Hogueras De San Juan Festivali (Alicante) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ateş üzerinden atlayan insan

İspanya’da Yangın: Hogueras De San Juan

Herkese merhaba! Alicante’de çok güzel çok hareketli bir haftayı gerimizde bıraktık; Hogueras De San Juan! Tabi sinir bozucu sokak partilerini(neden sinir bozucu olduğunu ilerde biraz açacağım), baraka denen yerlerde bildiğiniz sokağın ortasına kurdukları seyyar parti alanları ile sabah 04:30’a kadar çalan bangır bangır müzikleri saymazsak…

Hogueras nedir?

Alicante’de her yıl Hogueras denen şenlikler düzenleniyor ve anladığım kadarıyla San Juan adına yapılıyor, yani dini altyapısı da olan kültürel bir festival olarak düşünebilirsiniz. Bu hafta boyunca sokaklar süsleniyor, her önemli meydana büyüklü ufaklı ve herbiri bir şey ifade eden oyuncaklar konuyor ki çok da oyuncak değil yani, biraz heykelden bozma diyebiliriz.

Hogueras nasıl sürüyor?

Bir hafta boyunca bu oyuncaklar sergileniyor ve her gece de sabaha kadar partiler yapılıyor. Bu partiler Baraka denen seyyar sokak parti alanlarında olduğu gibi barlarda, diskolarda da devam ediyor tabiki ve yasal olarak sabah 04:30’a kadar sokakta son ses müzik yayını yapmak da serbest. İşte burası ilk sıkıntı, iş yerinde sırf bu hafta yüzünden ailesinin yanında, şehirden uzakta kalanlar gördüm, şaka değil. Ayrıca bir diğer boktan durum da(bok burada argo olarak kullanılmadı) sokakların harbiden sidik kokması. Tamam bok değil ama sidik yani, medeniyetin beşiğinde beklemiyor insan böyle şeyler. Sebebi malumunuz 🙂 Ayrıca bu hafta boyunca bütün toplu taşıma araçları sabaha kadar hizmet veriyor. Devlet destekli festival yani.

Hogueras De San Juan Festivali

Haftanın sonuna gelindiğinde ise o el emeği göz nuru oyuncakları oldukları yerde itfaiye kontrolünde yakıyorlar ki o ayrı bir eğlence, ellerindeki hortumlarla bütün bir kalabalığı da aynı şekilde suluyor arkadaşlar, ıslanmak istemiyorsanız hafif uzak durmakta fayda var. Bana kalırsa oldukça da tehlike barındırıyor festivalin bu bölümü, her ne kadar itfaiye kontrolü olsa da alevin ulaştığı yükseklik küçümsenemeyecek boyutta, üstelik palmiyelerle arasında 5 metre var yok o derece.

Hogueras’ın ertesi gelen beş gün boyunca ise her gece saat tam 12:00’de havai fişek gösterileri yapılıyor, tek kelimeyle MUH-TE-ŞEM!

Ateş Üfleyen İnsan

Özellikle Postiguet Plajı ve Santa Barbara Kalesi izlemek için mükemmel noktalar, tabi oturacak yer bulabilisiniz. Ben sadece son gün gidebildim havai fişekleri seyretmeye ama hayatımda gördüğüm en etkileyici gösterilerden birisiydi kesinlikle.

Bir gün Alicante seyahati yapmayı planlarsanız kesinlikle bu döneme denk getirmeniz tavsiye olunur…

Şimdiden iyi eğlenceler. 😉

Kaan Olcay
Lead Product Owner @arcelik | Founder @kooplog | Member of Congress @fenerbahce
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Sonraki
İspanya’nın Ankarası: Madrid Seyahat Rehberi

İspanya’nın Ankarası: Madrid Seyahat Rehberi

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.