Beni geliştirecek bir işi veya çalışmayı nasıl alışkanlık haline getirebilirim?

Kaynak belirtilmedi

                 Hepimizin farkında olmadan rutin olarak yaptığı işler vardır.Sabahları uyanıp işe gitmek gibi veya tam 10’da kahvaltı yapmak gibi.Aslında bu gibi şeyler farkında olmadan beynimize kodlanmış.Belki çevrenizde vardır.Bazı insanlar alarm kurmadan sabah erkenden işe gitmek için uyanabiliyorlar.Hatta siz de yaşamışsınızdır.Haftasonu okula veya işe gitmediğiniz halde  haftaiçi erken kalktığınız saatte uyanmışsınız.Bunu ben yaşamıştım.

          İşte bu ve bunun gibi olgular beynimize kodladığımız rutin şeylerden kaynaklıdır.Sabah erken işe gitmek için erken kalkmayı kendine rutin hale getirmişsindir fakat bu durum ile benim attığım başlık arasında şöyle bir ayrım var.Erken kalkmak bir zorunluluk evet.Bana faydalı olabilecek fakat yapmazsam da etkisi olmayacak şeyleri nasıl kafamıza zorunluymuş gibi kodlayabiliriz?

BAŞARI VE ALIŞKANLIK BAĞINTISI : 

Aşağıdaki tabloda Türkiye’de kitap okuma oranını görüyorsunuz.Aslında başarıya ulaşmanın en önemli etkenlerinden birisi de okumak fakat tabloda ülke olarak ne yazık ki bu alışkanlığı elde edememişiz.Çünkü bu bizim için bir zorunluluk değil.Okumazsak işten veya okuldan atılmak gibi bir durumumuz olmaz.Bu tetikleyici etkenler olmadığı için bu alışkanlığı edinmek istemiyoruz.

 

Tabi istememek ayrı bir konu.Bir de isteyip de bu süreci oturtamayanlar var.Bunun için şöyle bir teori ortaya atılmış gelin inceleyelim.

21 Gün Kuralı : 

Neden 21 ?

21 gün boyunca hiç ara vermeden tekrar gerekir. Çünkü yeni alışkanlığın zihinde ve hücresel bellekte kalıcı olarak yerleşmesi 21 gün sürer.

        21 Gün kuralını deneyen birisiyim fakat benim gibi çabuk sıkılan birisi 21 güne kadar alışkanlığını oturtabilir mi? Aslında bu da meçhul.Çünkü 21 gün de bir alışkanlığı oturtmak için oldukça uzun bir süre.21 günü tamamlama gücü içinde bir formül gerekli esasında.

          Bir örnek üzerinden ilerlemekte fayda var.Örneğin yurtdışına çıkma hayali olan birisiniz ve yabancı diliniz de yok.Her gün ikişer saat çalışma alışkanlığı geliştirmeniz gerekiyor.21 gün kuralına tamam dedik ama bu 21 günü için nasıl bir motivasyon sağlayabilirsin? Ya beşinci günde bocalarsan? 

  1. Bunu bir zorunluluk ve olmazsa olmaz olarak kendine empoze et : Tamam yabancı dil öğreniyorsun ama neden? Nedenini asla unutma ve gerçekleştirdiğin durumda seni bekleyecek güzel sonuçları düşün
  2. Kendini senle aynı yolda olan veya o yolu tamamlayan kişiler ile kıyasla , onlar yapıyorsa sen niye yapamayasın? :  Kimse kimseden zeka olarak üstün değil.Aziz Sanar’ın dediği gibi çalışmaya inan.
  3. Yarınını planla : Çalışma alışkanlığınızı bugün gerçekleştirdiniz fakat yarın için planınıza eklemeniz lazım.Mutlaka bir plan defteriniz olsun.O plana uyun

 

YARININIZI UNUTMAYIN

Bir dahaki blogta görüşmek üzere 🙂 

Zeynep TURHAN
Ben varken ölüm yok , Ölüm varken ben yokum
Önceki
Geleceğe bir mektup ya da geçmişe yönelik bir konuşma…

Geleceğe bir mektup ya da geçmişe yönelik bir konuşma…

Sonraki
KİM OLMAK İSTİYORUM?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.