İstanbul Bu Sıfatı Hak Etmiyor!

İstanbul Bu Sıfatı Hak Etmiyor!

İstanbul Bu Sıfatı Hak Etmiyor!

Lisanın da bir namusu vardır. Konuşulan, yazılan dile bilgisizce, sorumsuzca veya vurdumduymaz bir zihniyetle bakılamaz. Eğer böyle bakılırsa sadece dili bu şekilde kullananlar kaybetmez. Türkçe için işaret edecek olursak Türk Milleti kaybeder.

Son zamanlarda sahip olmakla övündüğümüz İstanbul’a, zihinde kirli, pis çağrışımlar yapan “kanal” sıfatının başına eklenerek yazılması ve söylenmesi rahatsız edici bir durumdur. Bunun siyasi yönü bir tarafa “kanal İstanbul” yazılması, söylenmesi kimseyi rahatsız etmiyorsa toplumda, kültürümüzde çürümenin kokuları artıyor demektir.

Niçin “İstanbul kanalı” değil de “kanal İstanbul”?

İhsan Kurt
Akdağmadeni ilçesinde doğdu. 1.1. 1956 (Tashih: 1.1.1953). Sivas Eğitim Enstitüsü’nü (1976), Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesini (1981) bitirdi. Askerliğini 18 ay süreyle yedek subay olarak yaptı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Eğitimde Psikolojik Hizmetler” alanında Yüksek Lisans yaptı (1989). Milli Eğitim Bakanlığı’nın çeşitli kademelerinde öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu. Gazi Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültelerin-de Öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi’nden emekli oldu. Çeşitli konularda 40 kitabı yayınlandı. Büyük bir zevk ile okumaya, yazmaya devam ediyor, edecek.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kadın
Sonraki
Fotoğraf ve Gerçekçilik

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.