İNTERNET VE DUYGULAR

     Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Bu benim internette yazdığım ilk yazım. Aslında bilgisayar üzerinden de ilk yazım denebilir .Bu zamana kadar ne kadar uzunlukta olursa olsun üzerinde düşündüğüm ve yazdığım konuları hep kağıda yazdım. Yazılarımı bilgisayar yazarak kullanmak bana ne kadar da  yabancı olsa da alışacağımı düşünüyorum. Fazla uzatmadan konuya girelim.

      Günümüz çağıyla beraber bilgi ve görsellik erişimi artık çok daha kolay ve rahat. İnsanlar artık bilmek istedikleri her türlü şeye bir tıkla ulaşıyorlar ve bu hayatımızı kolaylaştırıyor. Ama çoğu zaman biz her zaman bilmek istediğimizden fazlasına maruz kalıyoruz ve beynimizi de buna maruz bırakıyoruz. Çünkü biz insanlar yapımız itibariyle bilmek isteriz ,anlamak isteriz ve hissetmek isteriz. Ama teknolojinin getirdiği geliştirmeler ve güncellemeler bize gereken bilgi kısımlarını fazla doldurur, anlama kısımlarını hızlı geçer ise hissetmek beynimizde geçici bir durumu oluşturur. Bunu bir örnekle genişleteyim: Bir A kişisi İnstagram uygulamasında günlük ortalama bir saat vakit geçiriyor- ki bu ortalama bir kişinin geçirdiği vaktin yarısından bile daha az- bu bir saatte edinmek istediği bilgi hariç kaç farklı post görmüştür. Buna da on beş diyelim hadi. Bu on beş posttaki bilgiler ,görüntüler veya daha başka şeyler onun beynine hızlıca girdi, hızlıca anlaşıldı, beynin duygu bölümü bu girdileri hemen farklı duygulara dönüştürdü. Yani bu ne demek oldu farkında mısınız, bir saat gibi bir sürede bile belki hüzünlendi belki güldü veya heyecanlandı ya da şaşırdı. Ve hepsinden önemlisi beyni bu duyguların hepsini bir saat gibi bir sürede işledi ve hafızasının yüzde doksan ihtimalle  bir daha hatırlanmayacaklar bölümüne koydu. Ve bu kişi daha sonra başka bir duygu içeren veya içermeyen aktivitesine bu bilgileri ve bunların hissettirdiklerini anımsamadan devam etti. Bu böyle günler, aylar, yıllar sürebilir. Ve böyle devam ede ede insan artık sadece sosyal medyada duyup okuduklarına değil kendi hayatına karşı da hissizleşir, ta ki bir gün önemli bir olay veya olaylar yüzünden duygularını hızla  tekrar karşılayana dek.  

     İşin özünde aslında gerekli şeyleri gerektiği kadar hissedecek şekilde kendinizi kontrol ederseniz sosyal medyanın sizden alabileceklerinin önüne bir set çekmiş olursunuz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum

  1. Yazınızda değindiğiniz konuyu açıklama biçiminiz oldukça anlaşılır gözüküyor.Sözcük seçimlerinizin çeşitliliğiniz okurken oldukça dikkatimi çekti.Sohbet havasında olan ve oldukça önemli bir konuya değinen güzel bir yazıydı,elinize sağlık 😉

  2. Öncelikle cümlelerin için teşekkür ederim. İnsanların içinde bulunduğu karmaşık sarmaşığı anlamlandırabileceğimiz aynı zamanda bana samimi bir dostumun iyi niyetinin cümleleri süslediği mektup gibi hissettirdi. Çok memnun oldum. Hayatın birazı aslında hayatımızın tümünü kapsıyor yani bizim için birazları oluşturabilecek olanlar yine bizleriz. Bu oluşumları seçerken kesinlikle tavsiyelerini dinlemeliyiiiim! Hatta belki çok daha fazlasını iyi geleceğini derinden hissediyorum. 😊 başka yazılarda kesinlikle yolumuz denk düşmeli.. o zamana kadar heyecanla bekliyor olacağımmmm. 🤗

  3. Yazılarınızı takip edeceğimden şüpheniz olmasın çok önemli bir noktaya değinmişmişsiniz . Yazınızı hiçbir beğeni iç güdüsüyle yazmadığınız gayet açıktır. Neslimizin sağlığı ve dünya geleceği adına narşist düşünceden Uzak aklın bilimin ve adaletin sağlam temellere oturtturulmuş nesilller yetişmesi ümidiyle esenlik dilerim .