İşe Alımlarda Ön Plana Çıkan “Soft Skills” Nedir?

İşe Alımlarda Ön Plana Çıkan "Soft Skills" Nedir?

Bir çalışanın sahip olması gereken becerilere soft skills ve hard skills olarak iki gruba ayrılır. Hard skills, bir iş için beklenen genel yeteneklere denir. Yabancı dil, Word bilgisi, ya da şirket yazılım üzerineyse yazılım becerisi gibi. Bugün bizim ele alacağımız ise soft skillstir.

İşe Alımlarda Ön Plana Çıkan "Soft Skills" Nedir?

Ölçülmesi zor olan, soyut diyebileceğimiz becerilere soft skills denmektedir. Yani bireysel ve bireyler arası yeteneler de denebilir.

Soft skills; görünürlük kazanmak, ilişkiler kurmak ve ilerlemenizde daha fazla olanak yaratmak için çok önemlidir. İş başvurunuzda hard skillde daha büyük bir başarı sahibi olabilirsiniz. Fakat eğer soft skilleriniz yeteri kadar gelişmiş değilse geri plana düşebilirsiniz. İş yerleri, çalışanlarının teknik birikimlerini beslemelerine yardımcı olmaktadır. Sizden beklenen ise bu teknik becerileri nasıl kullanacağınızı bilmek, bir ekip çalışması yapabilmek, verimli ve kısa sürede işi sonuca ulaştırabilmektir. Bu sebeple, bireysel gelişimimizde bunları geliştirdiğimizden emin olmalıyız.

Peki, soft skills olarak nelere örnek verebiliriz?

Takım Çalışması

Bir çalışan için en önemli şeyler; feedback kabul eden, empatik, işbirlikçi, ikna edici olmak, zor durumlarla, çeşitlilik bilincine sahip olmak ve zor kişiliklerle başa çıkabilmek, duygusal zekâsı gelişmiş bireyler olmak, takım oyuncusu olabilmektir. Ekip ruhuna uyumlu olmanız, anlayabilmeniz işverenler için oldukça büyük önem taşımaktadır. Peki, nasıl geliştirilir? Öncelikle eleştirilere kulak verin. Farklı insanlarla çalışın ve gönüllü projelere girin.

İletişim Becerileri

Bu beceri sadece iş için değil hayatın her alanında önemlidir. Her şekilde sözlü ve sözsüz iletişim, ikna, sunum becerileri, müzakere yeteneği, hikâye anlatma, topluluk önünde konuşma, okuma, anlama ve yazma, beden dili kullanımı becerileri sizin iletişim becerilerinizdir. Hem sözlü hem yazılı iletişim yeteneğiniz sizin iş hayatınızda nasıl algılandığınız için önemlidir. Bu konuda nasıl geliştirebilirsiniz? Diksiyon konusunda ve etkili sunum teknikleri dersler alabilir, hikâye anlatıcılığı hakkında atölyelere katılabilirsiniz.

İşe Alımlarda Ön Plana Çıkan "Soft Skills" Nedir?

Liderlik

Karar verme yetisine sahip, motivasyon sahibi, özgüvenli; toplantı yönetimi, problem yönetimi, ekip yönetimi, proje yönetimi, mentorluk gibi becerilere sahip kişiler liderlik becerilerine de sahiptir. İşvereniniz sizin zor anlarda karar verebilme becerinizin olduğunu ve kritik konuları iyi yönetebileceğinizi bilmek isteyecektir. Liderlik diğer insanlara gereken ilhamı ve yardımı sunabilmektir. Bu konuda nasıl geliştirebilirsiniz? Yöneticilik stajı yapabilirsiniz, ekip çalışmalarında yer alabilirsiniz. Başarılı liderlerin hayatlarını okuyabilirsiniz.

Analitik Düşünme

Yaratıcı, inovatif, gözlemci, mantıksal düşünebilen, meraklı, araştırmacı, problem çözebilen, öğrenmeyi seven bireylerde analitik düşünme bulunmaktadır. İşverenler ise çalışanlarının değişime ayak uydurabilmesini, güncel olmasını ister. Devamlı yeni fikirlerle gelerek süreci iyileştirmeleri beklenir. Bu konuda nasıl geliştirebilirsiniz? Güncel bir birey olun. İşinizle alakalı gelişmeleri takip edin ve yenilikçi olun.  Her sorun için şikâyet etmek yerine çözüm üretmeyi deneyin.

İş Ahlakı

Özenli, organize, rekabetçi, güvenilir, sorumluluk bilincine sahip, kendini işine adayan, çalışkan, multitasking, planlı, dakik, sonuç odaklı, stres yönetebilen, zamanı yönetebilen kişiler güçlü bir iş ahlakına sahiptirler. Bunu öğretmek en zorudur. Bu yeteneğe sahip insanlar talimatları yerine getirmekte sorun yaşamazlar, zamanında işlerini yaparlar. Bu konuda nasıl geliştirebilirsiniz? Zaman ve stres yönetimi hakkında derslere katılabilirsiniz. Not almayı ve günlük işlerinizi planlamayı alışkanlık haline getirin.

Pozitif Tutum

Özgüvenli, saygılı, hevesli, nazik, yüksek enerjili, dürüst, mizah anlayışı yüksek, arkadaş canlısı,  iş-yaşam dengesi kurabilen bireyler yine iş yaşamında bir adım öne çıkıyorlar. İşverenler özellikle stresli ve hızlı bir iş hayatında, çalışmaktan zevk duyacakları çalışanlar isterler. Ayrıca çalışanlar için samimi bir iş alanı her zaman motive edicidir. Bu konuda nasıl geliştirebilirsiniz? Mutlu olabileceğiniz, sizi motive edecek hobiler edinebilirsiniz. Spor ve meditasyon da yardımcı olacaktır.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kitap İzle, Film Oku. Çünkü Çok Güzel Bir Duygu ツ
Kitap İzle, Film Oku. Çünkü Çok Güzel Bir Duygu ツ

Kitap İzle, Film Oku. Çünkü Çok Güzel Bir Duygu ツ

Sonraki
Çizgi Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?
Çizgi Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Çizgi Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.