Hiyerarşik Düzeni Yıkmak Mümkün Mü?

hiyerarşi

Bu konudan benim bahsetmemi biraz ironik bulsam da, bunu isteyerek yaptığımı bilmenizi isterim. Şöyle ki, hiç hazzetmediğim bir söylem ve içerisinden bulunmaktan hiç keyif almadığım bir olgu “hiyerarşik düzen”. İş hayatında çok dişli ve hırslı biri olmadığımdan bende çok güzel işleyen bir kavram kendisi.

Eminim birçoğunuz benim gibisiniz, bir çoğunuz içinse; tam sizlik bir kavram diyebilirim. Çünkü kadın-erkek eşitliğini bile sağlayamadığımız dünyada, diğer eşitlikleri sağlamanın mümkün dahi olmaması tahmin edilebilir bir gerçek. Bunun yanı sıra bu eşitsizlikler karşısında, bu düzenin içerisinde yer bulabilmenin bağlı olduğu hırs bende ve az önce bahsettiğim benim gibilerde pek yok.

Bugün her zaman yaptığımız gibi hiçbirimiz bu hiyerarşiden hoşlanmasak da, pozisyonel olarak altımızda çalışan bireyi gerçek anlamda aşağıda görmeyi, hiyerarşi ve kapitalist düzeni şikayet edip deli gibi pozisyon yükselmesi istemeyi maddi konulara bağlamadığımız sürece, bu isteklerin ve bu istekler beraberinde size getireceği sonucun hiyerarşik düzen içerisinde yeri tam da sizin bu yapı içerisinde dikey hareketliliğiniz. Şikayet edip, şikayet edilen olamazsınız. Ben olamam. O yüzden en azından boyun eğmek yerine içerisinde bulunmak istemediğim sürece bunu devam ettirebileceğimin bilincindeyim.

Hiyerarşik Düzeni Yıkabilir Miyiz?

Belki günümüz şartlarında bu çok mümkün değil. Maddi açıdan hepimiz bu kapitalist düzenin içinde bulunmak zorundayız. Ama biz henüz çok yaşamamış olanlar, bir yerden başlayabiliriz. Biz daha güzel hayaller kurabiliriz. İçerisinde bulunsak bile, hiyerarşi basamaklarını çıkıp, ya da olduğumuz basamakların üst değil belki ama altımızdakileri yıkabiliriz. Basarak geçmek zorunda değiliz. Biz eşitiz. Dün değil. Bugün değil belki ama bir gün. Zor olduğunu biliyorum, sevmediğimiz kadar seveni olduğunu da. Aslında tam da şu an içimizden geçirdiğimizin ”kim sever ki” olduğunu da biliyorum. Ama bu doğru değil, bence değil. Bu düzeni ben istersem, sen istersen ve sadece biz istersek engelleriz. Engellemeli miyiz? O da sizin ve bizim bileceğimiz iş..

Önerilen İçerik: Kapitalist Düzene Başkaldıran Bir Dil Bilimci ve Anarşist: Noam Chomsky

Hande Bilici
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Alet Kullanan Kapuçin Maymunları Taş Devrine Girmiş Olabilir Mi?
Kapuçin Maymunları Asırlardır İnsan Gibi Alet Kullanıyor Olabilir Mi?

Alet Kullanan Kapuçin Maymunları Taş Devrine Girmiş Olabilir Mi?

Sonraki
NBA Transfer Döneminde Eşi Benzeri Görülmemiş Transferler
NBA Transfer Döneminde Eşi Benzeri Görülmemiş Transferler

NBA Transfer Döneminde Eşi Benzeri Görülmemiş Transferler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.