevilirken kız çocuklarının adı yok. Aslında annelerimizede görev düşüyor. Kız çocuklarınızı ezdirmeyin. Sonra hakları elinden alınırken sesini çıkartamaz. Lütfen duyarlı olalım, ilgili olalım. ISTANBUL SÖZLEŞMESİ. 

Şeyda
hayallerim,fikirlerim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Önem Kaybetme!
Sonraki
İnsanlığı ne kurtaracak?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.