Influencer Olmak

Selamlar dostlar. Bugün her zamankinden farklı bir konuyla geldim. Bugün sizlere oldukça hızlı gelişen bir meslek grubundan bahsedeceğim. “Influencer nedir, nasıl olunur, ne iş yapar?” gibi soruların cevaplarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Hadi buyurun yazıya geçelim.

Teknoloji, birçoğumuzun hayatında artık çok büyük ve önemli bir yere sahip olmaya başladı ve bu yer, günden güne çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etmekte. İş görüşmeleri, etkinlik davetleri, haberler ve daha birçok konu artık sosyal medya aracılığıyla yapılmakta. Bu yüzden birçok işletme ve firma da dijitalleşmeye gitme kararı almış bulunmakta. Var olan işletmeler, sosyal medya hesapları ile ulaşamadıkları kişilere ulaşmaya çalışarak reklam seviyesini daha da yukarı çekmeyi çabalarken, yeni kurulmuş olan işletmeler ise daha çok Influencer’lar yardımıyla tanıtımını yapıp, hedef kitle oluşturmaya çalışmaktadır.

“Influencer kimdir, nedir?”

Kullandıkları sosyal medya ve dijital hesaplar yardımıyla herhangi bir hizmet ya da ürün hakkındaki yorumlarını, tecrübelerini ve düşüncelerini takipçileri ile paylaşan, bu paylaşımlar ile pazarlama, tanıtım ve reklam aktivitelerinde aktif rol üstlenen, belirli bir kitleyi etkileme ve yönlendirme yetkisine sahip kişilere Influencer denmektedir.

“Influencer’lar ne yapar?”

Gelelim Influencer’ların ne yaptığına… Influencer’lar genelde tek bir konuda uzmanlaşmak ister ve sürekli o konu hakkında içerik üretirler. Birden fazla alanda içerik üreten Influencer’lar da bulunmaktadır. Influence’lar, markaları tatmin edecek bir takipçi sayısına ulaştığında markalardan teklif almaya başlarlar. Markalar, Influencer’a para, ürün ya da sunmuş olduğu bir hizmeti teklif eder. Karşılığında ise yolladığı ürün veya sunmuş olduğu hizmet hakkındaki düşüncelerini ve yorumlarını Story ya da Post yoluyla paylaşmasını ister. Bu paylaşımların sonucunda Influencer’ın bazı takipçileri markayı takibe almaya başlar. Sonucunda da marka kitlesini büyütmüş olur.

Peki hangi konularda Influencer olunur?”

Bugün sosyal medyaya baktığımız zaman birçok konudan birçok Influencer görebiliriz. Son dönemde en çok tercih edilen konuların başında ise Moda ve Makyaj gelmektedir. Bu kategoriyi Yemek Tarifleri, Spor, Oyunlar ve Seyahat konuları takip etmekte.

Sonuç olarak Influencer’lar sosyal medya hesapları aracılığıyla çok hızlı bir şekilde büyüyüp binlerce belki milyonlarca takipçiye ulaşarak bir internet ünlüsü haline gelebilmektedir.

“Nasıl Influencer olunur? Bilinmesi gerekenler.”

  • Bir Influencer her şeyden önce alanını ya da alanlarını belirlemeli ve hedef kitlesini o alanlar üzerine oluşturmaya başlamalıdır. Makyaj alanında içerik üretmek istiyorsanız sporlara yönelik bir hedef kitle edinmeniz saçma olacaktır.
  • Bol bol araştırın ve içeriklerinizde özgün olmaya çalışın.
  • İstatistiklerinizi mutlaka kontrol edin. Hedef kitleniz hakkında daha iyi bilgiler edinin ve paylaşımlarınızı bu bilgiler doğrultusunda yapın.
  • Takipçilerinize karşı doğal, dürüst ve samimi olun. Takipçilerinizle etkileşimde kalmaya özen gösterin.
  • Sahte takipçi satın almayın, bot takipçi basmayın. Bu takipçiler size etkileşim vermeyecektir.

Tebrikler. Artık siz de bir Influencer olabilirsiniz. 😀 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
7 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KARŞILIKSIZ BİR AŞK HİKAYESİ: "Herr Mannelig"

KARŞILIKSIZ BİR AŞK HİKAYESİ: "Herr Mannelig"

Sonraki
Plak Koleksiyonu Yapacaklara Bazı Öneriler

Plak Koleksiyonu Yapacaklara Bazı Öneriler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.