Çizgi Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Çizgi Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Çocuklarınızın vakit geçirmesi için onları yönlendirdiğiniz çizgi filmlerin onların karakterlerine etki ettiğini biliyor musunuz? Çocuklarınızı hem eğlendiren hem de hayal dünyalarının genişleten çizgi filmleri sizler de dikkatli şekilde incelemezseniz, çocuğunuzda istemediğiniz tutum ve davranışları görebilirsiniz.

Çizgi Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?

6 yaşından başlayarak 12 yaşına kadarki çocuklar çizgi filmlerdeki karakterden doğrudan etkilenmeye başlıyor. Bir savaşçı, kötü kalpli bir insan, farklı yaratıklar veya Pinokyo tarzı bir karaktere ilgisi olan çocuklara rastlamak mümkündür. Buradaki karakterleri gören ve izleyen çocuklar kendilerine rol model alma yoluna gidebiliyorlar. Bu kapsamda onları taklit etme ve kendilerini onlar ile özdeşleştirme gibi durumlara rastlanabilmektedir. Çocuğunuzun izlediği bir çizgi film şiddet ögeleri içeriyorsa çocuğunuz sinirli ve öfkeli bir kişiliğe bürünebilirken empati yeteneğinin olmadığı hatta köreldiği bir hale gelerek arkadaş çevresi ve okulda kavgalar hatta yaralamalara varan kötü davranışlar sergileyebilmektedir.

 

Ayrıca çok fazla çizgi film izleyen çocuklar zamanla iletişim kurmada güçlük çekerek asosyal bir yapıya bürünerek somut anlamdaki dünyaya ve oyunlara ilgi duymaktan uzaklaşabilmektedir. En tehlikeli durumar ise çocuklar için çizgi film kahramanlarının yaptığı olağandışı hareketleri denemeleri veya teşebbüs etmeleri durumudur. Kendini pencereden uçacağı algısıyla yaralayan hatta ölüme neden olan çocuklara da rastlanırken türlü kazalara neden olan bu tür durumları yaşamamak ebeveynlerin kontrolündedir. Çocuklar için yayınlanan çizgi filmler doğru yaş grubuna ve doğru içerikler ile hazırlanması halinde oldukça faydalıdır. Doğru içerikler ile şiddet ögeleri içermeyen bu tür filmlerin çocukların hayal dünyasını genişletmesi faydalı olan yanlarındandır. Ancak çocuklara sunulan her çizgi film doğru bir nitelikte değildir. Bu nedenle ebevynlerin çizgi filmleri kendileri en az bir kez izleyerek kontrol ettikten sonra çocuklarına izin vermeleri en doğru seçenektir. Çocuğa zarar verebilecek içerik ve yayınlardan mutlaka uzak durulması çocuklar için oldukça önemlidir.

Nazlı Özer
Kız annesi
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İşe Alımlarda Ön Plana Çıkan “Soft Skills” Nedir?
İşe Alımlarda Ön Plana Çıkan "Soft Skills" Nedir?

İşe Alımlarda Ön Plana Çıkan “Soft Skills” Nedir?

Sonraki
Evde Kestane Kebap Keyfi!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.