Alet Kullanan Kapuçin Maymunları Taş Devrine Girmiş Olabilir Mi?

Brezilya’nın Serra da Capivara Ulusal Parkı’nda yaşayan kapuçin maymunları, kaju fıstığını kırmak için kuvars taşları kullanıyor. Araştırmacılar, maymunların bir kaya ile vurmadan önce fıstıkları daha büyük bir taş (örs) veya sert bir ağaç kökü üzerine yerleştirdiğini gözlemledi. Ayrıca, bu vuruşların hem alette hem de örs olarak kullanılan kayanın üzerinde izler bıraktığı tespit edildi.

Kapuçin Maymunları Asırlardır İnsan Gibi Alet Kullanıyor Olabilir Mi?

Bilim insanları bu bilgiye dayanarak bölgede kazı yapmaya karar verdi. Yapılan kazıda, 3 bin yıl öncesine kadar uzanan birçok taş eser bulundu. İrili ufaklı bu taşların üzerinde çarpma izleri ve fıstık lekeleri bulunuyordu. Bu tarihi taşlar, kapuçin maymunlarının, alet boyu ve ağırlığındaki değişikliklerle birlikte 3 bin yıldır taş alet kullandığını gösteriyor. Bunu anlamı kapuçin maymunları 3 bin yıl önce kendi “taş devirlerine” girmiş.

Kapuçin Maymunları Asırlardır İnsan Gibi Alet Kullanıyor Olabilir Mi?

Kapuçin Maymunları Bölgedeki İlk Alet Kullanıcıları

Doğa Ekolojisi ve Evrimi’nde yayınlanan bu çalışmada yiyecekleri ezmek için kullanılan taş boyutunun zamanla değiştiği bulundu. En eski taşlar daha küçüktü ve çok fazla hasar görmüştü. Bu durum, aletleri kullanan hayvanların çok ıskaladıklarının da bir işareti. Yani, kapuçin maymunlarının 3 bin yıl boyunca seçtiği alet boyutları da değişmiş. Araştırmacılar, maymunların muhtemelen kırmaya çalıştıkları yiyeceğe uygun olarak zaman içinde alet boyutunu değiştirdiğini öne sürüyor.
Kazıda daha derine indikçe daha eski taşları bulduklarını belirten araştırmacılar, elde edilen örneklerin kaju artığı kaplı olduğu ve vuruş izlerinin açıkça görüldüğünü açıkladı.

Kapuçin Maymunları Asırlardır İnsan Gibi Alet Kullanıyor Olabilir Mi?

Önceden yapılan araştırmalar, şempanzelerin alet kullandığını ve bunu 4 bin yıldan fazla süredir yaptığını ve diğer hayvanların da yiyecek almak için dal kullanan kuşlar da dahil olmak üzere alet kullandıklarını göstermişti. Yaklaşık 560 yıl önce, hayvanlar sadece birkaç yüz yıl boyunca daha büyük taşlar kullanmıştı. 300 yıl önce ise, hayvanlar günümüzde bölgedeki kapuçin maymunlarının kullandığı büyüklükte ve türde kayalar kullanmaya başladı. Araştırmacılar, buradaki ilk alet kullanıcılarının da aynı zamanda kapuçin maymunları olduğunu varsayıyor.

Önerilen İçerik:Kayıp Şehir’de Nesli Tükenmiş Hayvanlardan Oluşan Bir Ekosistem Keşfedildi

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir