İnsan Nedir ?

İnsan, yeryüzünde bulunan eşsiz ve mükemmel bir varlıktır. İnsanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliğinde şüphesiz akıl olduğu kesindir. Lakin insanoğlu Akıldan başka yeteneklere de sahip olduğunu unutmamalıdır. Ama günümüzde insanlar, kendi aklını kullanmak yerine başka insanların akıllarıyla yaşamayı tercih ederler. Kısacası insan kendi hayatını değil başkasının hayatını yaşamayı tercih eder ve bu doğrulta da yaşar ve en sonunda ölür. Arkasında kendi nesline bırakacağı hiçbir şey kalmaz kendi nesli de onun yaptıklarını yapmaya başlar ve bu sonsuza dek öyle devam eder. 

Peki Ne Yapmalı? Eyer başarılı bir hayat ve sürdürüle bilir bir yaşam istiyorsanız ilk önce kendi hayatınızın sadece kendinizin yönettiğini unutmayın. Başkalarının sizin hayatınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Kendiniz düşünün kendiniz karar verin. Hayatınızın ne kadar değerli ve güzel olduğunu o anda anlayacaksınız. Sizden sonra gelecek olan nesillere bir şeyler bırakmak istiyorsanız başka akıllardan bağımsız hareket etmelisiniz, sonuçta aynı mezarlara girmiyoruz.

Kısaca İnsan: Farklı olanların sevilmediği ötekileştirildiği bir dünya, kendimizi kabul ettirmek için sürekli başkalarına benzemeye çalışıyoruz köleleşiyoruz. Köleleşmeyiz belki ama insan olmaktan uzaklaşırız eyer yapacağımız seçimleri başkasının iradesine bırakırsak sonucu bu olur. İnsanlığımızı sorgulamaya başlamalıyız. Kim olman gerektiğini bir başkasının söylemesine izin verirsen işte o başkasının sana biçtiği rolü oynamaya devam edersin. Artık başkalarının değil senin sözün geçerli olsun, Hayat kısa neyin ne olacağı belli değil.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.